NOWY TOMYŚL: Co z WIGLOO w Parku Feliksa! [ZDJĘCIA]

1 miesiąc temu

W nowotomyskim Parku Feliksa realizowane są prace związane z renowacją powstałego w 2008 roku wiklinowego WIGLOO.

Jakie prace zostaną wykonane?

Prace nad renowacją rozpoczęto od dnia dzisiejszego (12.08.2024 r.).

Przewidywana jest całkowita rewitalizacja obiektu, zostaje tylko konstrukcja stalowa, która będzie zabezpieczona antykorozyjną farbą.

Dolna część obiektu: siedziska będą wykonane z dębu czerwonego, który gwarantuje kilkadziesiąt lat użytkowania.

Zaprojektowane będzie nowe oświetlenie, które wykona Firma BADURA.

Górna część obiektu – Wigloo: wykonana będzie z kija wierzbowego szlachetnego, który jest gotowany, okorowany i ciśnieniowo zaimpregnowany (przebierany i docinany wg szablonów), dzięki temu materiał jest bardziej odporny (żywotność około 30 lat).

Dolna część obiektu – Wigloo: część nad siedziskami będzie wypleciona z grubej wikliny.

Przewidujemy również wykonanie aktualnych reklam sponsorów oraz prace związane z czyszczeniem i konserwacją (cały dół ma być naprawiony i umyty myjką ciśnieniową).

Czy dotychczasowa bryła obiektu zostanie zachowana?

Tak, bryła wiklinowej formy zostaje taka sama – prawa autorskie są po stronie pomysłodawcy Andrzeja Pawlaka.

Kiedy można spodziewać się zakończenia tych prac?

Oddanie Wigloo przewidujemy na XX-LECIE działalności Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy, na dzień 31 sierpnia br.

Odpowiedzi na zadane pytania udzielił Pan Andrzej Pawlak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy.

Biuro ds. Komunikacji Społecznej Urząd Miejski w Nowym Tomyślu

Budowa Wiklinowego WIGLOO w Parku Kultury i Wypoczynku. – Projekt i pomysł A.Pawlak jako uświetnienie I Festiwalu.

W dniach 7-9 sierpnia 2008 roku grupa nowotomyskich plecionkarzy wraz z kolegami z całej Polski wyplotła „Wigloo” – formę wiklinową, która owalnym kształtem nawiązuje do igloo – konstrukcji mieszkalnych budowanych ze śnieżnych bloków.

Inicjatorem budowy wiklinowego igloo jest Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich. Budowla powstała według pomysłu Andrzeja Pawlaka, który jest także jej głównym konstruktorem.Obiekt powstał w Nowotomyskim Parku Kultury i Wypoczynku. Jego wymiary to 12 m długości, 5 m wysokości i 9 m średnicy. Do budowy zużyto 5 ton białego wiklinowego kija. Całość oparta jest na metalowej konstrukcji oraz na topolowej podstawie. Ze względu na ciężar konstrukcji, przy jej postawieniu pomocni okazali się dźwigający ciężary zawodnicy z sekcji Ludowego Klubu Sportowego „Budowlani” w Nowym Tomyślu. Przy budowie Wigloo wzięli udział nie tylko plecionkarze, ale też cieśle, ślusarze, murarze oraz brukarze. Wiklinowe igloo ma być atrakcją Światowego Festiwalu Wikliny, który w Nowym Tomyślu odbędzie się podczas Jarmarku Chmielo – Wikliniarskiego. Na festiwalu mają pojawić się przedstawiciele wszystkich kontynentów. /plecionkarze.pl/

Idź do oryginalnego materiału