O dramatycznym braku lekarzy w oświęcimskich przychodniach, za „krótkim” boisku przy „Chemiku” i wyższych jak zwykle lokalnych opłatach

oswiecimonline.pl 3 godzin temu

W aktualnym „Porozmawiajmy.O” udział bierze stała ekipa programu: Waldemar Łoziński, radny powiatu oświęcimskiego oraz Jakub Przewoźnik i Paweł Plinta, radni miasta Oświęcim.

Od lewej: Jakub Przewoźnik, Waldemar Łoziński, Paweł Plinta

Rozmowę zaczynamy od bulwersującego tematu dotyczącego sytuacji kadrowej w oświęcimskich przychodniach ZLA. Oficjalną dyskusję zapoczątkowała rozmowa z jednym z oświęcimskich lekarzy. – Na dyżurze radnego w Urzędzie Miasta Oświęcim odwiedziła mnie jedna z bardzo doświadczonych lekarek. Opowiedziała mi o złej sytuacji kadrowej w przychodniach – relacjonuje Jakub Przewoźnik.

W Oświęcimiu brakuje lekarzy podstawowej opieki medycznej i pediatrów. – Pojawiają się także problemy z wypisywaniem recept na bieżąco i przede wszystkim z dostępem do lekarzy w niektórych przychodniach. Z własnego doświadczenia wiem, iż na jedno lub drugie trzeba teraz czekać od kilku do kilkunastu dni. To są rzeczy, które naprawdę człowieka bolą. Tak to przecież nie może wyglądać – zauważa Paweł Plinta.

Zastanawiamy się, co w tej sytuacji robi dyrekcja ZLA i przede wszystkim władze miasta, z panem prezydentem Oświęcimia na czele. – Bo nam się wydaje, i takie też są podpowiedzi, które płyną ze strony środowiska lekarskiego, iż dzisiaj lekarzy do ZLA trzeba pilnie poszukiwać poza naszym miastem! – dodaje Jakub Przewoźnik.

Poruszamy także newsowy temat z powiatowego boiska. Waldemar Łoziński opowiada o nowo powstałym stadionie przy popularnym oświęcimskim „Chemiku”. – Wszystko pięknie, tylko to nowe piłkarskie boisko jest jednak, z niezrozumiałych dla mnie powodów, nieco za małe. Jest nieco za wąskie, jest trochę za krótkie… Jasne, grać w piłkę się da, ale to dziwne podejście. Przecież jeżeli budujemy przez lata w Oświęcimiu nowy obiekt, to powinien już spełniać standardy umożliwiające prowadzenie rozgrywek na jak najwyższym, profesjonalnym szczeblu – mówi Waldemar Łoziński.

Radny Waldemar Łoziński opowiada też o dość zaskakującym i znowu pozostawiającym pewien niedosyt przebiegu oficjalnego otwarcia tego sportowego obiektu przy Powiatowym Zespole nr 2 (oraz o tym, kogo tu m.in. na murawie zabrakło).

– Oczywiście, pomimo tych krytycznych uwag, cieszymy się bardzo, iż stadion w Oświęcimiu powstał. Obiekt był potrzebny. W tej części miasta dysponujemy już pływalnią, lodowiskiem, przestrzenią parkową, a teraz dochodzi stadion lekkoatletyczny. To naprawdę unikalne połączenie i baza sportowo-rekreacyjna, która powinna wspaniale służyć mieszkańcom – uzupełnia Paweł Plinta.

Wspominamy również o niedawnej zbiórce podpisów pod inicjatywą referendalną dotyczącą nielegalnych migrantów. Cieszymy się z tak licznego i pozytywnego odzewu ze strony mieszkańców, a także – wielu bezpośrednich rozmów przeprowadzonych przy tej okazji przed oświęcimskim targowiskiem. Dziękujemy za podpisy i te wspólne dyskusje! – Zapraszamy w dalszym ciągu do zbiórki podpisów. Zachęcamy do kontaktu z Biurem Poselskim Rafała Bochenka w Oświęcimiu. Zamierzamy też, tradycyjnie już, dyżurować ze stolikiem przy oświęcimskim targu – mówi Waldemar Łoziński.

Zapraszamy również na wspólny wyjazd 11 listopada na Marsz Niepodległości do Warszawy. – Będzie to także kolejna, doskonała okazja do rozmów – mówi Paweł Plinta. – Wyjazd jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkich chętnych na wyjazd do Warszawy do kontaktu z nami – podkreśla Waldemar Łoziński.

Na koniec zostawiamy sobie temat o podwyżkach cen za wywóz śmieci i nowych, wyższych stawkach podatków od nieruchomości. – W Oświęcimiu, jak zwykle, opłaty lokalne idą w górę! – mówi z goryczą Jakub Przewoźnik. – Oświęcim jest przecież stosownie wyposażony w miejskie spółki, które zajmują się wywozem odpadów. Nie wiem w takim razie, dlaczego ciągle podnosimy mieszkańcom opłaty lokalne w Oświęcimiu?! – pyta Jakub Przewoźnik.

– Drodzy Państwo, w Oświęcimiu, w mojej ocenie i trzeba na to zwracać uwagę z coraz większą determinacją i coraz większą śmiałością, zdecydowanie brakuje innowacyjnego i dynamicznego podejścia do zarządzania miastem – dodaje Paweł Plinta.

My, jak zawsze, zapraszamy do „Porozmawiajmy.O”. Czekamy na Wasze tematy i propozycje. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą rozmawiać i działać na rzecz poprawiania naszej lokalnej rzeczywistości.

Nasz adres e-mail: [email protected]

Nasz numer telefonu: 500 146 701

Zapraszamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!

Idź do oryginalnego materiału