O dziedzictwie Rzeszowa w prestiżowym kwartalniku!

3 godzin temu
Fot. Mat. prasowe
  • Volt Gold Jordan 1 Matching Sneaker Tees Shirts Black Rare Air Bull , ArvindShops – Nike Air Jordan 3 Retro UNC 2020 CT8532 – 104 Sz 12 FQ7939 – 004
  • air jordan 11 cherry holiday 2022

Po blisko dekadzie Rzeszów powrócił na łamy czasopisma „Renowacje i Zabytki” jako wiodący temat numeru.

O ile wydanie kwartalnika z 2015 r. było próbą podsumowania działań rewitalizacyjnych rzeszowskiego Starego Miasta przypadających na drugą połowę XX w. oraz inicjatyw konserwatorskich zrealizowanych w pierwszej dekadzie obecnego stulecia, edycja bieżącego numeru (4/2024) koncentruje się na działaniach i wydarzeniach z ostatnich lat. Były takimi niewątpliwie badania archeologiczne prowadzone w związku z modernizacją śródmiejskich deptaków. Ich efekty, poszerzające wiedzę o Rzeszowie zarówno z okresu przedlokacyjnego, jak i czasów późniejszych, przybliża tekst dr. Pawła Kocańdy i Dariusza Bobaka.

Tematem wiodącym numeru jest wątek związany z rodziną Lubomirskich oraz jej wpływem na obraz miasta – zarówno w wymiarze urbanistyczno-architektonicznym, jak i na polu sztuk 300 - IetpShops - Air Jordan 1 High OG Celadon FB9934 , air jordan 1 retro high gg black hot lava pięknych. O dziedzictwie Lubomirskich, dla których Rzeszów był miastem rezydencjonalnym, traktuje przekrojowo tekst dr Dagny Nestorow. Uzupełniają go artykuł poświęcony wystrojowi rzeźbiarskiemu ogrodzenia Letniego Pałacyku Lubomirskich, autorstwa Edyty Dawidziak, oraz materiał poświęcony polichromii w ufundowanej przez Jerzego Ignacego Lubomirskiego kaplicy myśliwskiej w Miłocinie, współautorstwa E. Dawidziak i Elżbiety Wiącek-Lach.

Interesującymi pozycjami w najnowszym numerze „Renowacji i Zabytków” są także teksty Karoliny Chomiczewskiej na temat historyczno-architektonicznego przesłania wpisanego w obecną bryłę rzeszowskiego ratusza oraz dokonań znanego architekta, Tadeusza Tekielskiego. Jedno z nich, okazała kamienica posadowiona u zbiegu ulic 3 Maja i Zamkowej, odzyskało niedawno dzięki pracom remontowo-konserwatorskim dawny blask, co zostało dostrzeżone i wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „Zabytek zadbany”.

W bieżącym wydaniu kwartalnika postanowiono także zwrócić uwagę na dzieła twórców, którzy – mimo ogólnopolskiej, a choćby światowej rozpoznawalności – w Rzeszowie pozostają słabo identyfikowani. Jednym z nich jest Zbigniew Brodowski (1927-2017), warszawski artysta, który wykonał wysokiej klasy mozaiki na budynku ir jordan 4 military blue 202 Filharmonii Podkarpackiej oraz Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie (pisze o tym Małgorzata Szelachowska). Drugim – architekt Witold Cęckiewicz (1924-2023), projektant m.in. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, w którego koncepcji autor nawiązał do swoich dwóch wcześniejszych, rzeszowskich realizacji: Katedry i Kościoła MB Saletyńskiej, o czym przypomina w swoim artykule dr Jakub Turbasa.

Fot. Materiały prasowe

Uwadze czytelnika warto polecić też teksty: Edyty Dawidziak poświęcony trafice, czyli historycznemu kioskowi rodem z Wiednia z początku XX w. (planowana jest jego konserwacja i translokacja), Pawła Batorego, dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie, który ze znawstwem opisuje zbiory kierowanej przez siebie placówki, oraz Janusza Sepioła, byłego Architekta Miasta Rzeszowa, przybliżającego założenia i rezultaty konkursu architektonicznego na uzupełnienie południowej pierzei rzeszowskiego Rynku, czyli na tzw. Aulę Miejską.

Swoistą wisienką na smakowitym torcie bogato ilustrowanych tekstów najnowszej edycji „Renowacji i Zabytków” jest artykuł Jakuba Pawłowskiego poświęcony inicjatywie, jaką są spacery organizowane pod hasłem „Oko na Miasto”. W ich ramach pomysłodawcy, wśród nich autor materiału, realizują misję upowszechniania lokalnego dziedzictwa prowadząc zainteresowanych śladami ważnych dla miasta postaci i wydarzeń.

Należy podkreślić, iż nad przygotowaniem omawianego numeru kwartalnika czuwało ze strony miasta Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, a za całokształt wydania i jego koordynację merytoryczną odpowiadała Miejska Konserwator Zabytków, Edyta Dawidziak.

Idź do oryginalnego materiału