
Jak wyglądały obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego na Kielecczyźnie? Między innymi o tym mówili historycy i eksperci podczas kolejnej edycji „Spotkania ze źródłem archiwalnym”. Konferencja w Archiwum Państwowym w Kielcach przyciągnęła wielu pasjonatów historii.
Jak mówi prof. Anita Młynarczyk-Tomczyk z Instytutu Historii UJK, rok 1966 był punktem kulminacyjnym obchodów milenium chrztu i funkcjonowania państwowości. Starania o organizację uroczystości rocznicowych rozpoczęły się znacznie wcześniej – zarówno ze strony Kościoła katolickiego, jak i władz państwowych.
– Kościół rozpoczął obchody milenijne od Wielkiej Nowenny już w 1957 roku. Natomiast rok później państwo zaplanowało świętowanie tysiąclecia polskiej suwerenności na lata 1960–1966. Rok 1966 był zatem kulminacyjnym momentem walki polityczno-kościelnej o upamiętnienie milenium, jakie znamy z literatury. Obchody i upamiętnienie tysiąclecia państwowości oraz przyjęcia chrztu były wielowymiarowe – władze skupiały się przede wszystkim na aspektach ideowo-politycznych. Swój udział w obchodach miało również środowisko naukowe – dodaje.
Anita Młynarczyk-Tomczyk podkreśla, iż pierwsze próby upamiętnienia rocznicy państwowości polskiej oraz przyjęcia chrztu pojawiały się już w XIX wieku. Idee te były również popularne w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Tematyka milenijna podczas kolejnego „Spotkania ze źródłem archiwalnym” nie była przypadkowa – podkreśla Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach.
– W tym roku obchodzimy milenium bardzo ważnych rocznic, mianowicie koronacji dwóch królów polskich – Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. Jest to niezwykłe wydarzenie, ponieważ Polska była księstwem, a została królestwem, i my chcemy o tym przypomnieć. W związku z tym wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach przygotowaliśmy konferencję poświęconą milenium w źródle archiwalnym – dodaje.
Spotkaniu ze źródłem archiwalnym towarzyszyła prezentacja okolicznościowej wystawy „Obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego uwiecznione w księgach pamiątkowych i albumach znajdujących się w zasobach kieleckiego archiwum”.
- Archiwum Państwowe w Kielcach
- instytut historii ujk
- TYSIACLECIE
- chrzest Polski