,,O ożywienie ducha misyjnego każdego katolika, każdej parafii” – modlitwa środowisk misyjnych

2 miesięcy temu

Na Jasnej Górze trwa sesja misjologiczna połączona z nocnym czuwaniem członków i współpracowników Papieskiej Unii Misyjnej. – Hasło nowego roku duszpasterskiego „Uczestniczę w misji Kościoła” jest okazją do podjęcia refleksji nad zaangażowaniem misyjnym każdego z nas – podkreślają przedstawiciele dzieł misyjnych i zachęcają do systematycznego wspierania ewangelizacyjnej posługi Kościoła.

Jasnogórskie spotkanie jest czasem modlitwy za wszystkich głoszących Dobrą Nowinę po krańce świata, o pokój wobec eskalacji konfliktów w różnych zakątkach globu. W sposób szczególny do modlitewnego czuwania w intencji misji i misjonarzy zaproszone są osoby starsze i chore, które swoim cierpieniem wspierają dzieła ewangelizacji.

– To spotkanie na Jasnej Górze różnych środowisk zaangażowanych w sprawy misyjne sprzyja wymianie doświadczeń i integracji, pogłębianiu tematyki duszpasterskiej pracy formacyjnej na dany rok, jednak najważniejsza jest modlitwa za dzieło misyjne Kościoła – podkreślił ks. Maciej Będziński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Zwrócił uwagę, iż potrzebne jest ożywienie ducha misyjnego w naszych parafialnych wspólnotach – Tu potrzeba animacji misyjnej. Wiele wspólnot parafialnych zamyka się na działalność misyjną, mówiąc: „my jesteśmy terenem misyjnym”. Nie. Polska ma jeszcze co dać, jest tą iskra, która daje misjonarzy. Jest ich 1690. Pracują w 99 krajach. Ale też my, jako wspólnoty parafialne, jako wspólnoty różańcowe, jako chorzy, ofiarujący cierpienie dla misji, możemy dać bardzo wiele – mówił dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Ks. Luca Bovio sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej zauważa, iż wobec niepokojów w świecie, wojen i konfliktów, potrzeba nam umacniającej modlitwy, która rodzi wzajemną odpowiedzialność za siebie chrześcijan i mobilizuje do odważnego głoszenia Dobrej Nowiny.

Przedstawiciele dzieł misyjnych zachęcają do systematycznego wspierania posługi Kościoła. Podkreślają, iż to bardzo pomaga w kształtowaniu naszego ducha. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 13. 30 w Kaplicy Matki Bożej. Podczas sesji zaplanowano warsztaty, wykłady i prelekcje. Na temat błogosławionych biskupów-męczenników płockich, abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego mówił ks. dr Grzegorz Adamiak, o. Andrzej Danilewicz SVD, sekretarz ds. misji Zgromadzenia Księży Werbistów o ojcu Marianie Żelazku SVD – więźniu obozów koncentracyjnych KL Dachau i Mauthausen-Gusen i misjonarzu niosącym pomoc biednym i trędowatym w Indiach. Uczestnicy sesji będą mogli wysłuchać świadectwa misjonarza w Gruzji ks. Dariusza Komadowskiego oraz wziąć udział w warsztatach “Nowe oblicza ewangelizacji wwiecie cyfrowym”, które poprowadzi ks. Przemysław Robaszkiewicz. Modlitewne czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski. Zakończy się w niedzielę 3 grudnia o godz. 4 nad ranem. Wspólną modlitwę poprowadzą m.in. misjonarki i misjonarze przygotowujący się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Zostanie również przedstawione świadectwo o śp. Helenie Kmieć, młodej wolontariuszce misyjnej zamordowanej kilka lat temu w Boliwii.

Organizatorem misyjnego spotkania na Jasnej Górze jest Krajowy Sekretariat Papieskiej Unii Misyjnej, patronuje mu św. Franciszek Ksawery, którego wspomnienie liturgiczne przypada 3 grudnia.

W Polsce Unia Misyjna pojawiła już w 1919 roku (trzy lata po założeniu jej przez bł. o. Pawła Mannę we Włoszech), a pięć lat później Episkopat Polski zalecił wprowadzić ją do wszystkich diecezji. Pierwszym prezesem krajowym Unii (wówczas Związku Misyjnego Duchowieństwa) był bł. Antoni Julian Nowowiejski, biskup płocki. Papieska Unia Misyjna jest „duszą” wszystkich dzieł misyjnych. Jej celem jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów misyjnych, a za ich pośrednictwem kształtowanie świadomości misyjnej katolików.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Idź do oryginalnego materiału