Obchody 233. rocznicy Konstytucji 3 Maja za nami

1 tydzień temu

W piątek, 3 maja, Polska uczciła 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii kraju. Obchody odbyły się również w Gnieźnie i rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w katedrze, gdzie zgromadzeni modlili się o błogosławieństwo dla Ojczyzny. Delegacje złożyły również wiązanki kwiatów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, upamiętniając w ten sposób bohaterską walkę naszych przodków o wolność i niepodległość.

Głos zabrała wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego, Anna Jung, która przybliżyła zgromadzonym historię obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku”. To monumentalne dzieło nie tylko ilustruje same wydarzenia historyczne, ale również ducha tamtych czasów, ukazując bohaterów i zdrajców epoki. Dzięki temu obrazowi, dziedzictwo naszych przodków staje się bardziej zrozumiałe, a nasze wartości i tradycje nabierają nowego znaczenia.

Matejko, malując „Konstytucję 3 maja 1791 roku”, przedstawił zarówno bohaterów, jak i zdrajców Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Postacie te, przedstawione z niezwykłym detalem, symbolicznie ukazują ducha tamtych czasów oraz konsekwencje tych wydarzeń dla narodu polskiego. Wśród postaci na obrazie można dostrzec autorów koncepcji reform ustrojowych, takich jak Hugo Kołłątaj, czy też bohaterów walk o niepodległość, m.in. Stanisława Małachowskiego, Kazimierza Nestora Sapiehę, czy księcia Józefa Poniatowskiego.

Jednakże, obraz Matejki nie pomija również zdrajców, w tym samych króla oraz przywódców konfederacji targowickiej, jak Franciszka Ksawerego Branickiego. Jan Suchorzewski, postać używająca szantażu emocjonalnego, również znalazł się na płótnie, wraz z innymi zdrajcami narodowymi.

W trakcie apelu pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, podkreślając tym samym rangę obchodów. Niezapomnianym momentem był również wspólny taniec Poloneza, symbolizujący dumę narodową i jedność, który rozbrzmiał na Rynku Głównym.

Podczas tych uroczystości, wspólne przeżywanie historii i szacunek dla dziedzictwa narodowego połączyły wszystkich obecnych. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach, okazując tym samym szacunek dla naszej historii i dziedzictwa narodowego. Niech Konstytucja 3 Maja zawsze pozostanie dla nas drogowskazem i źródłem inspiracji do działania na rzecz dobra wspólnego.

Idź do oryginalnego materiału