Obchody 80. rocznicy pacyfikacji Skalbmierza

skalbmierz.eu 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Obchody 80. rocznicy pacyfikacji Skalbmierza


Za nami obchody 80. rocznicy pacyfikacji Skalbmierza. 5 sierpnia niemiecka ekspedycja karna przy udziale żołdaków ukraińskich spacyfikowała Skalbmierz, Szarbię Zwierzyniecką i Rosiejów pozbawiając w bestialski sposób życia 80 niewinnych mieszkańców. W walkach poległo 22 partyzantów, żołnierzy różnych formacji. Jak co roku w naszym mieście odbyła się uroczystość upamiętniająca te tragiczne wydarzenia.

Obchody rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym. Na miejscu pochówku poległych i pomordowanych mieszkańców złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Następnie na Rynku miasta uformowano kolumnę, która zatrzymała się pod kamiennym krzyżem z figurami św. Rozalii i św. Rocha - w miejscu, w którym 80 lat temu mieszkańcy Skalbmierza oczekiwali na egzekucję. Delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Następnie kolumna z uczestnikami uroczystości przeszła pod pomnik Ofiar Pacyfikacji, gdzie odbyła się główna część obchodów. Odegrano w tym miejscu hymn i wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę. Przywołano na pamięć poległych i pomordowanych w formie Apelu Pamięci oraz uczczono ich salwą honorową. W tym miejscu poszczególne delegacje złożyły również wieńce i wiązanki. Na zakończenie tej części uroczystości w niebo wzbiły się 102 gołębie.

Kolejnym punktem obchodów była uroczysta msza święta w skalbmierskiej świątyni, której przewodniczył ks. kpt Krzysztof Włosowicz pochodzący z pobliskiego Zakrzowa. Po zakończeniu Mszy świętej burmistrz Miasta i Gminy Skalbmierz Marek Juszczyk oraz przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech wręczyli czterem osobom odznaki honorowe "Za Zasługi dla Miasta i Gminy Skalbmierz". Uhonorowani za działania związane m.in. z propagowaniem wiedzy historycznej o pacyfikacji Skalbmierza zostali" Maria Dutkiewicz ze Skalbmierza, Józefa Miszczyk z Krakowa, Józef Belski z Kazimierzy Wielkiej i Andrzej Bienias z Kazimierzy Wielkiej.

Po uroczystościach w kościele, mimo niepogody, uczestnicy obchodów przeszli na skalbmierski Rynek, gdzie mogli wysłuchać koncertu kwintetu dętego oraz posilić się przygotowanym poczęstunkiem.

W obchodach 80. rocznicy pacyfikacji Skalbmierza wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu województwa, kieleckiej delegatury IPN, Muzeum Ziemi Miechowskiej, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, powiatu kazimierskiego oraz gmin: Opatowiec, Czarnocin i Proszowice, a także przedstawiciele służb mundurowych, Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej z Krakowa, Miechowa i Kazimierzy Wielkiej, Stowarzyszenia Pokoleń Żołnierzy Republiki Pińczowskiej, a także delegacje skalbmierskich szkół, działacze ludowi, sołtysi, społeczności skalbmierskich szkół, druhny i druhowie strażacy, koła gospodyń wiejskich, seniorzy, przedstawiciele skalbmierskiego koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Klubu Senior + oraz rodziny poległych i pomordowanych, potomkowie obrońców Skalbmierza oraz mieszkańcy, w tym podopieczni zajęć organizowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości, delegacjom, gościom, którzy wzięli udział w obchodach i godnie uczcili 80. rocznicę pacyfikacji. Słowa podziękowania kierujemy także w stronę członków Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalbmierzu oraz zespołu mażoretkowego "Rytm". Dziękujemy także Adamowi Jakubasowi i Andrzejowi Śmiechowi za symboliczne wypuszczenie 102 gołębi z własnej hodowli. Dziękujemy również Kołu Gospodyń Wiejskich w Topoli i Tempoczowie Rędzinach za przygotowanie poczęstunku dla uczestników tegorocznych obchodów.

Pragniemy również podziękować dowódcy uroczystości mjr. Krystianowi Mazurkowi oraz całej kompanii honorowej z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

 Galeria zdjęć>>>

Idź do oryginalnego materiału