Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Opolu. To rocznica bliska sercom wszystkich Polaków

4 miesięcy temu

Obchody Konstytucji 3 Maja w Opolu zgromadziły mieszkańców w każdym wieku. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” i wciągnięciu na maszt flagi biało-czerwonej jako pierwszy przemówił Tomasz Siemoniak, poseł ziemi opolskiej, członek Rady Ministrów i koordynator służb specjalnych.

Obchody Konstytucji 3 Maja w Opolu. To święto łączy wszystkich Polaków

– Wiwat maj, trzeci maj – mówił. – Z euforią stajemy w Opolu na pl. Wolności. Po to, by uczcić rocznicę bliską sercom Polaków w Polsce i tym rozsianym po całym świecie. Uchwalenie konstytucji tuż przed zaborami jest wielką wartością w naszym dziedzictwie. Nasi przodkowie zdecydowali, jak powinno wyglądać dobrze urządzone państwo. Oparte na prawach i na silnych instytucjach. To jest dziedzictwo także dla naszych czasów.

– Obchody rocznicy Konstytucji 3 maja łączą wszystkich Polaków – dodał minister. – Niezależnie od poglądów politycznych. Od tego, na kogo głosują. Płynie z niej i inny wniosek: Sama mądrość, dobre prawo, przepisy do niepodległości nie wystarczą. Potrzeba też siły. Trzeba tę siłę budować. Trzeba też wspólnoty – porozumiewania się w najważniejszych sprawach.

Wojewoda Monika Jurek przypomniała, iż początek maja przyniósł cały szereg ważnych rocznic i świąt: 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej, Święto Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja.

Przywołała też okoliczności jej uchwalenia oraz jej podstawowe postanowienia. Były to wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu.

– Dziś jesteśmy silni dorobkiem dobrze wykorzystanej dziejowej szansy. 3 maja zajmuje w świadomości narodowej Polaków szczególne miejsce. Obchodzenie święta konstytucji zakazane w czasie zaborów, zostało wznowione w XX-leciu międzywojennym. Składam dziś hołd twórcom Konstytucji 3 maja, testamentu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Zbudowanego wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności i pokoju. Niech będzie ona dla nas wszystkich wzorem do naśladowania.

Dobrze skorzystaliśmy z zaproszenia

Marszałek województwa, Andrzej Buła, mówił o duchu determinacji, o energii Polaków, która 233 lata temu pozwoliła uchwalić ten istotny dokument. Zwrócił uwagę, iż ten duch pozostał także w kolejnych pokoleniach.

– Potrzebowaliśmy tej determinacji w historii wielokrotnie – zauważył Andrzej Buła. – Tylko w XX wieku odzyskaliśmy niepodległość, walczyliśmy w dwóch wojnach światowych, przeżywaliśmy trudne czasy powojenne. Lata 70., 80. I 90. pokazały całkiem inny kierunek naszej determinacji i siły. Chcieliśmy się znaleźć w gronie demokratycznych państw europejskich, doprowadziliśmy do obalenia komunizmu. Do wyprowadzenia wojsk radzieckich. Wstąpiliśmy do NATO i zostaliśmy zaproszeni do wspólnoty państw europejskich. Dobrze z tego zaproszenia skorzystaliśmy.

Konstytucja wyprzedziła swoje czasy

Jako ostatni zabrał głos prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

– Maj zaczyna się pięknie, wielkimi narodowymi świętami – mówił. – Pozwólcie, iż przypomnę także III powstanie śląskie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Jesteśmy na placu Wolności, obok pomnika poświęconego tym, którzy walczyli o polskość Śląska Opolskiego. Działania powstańcze miały też miejsce w Opolu i były prowadzone przez opolan.

– Najsilniejszą datą w tych dniach jest 3 maja. To rocznica konstytucji – dodał. To był symbol. Który przez ponad 120 lat podtrzymywał wszystkich Polaków w nadziei, iż możemy się zjednoczyć. W czasach kiedy Polska chyliła się ku upadkowi, znaleźliśmy ducha jedności i uchwaliliśmy ustawę, która była umową. W tej umowie suweren uszanował wolę narodu. Konstytucja była dokumentem nowoczesnym, odpowiadała najśmielszym myślom politycznym. Rządzący – król, cesarz – mógł robić co chciał. Konstytucja zdecydowanie te zasady zmieniała. Wprowadzała monarchię konstytucyjną i dzieliła władzę na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Wszystkie niezależne od siebie.

Uroczystość dopełniły apel poległych i salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej. Przed pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Konstytucja nie była bezowocna

Przed uroczystościami pod pomnikiem biskup Rudolf Pierskała przewodniczył w kościele oo. Franciszkanów mszy św. w intencji ojczyzny. 3 maja przypada Święto Konstytucji 3 maja. To również kościelna uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski.

– W związku z tym dzisiejsza uroczystość skupia w sobie charakterystyczne cechy polskiego katolicyzmu: historyczne związanie Kościoła z narodem, religii z patriotyzmem i maryjną pobożność – mówił.

– To jest istotna część narodowej tożsamości. Dziękujemy Maryi. Czujemy się pod jej opieką bezpieczni. Bo przez tyle lat nasza ojczyzna doświadczyła Jej opieki, pomocy i obrony. Dlatego też śpiewaliśmy dziś w liturgii: „Tyś wielką chlubą naszego narodu”.

Dodał, iż drugie źródło naszego świętowania to rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.

– Wprawdzie późniejsze zabory nie pozwoliły na wcielenie jej w życie, ale przecież nie pozostała bezowocna. W trudnych czasach ojczyzny była zawsze źródłem odnowy moralnej i społecznej – podsumował biskup.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału