Obejrzą film jak w latach 20. – z muzyką na żywo! Dziś finał Łazarskiego Przeglądu Filmowego

3 miesięcy temu

Nieco ponad 100 lat temu ludzie na całym świecie byli zafascynowani nowym zjawiskiem, jakim były filmy nieme. Nie oznaczało to jednak, iż publiczność siedziała w kinie w zupełnej ciszy. Nie było słychać dialogów, natomiast na sali wyraźnie rozbrzmiewała muzyka stanowiąca tło dla wydarzeń przedstawionych na filmie, a zapewniały ją orkiestry, które grały na żywo, w trakcie seansów.

Takie samo doświadczenie chce zagwarantować swoim mieszkańcom Rada Osiedla Św. Łazarz, która we współpracy z poznańskimi festiwalami filmowymi Millennium Docs Against Gravity oraz Międzynarodowym Festiwalem Filmów Animowanych ANIMATOR organizuje Łazarski Przegląd Filmowy. W tym roku jego uczestnicy mogli obejrzeć w plenerze musical „Chicago”, z którym „Pianista” Polańskiego przegrał walkę o Oscara w głównej kategorii, oraz dokument „Pianoforte”, przedstawiający kulisy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Jaki film został wybrany na zakończenie festiwalu?

– W tym roku Łazarski Przegląd Filmowy przebiega pod hasłem „Muzyka w kadrze”. Zwieńczy go piątkowy pokaz niemego filmu „Berlin: Symfonia wielkiego miasta”, który przedstawia jeden dzień z życia Berlina lat 20. XX w. Pojawiają się w nim kadry, których już nie jesteśmy w stanie zobaczyć na żywo – zapowiadał Andrzej Janowski z Rady Osiedla Św. Łazarz w programie „Hej Poznań”.

Filmowi będzie akompaniować Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego w Poznaniu, co ma zapewnić gościom festiwalu niezapomniane przeżycie i wrażenie, jakby przenieśli się do sali kinowej lat 20.

– My pokazujemy filmy, które zdobyły w poprzednich latach nagrody publiczności, mają już uznanie i dobrze się je ogląda w plenerze, więc powinny się spodobać mieszkańcom – tłumaczy Andrzej Janowski

Gospodarz programu „Hej Poznań”, Piotr Szulc, spytał także, czy każdy może zgłosić swój pomysł na inicjatywę dla pozostałych mieszkańców:

– Oczywiście. Na Łazarzu mamy wspierane przez radę osiedla Centrum Inicjatyw Lokalnych, gdzie mieszkańcy mogą się udać po pomoc w zorganizowaniu jakiegoś wydarzenia sąsiedzkiego, integracyjnego, kulturalnego i nie trzeba w tym przypadku mieć fundacji ani stowarzyszenia. Wystarczą trzy osoby, które zawiążą nieformalną grupę, i wtedy CIL pomoże im finansowo w realizacji przedsięwzięcia – odpowiedział Andrzej Janowski.

Na Łazarzu działa również Przystanek Pireus, który chętnie i bezpłatnie udostępnia swoją przestrzeń osobom, które chcą zorganizować mały koncert, wystawę lub warsztaty.

– Często problemem jest brak miejsca i zasobów. Na Łazarzu to miejsce i zasoby są i zachęcamy do korzystania z nich – przekonywał gość Piotra Szulca w programie „Hej Poznań”.

Andrzej Janowski przypomniał także o wyjątkowym dzielnicowo-osiedlowym święcie, jakim są Dni Łazarza. Jak mówi, żadna inna dzielnica nie ma swojej własnej parady. Podczas Dni Łazarza ul. Głogowską za orkiestrą dętą w rytm przygrywanej przez nią muzyki maszerują mieszkańcy, uczniowie, przedszkolaki i podopieczni domu kultury.

Pokaz filmu „Berlin: Symfonia wielkiego miasta” odbędzie się 6 września o godzinie 20:30 na rynku Łazarskim, a wstęp na niego jest bezpłatny.

Idź do oryginalnego materiału