Obraz (nie)oczywisty Mirosława Chmiela w „Zamojskim”

skafander.info 1 miesiąc temu

12 grudnia br. w Hotelu Zamojskim odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Mirosława Chmiela pt. „Obraz (nie)oczywisty”.

Obraz (nie)oczywisty to fotografia piktorialna wykonana współczesnymi aparatami i metodami. Już w latach 80. XIX wieku pojawili się artyści, którzy chcieli czegoś więcej niż tylko dokumentowania rzeczywistości. Tak narodził się piktorializm, którego przedstawiciele dopatrywali się artystycznego pierwiastka nie w fotografii samej w sobie, ale w elementach celowo zmanipulowanych przez autora.

Piktorializm – to podejście do fotografii, które kładzie nacisk na piękno tematu, tonalność i kompozycję, a nie na dokumentowanie rzeczywistości, polega na indywidualnej ingerencji artysty w każdą wykonaną przezeń odbitkę. Zamiast migawkowej fotograficznej rejestracji powstaje syntetyczne dzieło sztuki. Dzięki modyfikacjom zdjęcia przestawały być dokumentalną „odbitką”, zamiast tego stały się „stworzonym” według wizji autora dziełem. Fotografie wykonano w latach 2023/2024.

Mirosław Chmiel – artysta fotografik AFRP (nr leg. 423), członek zarządu FKRP, prezes ZGF GT, instruktor fotografii, mistrz w zawodzie fotograf, dziennikarz, fotoreporter. Fotografować zaczął na początku lat 70 – tych. W 1976 roku rozpoczął pracę w Wojewódzkim Domu Kultury w Zamościu jako instruktor fotografii. W latach 80- tych pracował jako fotoreporter w lokalnej prasie : Tygodnik Zamojski, Redakcja Fotografii KAW oddział w Lublinie. Kurator wystaw fotografii : Galeria Mała w ZDK w Hotelu Zamojskim, Galerii Nadszaniec.. W 1976 r. z grupą pasjonatów fotografii założył Zamojską Grupę Fotografików. Grupa działa w tej chwili pod nazwą Zamojska Grupa Fotograficzna Grupa Twórcza i jest organizatorem wystaw, plenerów, warsztatów oraz Zamojskich Przeglądów Fotografii. Organizator ogólnopolskich plenerów na Roztoczu oraz juror i kurator wielu konkursów i wystaw. Uprawia fotografię rodzajową, reportaż, portret, krajoznawczą ale też fotografuję krajobraz, architekturę i teatr. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych (ponad 150 ZGF GT).

Jego zdjęcia wykorzystywane są w publikacjach typu : foldery, plakaty, przewodniki turystyczne, informatory kulturalne, turystyczne, książki i albumy poświęcone miastu Zamość. Jest też autorem ok.100 kart pocztowych pokazujących architekturę i zabytki Zamościa i Roztocze.

Kilkadziesiąt tysięcy zdjęć i negatywów znajduje się w zbiorach Muzeum Zamojskiego i w Archiwum Państwowym w Zamościu.

Otwarcie wystawy: 12 grudnia 2024r. o godz. 17,00 w Hotelu Zamojskim, ul. H. Kołłątaja 2/4/6, 22-400 Zamość.

Idź do oryginalnego materiału