Obwodnica Namysłowa to coś, na co mieszkańcy miasta czekają od lat. w tej chwili spora część ruchu prowadzi przez miasto. Jak wylicza Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu, dobowo głównymi trasami przez miasto przejeżdża osiem tysięcy pojazdów. Około 40 proc. z nich stanowią pojazdy ciężarowe.
– To inwestycja, na której skorzystają nie tylko nasi mieszkańcy. Ta droga poprawi też dojazd do trasy S8 – zauważa Jacek Fior, burmistrz Namysłowa.
Obwodnica Namysłowa – ponad pięć kilometrów nowej drogi
Trasa będzie omijać miasto od zachodu. Swój początek będzie miała na obecnym skrzyżowaniu drogi krajowej nr 39 z drogą wojewódzką nr 454. Koniec trasy będzie na skrzyżowaniu z DW nr 451, gdzie na ul. Oleśnickiej powstanie rondo.
Łącznie w ramach inwestycji powstaną cztery ronda. Oprócz tego już wspomnianego, ronda powstaną też na skrzyżowaniach:
- z drogą powiatową nr 1125 O – ul. Grunwaldzką,
- z drogą powiatową nr 1101 O – ul. Oławską,
- z drogą krajową nr 39 – ul. Namysłowską (m. Smarchowice Wielkie).
Piąte skrzyżowanie będzie w obrębie Ziemiełowic. Obwodnica Namysłowa oznaczać będzie też budowę obiektów inżynieryjnych. To most nad Widawą oraz wiadukt nad linią kolejową nr 143 (Kalety – Wrocław Powowice).
– Łącznie inwestycja zajmie 21 hektarów na około stu działkach. Trasa będzie spełniać wszystkie aktualne parametry. Droga będzie miała dwa pasy ruchu, każdy o szerokości 3,5 metra – opisuje Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa.
Wykonawcą inwestycji będzie firma Drog-Bud. W przeszłości realizowała ona inne obwodnice na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich. To obejścia:
- Czarnowąsów,
- Malni i Choruli,
- Dobrodzenia.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych dróg, dlatego jesteśmy przekonani, iż i tym razem firma sprosta zadaniu – mówi Szymon Ogłaza.
Wykonawca pierwsze prace ma rozpocząć za około miesiąc, po przekazaniu mu placu budowy. Droga powstanie w nowym śladzie, dlatego realizacja nie powinna oznaczać poważnych utrudnień dla kierowców. Wyjątkiem będą te prace, które będą wiązały się z włączeniem nowej trasy do istniejącego układu drogowego.
Co z obwodnicą Dobrzenia Wielkiego?
Obwodnica Namysłowa ma być gotowa do listopada 2028 roku. Jak podkreślają przedstawiciele władz województwa, do tego czasu ukończone mają też być inne prace na drodze wojewódzkiej nr 454 łączącej Opole z Namysłowem. Do tej pory inwestycje w tę drogę kosztowały łącznie blisko 250 mln zł.
Na realizację czeka jednak jeszcze jeden jej istotny element. Mowa o obwodnicy Dobrzenia Wielkiego. Droga ta miała się zaczynać tam, gdzie kończy się obwodnica Czarnowąsów, ma podwójnym rondzie. Następnie miała omijać Elektrownię Opole oraz Dobrzeń Wielki od północy.
Realizację utrudniła zmiana granic Opola. Teren, który wcześniej w całość znajdował się w administracji władz województwa, w ponad połowie znalazł się w granicach stolicy regionu. Realizacja wymagała porozumienia pomiędzy samorządami, a także aktualizacji dokumentacji, ponieważ dotychczasowa straciła ważność.
– We wrześniu minionego roku zleciliśmy nową dokumentację. Równolegle poszukujemy źródła finansowania tej inwestycji – mówi Szymon Ogłaza.
Szans marszałek województwa upatruje w Banku Gospodarstwa Krajowego. Ten ma niedługo wspierać inwestycje istotne z punktu widzenia obronności.
– A taką byłaby droga ważna z punktu widzenia skomunikowania tak istotnego zakładu, jak elektrownia – stwierdza.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

2 godzin temu







![Wypadek na trasie Ostrołęka–Przasnysz. Na miejscu służby ratunkowe [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/729099082_1567402088054711_2215199894116407448_n.jpg)



