Obywatele i Obywatelki, meldujemy: Muzeum PRL otwarte w Ostródzie!

nos-portal.pl 1 godzina temu

OSTRÓDA. W zabytkowej nastawni kolejowej przy stacji w otwarto Muzeum PRL. Miejsce pozwala cofnąć się o kilkadziesiąt lat i przypomnieć sobie codzienność Polski Ludowej. Na kilku poziomach historycznego budynku zgromadzono wiele eksponatów z epoki słusznie minionej.

Przeróżne sprzęty audio są do obejrzenia w ostródzkim Muzeum PRL / Fot. Marcin Tchórz

Muzeum PRL i jego ekspozycja tworzą jedną z najbardziej sentymentalnych atrakcji na turystycznej mapie Perły Mazur. Od progu odwiedzających wita atmosfera, którą wielu pamięta z dzieciństwa, a młodsi znają jedynie z opowieści rodziców i dziadków.

Muzeum powstało w zabytkowym budynku dawnej nastawni kolejowej na ul. Słowackiego przy stacji Ostróda. Sam obiekt jest już częścią historii, a jego kolejne kondygnacje kryją prawdziwe skarby minionej epoki. Każde piętro to kolejny rozdział opowieści o czasach, gdy na półkach w salonach dumnie prezentowały się kryształy.

Jednym z eksponatów, który przyciąga szczególną uwagę, jest kultowy saturator. To właśnie przy takich urządzeniach w latach 70. i 80. ustawiały się kolejki po wodę gazowaną, będącą symbolem miejskiego życia tamtych lat. Dziś przypomina o czasach, gdy proste rzeczy sprawiały radochę.

Muzealne ekspozycje rozlokowane są na kilku kondygnacja nastawni / Fot. Marcin Tchórz

W muzealnych salach zgromadzono także dziesiątki sprzętów i urządzeń codziennego użytku. Są radia, telewizory, maszyny do pisania, zabawki, meble i przedmioty, które przez lata stanowiły nieodłączny element polskich mieszkań. Dla jednych będą lekcją historii, dla innych wzruszającym spotkaniem z własną przeszłością.

Jeśli więc chcecie choć na chwilę wrócić do czasów kartek, kolejek, saturatorów i rodzinnych mieszkań pełnych charakterystycznych sprzętów, warto odwiedzić Ostródę. W dawnej kolejowej nastawni przeszłość znów ożyła, a podróż do PRL-u jest biletowana.

Idź do oryginalnego materiału