Pieśni patriotyczne są naszym dobrem narodowym. To dziedzictwo duchowe, które otrzymujemy w schedzie od naszych przodków. Są one dumą i najjaśniejszym symbolem polskości. Te słowa Dyrektor Zespołu Szkół Teresy Biernat rozpoczęły wyjątkowy koncert „Tradycja, Teraźniejszość, Przyszłość. Ocalić od zapomnienia”, który odbył się 5. października w hali sportowej Zespołu Szkół „U Witosa”..
Było to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju – uroczyste, wzniosłe, pełne powagi, ale jednocześnie bardzo wzruszające i tkliwe. Różne pokolenia – przedszkolaki, uczniowie, dorośli, seniorzy, zjednoczyli się we wspólnym śpiewie „Mazurka Dąbrowskiego” i szeregu innych polskich pieśni narodowych. Wybitni artyści polskiej sceny muzycznej: Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski, Robert Grudzień intonowali poszczególne utwory, a wszyscy obecni wtórowali im z biało-czerwonymi chorągiewkami w dłoniach. Każdy występ poprzedzało krótkie wprowadzenie kontekstu historycznego dzieł muzycznych, przygotowane przez Annę Drelę. Jedną z pieśni wykonał zespół ludowy „Jarzębina” z Kocudzy.
Program, w ramach którego zorganizowane zostało całe wydarzenie, jest finansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki, a jego celem jest integracja międzypokoleniowa. To założenie zostało w pełni zrealizowane. Śpiewali wszyscy – z dumą, z przejęciem, z ekspresją. To duże wyróżnienie, iż nasza szkoła mogła uczestniczyć w tej niecodziennej inicjatywie. Dziękujemy wszystkim przybyłym za wspólne „ocalanie od zapomnienia” polskich „perełek” muzycznych. To one przecież niezmiennie jednoczą i umacniają ducha patriotyzmu, przybliżając zarazem najważniejsze momenty w historii naszej ojczyzny.
J. Kułażyńska; foto: archiwum szkoły