OCRG zachęca opolskich przedsiębiorców do prowadzenia interesów w Gruzji

4 miesięcy temu
fot. Radio Doxa

Gruzja jako dobre miejsce do prowadzenia biznesu. O tym opolskich przedsiębiorców przekonywali w środę (24 kwietnia) organizatorzy V Opolskiego Forum Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych.

– W trakcie spotkania mówiliśmy o perspektywach współpracy i z wymiany handlowej z gruzińskimi partnerami – mówi Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. – Zawsze na tych konferencjach opowiadamy o rynkach nieszablonowych i niestandardowych: amerykańskich czy afrykańskich, a także skandynawskich oraz wschodnich. W tym roku o rynku gruzińskim. Uważamy, iż nasi przedsiębiorcy mają na tyle duży potencjał i ambicje, żeby wchodzić na te rynki. Chcemy im przedstawić informacje o uwarunkowaniach formalnych, ale też nieformalnych.

– W Gruzji jest popyt na maszyny i urządzenia rolnicze, pojazdy, ale też artykuły przemysłu chemicznego. Duże szanse mamy też w branży kosmetycznej, także dosyć mocni jesteśmy w eksporcie leków i produktów medycznych oraz artykułów higienicznych. Silną pozycję mogą mieć polskie firmy zajmujące się produkcją materiałów budowlanych – wylicza Maria Łubian, menadżer eksportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

– Gruzja to rynek mały, ale gwałtownie się rozwijający, z aspiracjami europejskimi, otwarty i liberalny. Polska i Polacy są bardzo lubiani. Gruzja oficjalnie jest krajem aspirującym do Unii Europejskiej, społeczeństwo nastawione jest na integrację z Unią Europejską. Czym więcej korzyści będzie dostrzegało z integracji z Zachodem, tym lepiej dla politycznych perspektyw Gruzji – wyjaśnia Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.

Gościem specjalnym V Opolskiego Forum Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych była Katarzyna Pakosińska-Basilashvili – polska artystka kabaretowa.

Tomasz Hanzel, Maria Łubian, Mateusz Walewski:

autor: Fabian Miszkiel

GALERIA:

Idź do oryginalnego materiału