
Minister zdrowia wprowadza nowe rozporządzenie mające na celu poprawę organizacji kolejek do lekarzy specjalistów. Jak czytamy w Medonecie, od 1 maja przychodnie i poradnie będą zobowiązane do prowadzenia harmonogramów wizyt w aplikacji AP-KOLCE, co ma ułatwić zarządzanie czasem oczekiwania pacjentów oraz wyeliminować problem wielokrotnych rejestracji. Zmiany obejmą m.in. urologię i neurologię, a proces wdrażania nowych zasad podzielono na etapy.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, przychodnie zostaną zobowiązane do prowadzenia harmonogramów przyjęć w specjalnie dedykowanym systemie NFZ, aplikacji AP-KOLCE. Wprowadzenie obowiązku ma umożliwić monitorowanie aktualnych czasów oczekiwania na wizyty oraz liczby pacjentów w skali całej Polski. Jak wskazuje oficjalny komunikat funduszu, system pozwoli na stałe analizowanie zgodności prowadzenia list oczekujących, a także eliminację sytuacji, w których pacjent zapisuje się wielokrotnie na tę samą wizytę. „Fundusz chce też wyeliminować przypadki wielokrotnych zapisów tej samej osoby na to samo świadczenie. Analiza danych zagwarantuje kompletność, aktualność i wiarygodność pozyskiwanych informacji na temat kolejek do specjalistów” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu NFZ.
Nowe regulacje mają również odciążyć lekarzy i inne osoby prowadzące sprawozdawczość w przychodniach. Aplikacja AP-KOLCE oferuje funkcję wysyłania SMS-owych przypomnień o terminach wizyt, które mogą pomóc pacjentom w ich zorganizowaniu.
Cyfryzacja przychodni: jak zmiany wpłyną na pacjentów
Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji NFZ, zapewnia w rozmowie z Medonetem, iż wprowadzenie harmonogramów przyjęć w aplikacji NFZ przyniesie korzyści zarówno pacjentom, jak i placówkom medycznym. W rozmowie z Medonetem podkreślił, iż raportowanie w czasie rzeczywistym umożliwi lepsze monitorowanie czasów oczekiwania, co z kolei zwiększy przejrzystość funkcjonowania całego systemu opieki zdrowotnej. Florek zaznaczył, iż nowością będą przypomnienia SMS-owe, które trafią do osób korzystających ze świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).
Nowy system ma również przeciwdziałać problemowi wizyt no-show, czyli sytuacji, gdy pacjenci nie odwołują zaplanowanych wizyt.
„W 2024 r. wysłaliśmy ponad 14 mln takich wiadomości SMS. Jednocześnie realizujemy również pilotaż centralnej e-rejestracji” – przypomniał Paweł Florek, podkreślając, iż bieżąca sprawozdawczość ułatwi gromadzenie bardziej dokładnych danych dotyczących czasów oczekiwania na wizyty czy badania.
Florek zauważył, iż wprowadzenie aplikacji AP-KOLCE w placówkach medycznych nie wymagało dodatkowych kosztów związanych z zakupem oprogramowania. System jest udostępniany bezpłatnie przez NFZ, a około jednej trzeciej przychodni już teraz korzysta z niego przy innych świadczeniach. Aplikacja posiada również funkcję integracji z wewnętrznymi systemami w przychodniach, co może dodatkowo uprościć przepływ danych.
Proces wdrażania nowych zasad w etapach
Nowe obowiązki dla przychodni będą wprowadzane stopniowo. Począwszy od 1 maja obejmą urologię i neurologię, a następne dwie grupy świadczeń będą dodawane co dwa tygodnie. Taki harmonogram pozwoli placówkom na sprawne dostosowanie systemów do zmian oraz zasili bazę danych NFZ w wymagane informacje.
Według harmonogramu dostępnego na stronie NFZ, do którego dotarł Medonet, pełne wdrożenie rozporządzenia ma nastąpić do 2025 r. Paweł Florek zapewnia, iż rozwiązanie objęte aplikacją AP-KOLCE to krok w stronę bardziej nowoczesnej i zintegrowanej opieki zdrowotnej, która będzie dostosowana do potrzeb pacjentów i gwałtownie reagować na zmieniające się warunki.