Od połowy lipca kobiety mogą bezpłatnie wykonać bardzo ważne badania w diagnostyce nowotworowej [SONDA]

4 godzin temu
Zdjęcie: Od połowy lipca kobiety mogą bezpłatnie wykonać bardzo ważne badania w diagnostyce nowotworowej | foto Zdjęcie poglądowe


Nowoczesny test molekularny HPV HR uzupełniony cytologią na podłożu płynnym weszły od połowy lipca do Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Polsce. To nowoczesne badania, które pozwalają odpowiednio wcześniej wykryć ryzyko zachorowania na nowotwór.

Test HPV HR - dwukrotnie wyższa zdolność wykrywania zmian nowotworowych

W Polsce w ramach profilaktyki raka szyjki i macicy prowadzone są już szczepienia dla dziewcząt i chłopców między 9. a 14. rokiem życia. Teraz wprowadzone zostały kolejne bardzo ważne badania dla szerszej grupy osób - to test molekularny HPV HR na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka uzupełniony w razie dodatniego wyniku o cytologię na podłożu płynnym (LBC).

Badanie zakłada wykonanie testu HPV HR z genotypowaniem, który wykrywa DNA lub RNA wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) o wysokim ryzyku onkogennym w wymazie z szyjki macicy. Specjaliści zgodnie twierdzą, iż test, jako badanie przesiewowe, jest skuteczniejszy niż cytologia klasyczna, zarówno pod względem czułości, jak i specyficzności.

- Ma blisko dwukrotnie wyższą zdolność do wykrywania zmian przedrakowych szyjki macicy niż dotychczas dostępna cytologia konwencjonalna. Ten test jest w przypadku wyników dodatnich uzupełniany o badanie cytologiczne na podłożu płynnym, które ocenia nam ryzyko obecności zmian przedrakowych na szyjce macicy. W zależności od wyników tych dwóch badań prowadzona jest dalsza diagnostyka - wyjaśniał dla tvn24 - prof. Andrzej Nowakowski, kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.

https://jarocinska.pl/wiadomosci/w-jarocinie-mozna-teraz-skorzystac-z-bezplatnego-dyzuru-psychologa-jak-to-zrobic-i-kiedy-przyjmuje-specjalista/ovUUurgovbib5MLFx4Xo

Test HPV HR i dalsza diagnostyka po otrzymaniu wyniku

Teraz badanie jest dostępne bezpłatnie dla wszystkich kobiet między 25. a 64. rokiem życia. Wykonywane jest rzadziej niż klasyczna cytologia, bo co pięć lat. Tak długi odstęp między jest możliwy dzięki bardzo wysokiej umiejętności wykrywania ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Jak wygląda dalsza diagnostyka po otrzymaniu wyniku testu HPV HR? Jeżeli wynik badania jest ujemny - lekarz zaleca ponowne badanie profilaktyczne po upływie 3 lub 5 lat (w uzasadnionych przypadkach po upływie 12 miesięcy).

Jeżeli wynik testu HPV HR jest dodatni - z tego samego materiału wykonana zostanie cytologia płynna (LBC) - jeżeli jej wynik jest prawidłowy, lekarz zaleca ponowne badanie profilaktyczne po upływie 12 miesięcy.

Jeśli w wyniku badania cytologicznego zostaną stwierdzone zmiany o charakterze dysplastycznym - lekarz ginekolog skieruje pacjentkę na dalszą diagnostykę, czyli badanie kolposkopowe lub badanie kolposkopowe z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego.

W przypadku rozpoznania raka szyjki macicy lub inne schorzenie, pacjentka zostanie skierowana do leczenia specjalistycznego lub na dalszą diagnostykę.

- Badanie molekularne daje nam możliwość bardzo wczesnego wykrycia czynnika sprawczego, jakim jest wirus HPV. Jest on prawie w stu procentach odpowiedzialny za rozwój nowotworów (raka szyjki macicy - przyp. red.). Klasyczna cytologia wykrywała już zmiany w komórce, czyli zmiany przednowotworowe. My teraz wykrywamy czynnik sprawczy. jeżeli zostaje zidentyfikowany, to dużo wcześniej możemy podejmować działania profilaktyczne, czyli zapobiec temu, iż wirus będzie demolował komórki i prowadził do rozwoju nowotworu - powiedział dla tvn24.pl profesor Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

https://jarocinska.pl/wiadomosci/jarocinski-promar-zostal-przejety-przez-fundusz-private-equity-co-to-oznacza-dla-firmy-i-jej-pracownikow/iAzDNoDhETVXYCVpT7vS

Jak i gdzie skorzystać z badań profilaktyki raka szyjki macicy?

Do udziału w Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, a co za tym idzie możliwości wykonania testu HPV HR nie potrzeba skierowania. Wystarczy, iż pacjentka zgłosi się do placówki, która uczestniczy w programie - jest ich blisko 2.700, to każda poradnia położniczo-ginekologiczna, która ma podpisaną umowę z NFZ oraz niektóre poradnie POZ (lekarza rodzinnego).

Na naszym terenie w Programie Profilaktyki Raka Szyjki Macicy uczestniczą:

  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Ośrodek Zdrowia” w Kotlinie,
  • NZOZ Przychodnia Zespołu Lekarza Rodzinnego Jar-Medic w Jarocinie,
  • Szpital Powiatowy w Jarocinie.

- Zgłaszajmy się do poradni ginekologicznych. Będziemy też namawiać przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, żeby pracujące w nich położne mogły pobierać materiał do tych badań. Wszystko w naszych rękach. Badajmy się, bo naprawdę jesteśmy w stanie wyeliminować jedną z niezwykle groźnych chorób - zaapelowała minister Izabela Leszczyna.

Czy wykonujesz regularnie badania profilaktyczne - zagłosuj w naszej SONDZIE.

https://jarocinska.pl/wiadomosci/nawet-831-zl-miesiecznie-moze-dostac-bezrobotny-ktory-znalazl-sobie-prace-jakie-sa-zasady-przyznawania-tego-dodatku/xzy571qHA7PCqJXfLsne
Idź do oryginalnego materiału