Oddali hołd odkrywcy polskiej miedzi. Uroczystość pod pomnikiem

3 tygodni temu

Uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem dr Jana Wyżykowskiego zakończyły centralne obchody Barbórkowe organizowane przez spółkę KGHM. Hołd wielkiemu odkrywcy polskiej miedzi oddali przedstawiciele parlamentarzystów, zarząd KGHM, delegacje oddziałów kopalń i hut, związkowcy, przedstawiciele spółek Grupy Kapitałowej.

Dzisiejsze uroczystości wieńczyły centralne obchody świętej Barbary. Rozpoczęły się mszą świętą w Sanktuarium Maksymiliana Marii Kolbe na lubińskim Przylesiu. Po zakończeniu Eucharystii, zgodnie z górniczą tradycją, przedstawiciele Polskiej Miedzi spotkali się pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego, by oddać hołd wielkiemu odkrywcy. Podczas swojego wystąpienia, prezes KGHM, Andrzej Szydło, nawiązał do historii i rodzenia się polskiej miedzi w tym regionie.

-Tuż po II wojnie światowej, miasta tego regionu borykały się ze zniszczeniami i stratami w ludności. Wojna strawiła Legnicę i Głogów. Lubin i Polkowice były niewielkimi miejscowościami. Dopiero wielkie odkrycie dr Jana Wyżykowskiego pobudziło ten region do życia, napędziło polską gospodarkę, spowodowało niebywały napływ ludności. Przez pokolenia region dorastał, wzmacniał się gospodarczo, rósł w potęgę surowcową polskiej miedzi. Wdzięczni jesteśmy za osiągnięcia mistrza Jana i jego zespołu inżynierów, geologów – budowniczych LGOM-u. Jesteśmy w przededniu podejmowania ważnych decyzji, które określą pozycję KGHM-u na najbliższe lata. Dzisiaj jednak świętujemy i dziękujemy Janowi Wyżykowskiemu, który patrzy na nas z góry – mówił prezes KGHM, Andrzej Szydlo.

23 marca 1957r. zespół geologów pod kierunkiem Jana Wyżykowskiego pobrał z odwiertów w ziemi pierwsze próbki rud miedzi. To brzmiało jak sensacja. Naukowcy tonowali nastroje. najważniejsze miały okazać się wyniki specjalistycznych badań, które przeprowadzono w Państwowym Instytucie Geologicznym. Badano cztery rdzenie wydobyte podczas wierceń na polach w Sieroszowicach. Dzięki odkryciu, region zagłębia miedziowego stał się słynny na całą Polskę. Do Lubina i Polkowic zjeżdżali pierwsi budowniczy Legnicko-Głogowskiego Okręgu Przemysłowego. Rozpoczęła się budowa miedziowej potęgi KGHM.

Idź do oryginalnego materiału