Oddaliśmy cześć Matce. Piękna uroczystość w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej

11 miesięcy temu

340 lat temu pastuszkom z Leśnej Podlaskiej objawił się cudowny, kamienny wizerunek Opiekunki Podlasia. W czasie dzisiejszych obchodów Uroczystości Matki Bożej Leśniańskiej wierni powierzali swoje troski i nadzieje Bożej Rodzicielce. Przygotowaniem do święta były zaś trwające od soboty Dni Maryjne.

Sanktuarium Leśniańskie bierze swój początek w dniu 26 września 1683 roku. Tego dnia, dwóch pastuszków – Miron Makaruk i Aleksander Stelmaszuk – szukając zagubionego bydła w zaroślach, spostrzegło zawieszony na drzewie dzikiej gruszy kamienny wizerunek Matki Bożej, który wydawał niezwykły blask. Chcąc zdjąć obraz, jeden z odważniejszych młodzieńców wszedł na drzewo, ale za każdym razem spadał na ziemię. Okoliczni mieszkańcy, widząc, co się dzieje, zaczęli się gorąco modlić. niedługo przybył podstarości Zabłocki z niedalekiej Bordziłówki i dopiero on, jako niezwykle rozmodlony człowiek, zdjął z gruszy obraz. niedługo na miejscu zjawienia się Obrazu, wzniesiono drewniany kościół. Dnia 26 września 1695 r. utworzono w Leśnej parafię. Od samego początku Obraz ściągał rzesze wiernych, którzy doznawali licznych łask za jego przyczyną, szczególnie uzdrowień. Biskup łucki Franciszek Prażmowski w 1700 r. wydał dekret, w którym stwierdził, iż zjawiony Obraz należy uważać za cudowny.

Dzisiejsza Uroczystość zebrała w Sanktuarium wiernych z całego regionu. Byli wśród nich państwo Marzena i Grzegorz Biereccy, którzy podczas mszy świętej przekazali wotum w postaci róży pokrytej 14-karatowym złotem. Dobre wiadomości przyszły także z Warszawy – w kolejnej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przeznaczono 1,7 miliona złotych na renowację zabytkowego Klasztoru Ojców Paulinów w Leśnej Podlaskiej. Wcześniej do Leśnej trafiło 950 tys. zł na renowację zabytkowego muru przy Bazylice.

c

Idź do oryginalnego materiału