Odnaleziono „Rekina” – osobistą łódź wybitnego konstruktora

12 godzin temu
Zdjęcie: Odnaleziono „Rekina” - osobistą łódź wybitnego konstruktora


Odnaleziono „Rekina” – łódź znanego z konstrukcji silników Stefana Gajęckiego. Po śmierci konstruktora uchodziła za zaginioną, kilka lat temu odnalazł ją pasjonat motoryzacji. Stała się eksponatem Muzeum „Polskie Drogi” w Modliszewicach obok Końskich.

Marcin Zapała właściciel muzeum w Modliszewicach informuje, iż Stefan Gajęcki był pionierem jeżeli chodzi o konstrukcje silników motorowodnych. Jego drewniana łódź miała unikatowy kształt.

– Jest to konstrukcja, która powstała z połączenia wyczynowego ślizgu z dwuosobową łodzią turystyczną. Stefan Gajęcki używał ich od wczesnych lat 60. XX wieku do wycieczek po Wiśle. Po jego śmierci ślad po łodzi zaginął, na szczęście kilka lat temu udało się ją odnaleźć niedaleko cmentarza Bródnowskiego w Warszawie – wyjaśnia właściciel.

Na trop łodzi wpadł Robert Steć pasjonat motoryzacji, szczególnie zainteresowany pojazdami wyścigowymi. To on odsprzedał łódź do muzeum w Modliszewicach.

W muzeum możemy zobaczyć też 30 silników marki GAD skonstruowanych przez Gajęckiego.

Chociaż Stefan Gajęcki w latach 50. XX wieku konstruował wyczynowe silniki, to władze komunistyczne nie tolerowały jego prywatnej inicjatywy, o czym mówi współwłaściciel muzeum Dominik Zapała.

– Konstruktor pracował, kiedy wybuchła II wojna światowa. Jego talent nie był pielęgnowany tak jak powinien. Potem, po wojnie robił nie tylko silniki zaburtowe, ale i do samolotów, samochodów, zaprojektował swój samochód Gad 500.

Wśród nowych eksponatów muzeum „Polskie Drogi” znalazł się też rekordowy motocykl MG1-Gad 250, zaprojektowany przez Stefana Gajęckiego. Ma aerodynamiczny kształt, który laikom kojarzy się z pojazdami z filmów science-fiction lub UFO. W kwietniu 1953 roku, doświadczony motocyklista Krzysztof Bruno pobił na nim rekord Polski, osiągając prędkość 124,5 km/h.

Ciekawostką dla miłośników designu będzie logo marki „Gad” przedstawiające drapieżnego jaszczura, zaprojektowane przez Konstantego Marię Sopoćkę, późniejszego kierownika Katedry Grafiki Użytkowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 50. XX wieku.

Wśród eksponatów znalazły się także polskie łodzie i ślizgacze.

W muzeum w sumie znajduje się około 800 pojazdów: samochodów, motocykli, rowerów, łodzi.



Idź do oryginalnego materiału