Odra w Brzegu przekroczy dzisiaj stan alarmowy. Zbiornik w Raciborzu rozpoczął piętrzenie wody

4 dni temu

Sytuacja hydrologiczna na obszarze dorzecza górnej i środkowej Odry jest dramatyczna, dlatego w sobotę (14.09) podjęto decyzję o zwiększeniu zrzutów wody do 200 mł/s ze zbiornika w Nysie oraz do 250 mł/s ze zbiornika w Otmuchowie (600 mł/s – tyle w tej chwili wynosi zrzut wody ze zbiornika Nysa na Nysie Kłodzkiej). Dzisiaj (15.09) rano o godz. 4:20 uruchomiono zasuwy na zbiorniku przeciwpowodziowym w Raciborzu, a więc rozpoczęło się piętrzenie wielkiej wody. Niestety, pomimo działań hydrologów zagrożenie powodziowe cały czas istnieje, a prognozy na kolejne dni nie są najlepsze.

  • „Przed rozpoczęciem piętrzenia przeanalizowano sytuację w zlewni rzeki Odry w Polsce i Republice Czeskiej oraz prognozy hydro-meteorologiczne. Nadchodząca fala wezbraniowa oraz zmienne prognozy stanowiły zagrożenie podtopieniami dla zabudowy mieszkalnej i infrastruktury terenów położonych poniżej. Zbiornik Racibórz Dolny pracuje prawidłowo, bezpiecznie piętrząc wodę i będąc pod całodobowym nadzorem pracowników PGW Wody Polskie w Gliwicach. Równolegle z rozwojem sytuacji na rzece Odrze Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w Gliwicach i Wrocławiu wypracowały optymalne rozwiązanie, aby za sprawą pracy zbiorników Otmuchów i Nysa uniknąć nałożenia się na siebie fal powodziowych. Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje także położony powyżej polder Buków, którego pojemność powodziowa wynosi 57 mln m3” – informuje PGW Wody Polskie.

    Według prognozy z modelu hydrodynamicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, poziom Odry w Brzegu przekroczy stan alarmowy w niedzielę (15.09). w tej chwili na wodowskazie w Brzegu jest ok. 490 cm, ale około godz. 18:00 będzie już 530 cm. Według tej samej prognozy, szczyt fali wezbraniowej na rzece zacznie przechodzi przez Brzeg w poniedziałek. Maksymalny poziom osiągnie we wtorek i miałby on wówczas wynieść 678 cm. Należy pamiętać, iż sytuacja jest dynamiczna i zmienna, a prognozy IMGW będą aktualizowane na bieżąco.
  • „Przygotowujemy się na nadejście fali powodziowej, dlatego podejmowane są działania zapobiegawcze. Zamontowane zostaną szandory (zapory przeciwpowodziowe) oraz zorganizowane będą miejsca z piaskiem i workami na Marinie oraz na ul. Grobli i Oławskiej. Mieszkańcy zagrożonych obszarów, chcący zabezpieczyć swoje mienie, mogą je otrzymać w tych miejscach. W tej chwili zagrożone mogą być następujące ulice: Oławska, Grobli, Plac Drzewny, Wał Śluzowy, Błonie, Nadodrzańska, Nadbrzeżna, Cegielniana i Strzelecka” – informuje w porannym komunikacie Urząd Miasta w Brzegu.
Idź do oryginalnego materiału