Odsłonią Pomnik Dziecka Utraconego

1 miesiąc temu

Po 5 latach starań na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej stanął Pomnik Dziecka Utraconego. Na najbliższą sobotę zostało zaplanowane uroczyste odsłonięcie, połączone z prelekcjami.

We wrześniu 2019 roku zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Dziecka Utraconego, który wypracował projekt pomnika, pozyskał miejsce pod budowę oraz znalazł wykonawcę. Aby ułatwić działania organizacyjne, wsparcia inicjatywie udzieliła Fundacja Małżeństwo Rodzina ze Świdnicy.

– Budując Pomnik Dziecka Utraconego w Jaworzynie Śląskiej chcemy stworzyć miejsce, za pomocą którego rodzicom po stracie dziecka będzie łatwiej przeżyć wszystkie etapy żałoby, a co za tym idzie pogodzić się ze śmiercią dziecka – mówił w 2020 roku Paweł Dochniak, członek Komitetu. Pomnik powstaje za środki ze społecznej zbiórki.

Przez 5 lat Społeczny Komitet Budowy Pomnika Dziecka Utraconego w Jaworzynie Śląskiej oprócz przygotowywania pomnika działał również informacyjnie.

– To był nasz drugi cel: chcieliśmy poruszać temat straty dziecka i pomocy rodzicom i rodzinom w przestrzeni publicznej. Bo choć temat trudny i bolesny, niestety powszechny. Nie każdy wie, co zrobić w sytuacji poronienia,czy są możliwości pochówku, jakie się ma prawa (np. do urlopu macierzyńskiego czy zasiłku pogrzebowego). Dzięki wsparciu ogólnopolskiego portalu poronilam.pl rozdawaliśmy ich biuletyny informacyjne oraz ulotki z numerem telefonu zaufania dla rodziców po stracie. Organizowaliśmy również cykliczne Eucharystię za rodziców i rodziny po stracie, otaczając ich modlitwą – mówi Joanna z Komitetu Budowy Pomnika.

Odsłonięcie pomnika nastąpi 25 maja o godz. 15.00 na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej.

Po odsłonięciu pomnika zaplanowano wydarzenia towarzyszące: o godz. 15.30 na sali sportowej szkoły podstawowej przy ul. Mickiewicza odbędzie się prelekcja pani Anety Rams- terapeutki NEST o tym jak pomóc osobie w żałobie, a także wystawa fotograficzna “NieUtraceni” tarnowskiej Fundacji Opes139, która w symboliczny sposób ukazuje tęsknotę i miłość osób za swoimi straconymi dziećmi. A o 17:30 w Kościele parafialnym w Jaworzynie Śląskiej zostanie przez Bp Marka Mendyka odprawiona msza św. w intencji rodziców i całych rodzin, które straciły dzieci a także za wszystkich darczyńców pomnika.

– Będzie to Eucharystia w wyjątkowej oprawie muzycznej: na organach zagra dr Maciej Bator, a śpiewać będzie Zespół Wokalny “A capriccio” z Sobótki pod dyrekcją Natalii Magnuckiej – zapraszają organizatorzy.

/opr. red./

Idź do oryginalnego materiału