Odsłonięcie tablicy ku czci Wiktora Matuszaka, rozstrzelanego na rynku w Mosinie

3 dni temu

Grupa pasjonatów lokalnej historii, wspierana przez mieszkańców wsi Krosno oraz rodzinę Wiktora Matuszaka – młodego mieszkańca Krosna, który został rozstrzelany 20 października na Rynku w Mosinie – postanowiła uczcić jego pamięć.

21 października odbędzie się Msza Święta i odsłonięcie tablicy tablicy upamiętniającej Wiktora Matuszaka

– W związku z tym w dniu 21 października 2024 r, w kościele w Krośnie, odbędzie się Msza Święta w intencji Wiktora Matuszaka, następnie o godzinie 19.00 przejście pod Kamień Pamięci przy ul. Piaskowa – Olszynkowa, gdzie odbędzie się poświęcenie i odsłonięcie tablicy – poinformowała naszą redakcję Wanda Bech (powinowata Wiktora Matuszaka).

Treść na tablicy poświęconej Wiktorowi Matuszakowi:

Pamięci Wiktora Matuszaka

Wiktor Matuszak urodził się 14 marca 1919 r. Był najmłodszym spośród 8 dzieci Józefa Matuszaka, robotnika i jego żony Marianny z domu Wojciechowskiej, mieszkańców Krosna k/ Mosiny.

Przez większą część swojego życia mieszkał z rodzicami w tej wsi. Ponieważ w Krośnie była szkoła ewangelicka, podjął naukę w pobliskim Krosinku, w tamtejszej szkole.
Po jej ukończeniu zaczął terminować jako młody pracownik i uczeń w kuźni swojego szwagra Stefana Labrzyckiego, z pobliskiego Karolewa, który wcześniej pojął za żonę starszą siostrę Wiktora – Martę. U nich też zamieszkał. Kuźnia ta znajdowała się w ich miejscu zamieszkania – w Krośnie. Miała nazwę „ STEF.LABRZYCKI warsztat kowalski, powoźniczy, kucie koni. Krosna pow. Śrem”

Krosno było wsią, w której mieszkało stosunkowo dużo rodzin niemieckich. Tutaj w gospodarstwie Kellera pracowała też kuźnia niemiecka. prawdopodobnie była konkurencyjną do kuźni Labrzyckiego.

Przed wybuchem II wojny światowej, w wyniku propagandy hitlerowskiej, stosunki między młodymi Polakami a Niemcami bardzo się pogorszyły. Narastały konflikty między tutejszymi nacjami. Mobilizacja Stefana Labrzyckiego do Wojska Polskiego w 1939 r spowodowała, iż Wiktor zaczął kierować kuźnią.

Brak dokumentacji dotyczącej powodów aresztowania 20-letniego kowala Wiktora, nie pozwala na podanie powodów tego tragicznego dla niego w skutkach zdarzenia. Faktem jest, iż 18 października 1939 r hitlerowcy aresztowali Wiktora w jego skrytce – pokoiku na poddaszu nad kuźnią Labrzyckiego. Został przewieziony do aresztu mieszczącego się w starej bożnicy przy ul. Św. Jana w Mosinie, w tej chwili ul. Niezłomnych.

20 października 1939 r w zorganizowanym przez hitlerowców „sądzie”, w budynku nr 7 Cecylii i Michała Stanikowskich w Rynku, 15 zakładników, wśród których najmłodszym był 20-letni Wiktor Matuszak z Krosna, otrzymało wyrok śmierci przez rozstrzelanie.

Wyrok wykonał w tym samym dniu specjalny pluton egzekucyjny, pod murem posesji nr 9 Antoniego Roszczaka w Rynku. Około godz. 16.30 salwa plutonu zakończyła jego młodzieńcze życie. Spoczywa we wspólnej mogile na cmentarzu parafialnym w Mosinie.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI
Społeczeństwo Krosna, 20 października 2024 r
J.Sz. i W.G.

Wiktor Matuszak – mieszkaniec Krosna, który został rozstrzelany 20 października na Rynku w Mosinie

Rozstrzelani na rynku w Mosinie, obraz w Galerii Sztuki w Mosinie

Post Odsłonięcie tablicy ku czci Wiktora Matuszaka, rozstrzelanego na rynku w Mosinie pojawił się poraz pierwszy w Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.

Idź do oryginalnego materiału