Odszedł Zbigniew Janusz

12 godzin temu
Zdjęcie: Odszedł Zbigniew Janusz


Urodził się 13 listopada 1951 r. w Przemyślu. Tu ukończył liceum ogólnokształcące i studium nauczycielskie. W rodzinnym mieście pracował najpierw w sądzie, a potem w sanepidzie. W 1980 r. przeniósł się do Nowej Sarzyny, gdzie zatrudnił się w zakładach chemicznych, a od połowy 1984 r. został dziennikarzem „Socjalistycznego Tempa” – gazety Huty Stalowa Wola, pisma przemianowanego w marcu 1989 r. na „Sztafetę”.

Pracował tu do 2007 r. W swych tekstach poruszał sprawy społeczne, dotyczące kultury, ale przede wszystkim zajmowała go tematyka sportowa Przez wiele lat prowadził, także w „Sztafecie”, rubrykę „Witryna poetycka”, na różnych twórczych polach współtworzył życie literackie miasta i regionu.

W 2008 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii. Pisał tu do prasy polonijnej (teksty o tematyce sportowej i społecznej), pisał również wiersze, część z nich została opublikowana w języku angielskim w miejscowej prasie. Zajmował się też wolontariatem. Zmarł 31 grudnia 2024 r. w szpitalu w Cambridge.

Jako poeta debiutował w 1972 r. na łamach „Życia Przemyskiego”. Swe wiersze publikował w różnych czasopismach: „Profilach”, „Kamenie”, „Prometeju”, „Nowej Wsi”, „Poezji” oraz w prasie lokalnej i regionalnej. Wydał 4 tomiki poezji: „Chłopiec w wysokiej trawie” (1981), „Grzebanie w piasku” (1985), „Sanktuarium” (1992), „Plecami do okna” (1998).

Był także redaktorem wydania i autorem wstępu do kilkudziesięciu tomików poetyckich, m.in. cyklu „Spojrzenia” czy „Biblioteki Witryny Poetyckiej”. Zasiadał jako juror w konkursach poetyckich, m.in. w Międzynarodowych Spotkaniach Poetów „Wrzeciono” w Nowej Sarzynie, których był współorganizatorem wespół z miejscowym Stowarzyszeniem Folklorystycznym Majdaniarze. Przez lata był członkiem rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Minister Kultury przyznał Mu złotą odznakę Zasłużony Działacz Kultury, a od prezydenta RP otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. Był też laureatem wielu poetyckich konkursów. 29 kwietnia 2000 r. został pierwszym laureatem „Gałązki Sosny” – wówczas Nagrody Literackiej Miasta Stalowej Woli (za rok 1999).

Urna z prochami Zbyszka złożona zostanie w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Głównym w Przemyślu.

Szersze Wspomnienie o Zbyszku ukaże się w czwartkowej „Sztafecie”.

Idź do oryginalnego materiału