W obchodzoną w Kościele Uroczystość Objawienia Pańskiego w klasztorze paulinów na Jasnej Górze tradycyjnie odbywa się kolęda, czyli tak zwane odwiedziny duszpasterskie w domach zakonnych, gdzie mieszka ponad 100 mnichów.
Kustosz Jasnej Góry ojciec Waldemar Pastusiak podkreśla, iż to ważna tradycja związana z błogosławieństwem i momentem szczególnej modlitwy, przypomnienie, iż Jezus ma się rodzić wszędzie tam, gdzie jesteśmy:
„Klasztorna kolęda duszpasterska ma wymiar duchowy i braterski, trzeba przyjąć boże błogosławieństwo, by nim potem dzielić się z pielgrzymami” – podkreśla paulin ojciec Jakub Szymczycha:
Podczas wizyty kolędowej paulini odwiedzają też różne instytucje działające przy klasztorze. Na drzwiach cel i innych odwiedzanych miejsc, kolędnicy nakreślają kredą inicjały trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara.
Klasztor na Jasnej Górze to największa wspólnota ojców paulinów na świecie. To także „serce zakonu”, ponieważ tu jest Dom Generalny całej paulińskiej wspólnoty.
W Uroczystość Objawienia Pańskiego na Jasnej Górze podczas wszystkich Mszy świętych błogosławiona jest kreda i kadzidło. (IAR)