Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy funkcjonowania ścieżki rozwoju zawodników Akademii Górnika Zabrze, Klub podjął decyzję o zakończeniu funkcjonowania drużyny rezerw w dotychczasowej formule.
Zmiana jest elementem długoterminowej strategii, której nadrzędnym celem jest skrócenie drogi najbardziej utalentowanych piłkarzy od szkolenia młodzieżowego do pierwszego zespołu. W nowym modelu najzdolniejsi zawodnicy Akademii będą jeszcze ściślej integrowani z pierwszą drużyną oraz rozgrywkami na szczeblu centralnym i otrzymają możliwość regularnych treningów na najwyższym poziomie sportowym, bez konieczności przechodzenia przez etap gry w rezerwach.
Decyzja została poprzedzona analizą warunków infrastrukturalnych oraz możliwości dalszego rozwoju zawodników. w tej chwili dostępna baza treningowa nie stwarza optymalnych warunków do prowadzenia drugiego zespołu na poziomie rozgrywkowym odpowiadającym ambicjom Klubu. Jednocześnie obserwacje rynku oraz doświadczenia wielu europejskich klubów pokazują, iż w przypadku młodych zawodników bardzo skutecznym narzędziem rozwoju są odpowiednio zaplanowane wypożyczenia.
W związku z tym Górnik Zabrze rozwija sieć klubów partnerskich, z którymi prowadzone są zaawansowane rozmowy. Celem jest stworzenie środowiska, w którym młodzi piłkarze będą mogli regularnie rywalizować na wysokim poziomie, zdobywać doświadczenie seniorskie i przygotowywać się do gry dla pierwszej drużyny Górnika. Klub chce aktywnie zarządzać procesem rozwoju zawodników, zapewniając im jak najlepsze warunki do dalszego postępu.
Warto podkreślić, iż podobne modele funkcjonują również w wielu uznanych europejskich organizacjach piłkarskich, które nie opierają rozwoju zawodników na funkcjonowaniu drużyn rezerw w klasycznej formule, wykorzystując inne ścieżki przygotowania młodych piłkarzy do gry na najwyższym poziomie.
- Podjęliśmy taką decyzję, bo wierzymy, iż najbardziej utalentowani zawodnicy rozwiną się lepiej i szybciej w dorosłej piłce przez Kluby Partnerskie. Akademia jest i zawsze będzie dla mnie bardzo ważna. Dalej chcemy stawiać na rozwój młodych zawodników. Może kiedyś wrócimy do tematu rezerw, ale na ten moment, po analizach i obserwacjach, widzimy, iż to po prostu nie ma sensu - komentuje Lukas Podolski, właściciel Górnika Zabrze.
- Nowy model ma przede wszystkim zwiększyć skuteczność procesu rozwoju zawodników i stworzyć im więcej możliwości regularnej gry na poziomie, który najlepiej odpowiada ich aktualnym potrzebom sportowym. Celem pozostaje niezmiennie przygotowywanie kolejnych wychowanków do występów w pierwszej drużynie Górnika Zabrze, a także skrócenie ich ścieżki dotarcia do gry w tym miejscu - mówi Łukasz Milik, dyrektor sportowy Górnika Zabrze.
Istotnym elementem projektu będzie również objęcie zawodników przebywających na wypożyczeniach indywidualnym nadzorem ze strony trenera ds. rozwoju. Osoba ta zostanie oddelegowana do współpracy z klubami partnerskimi i będzie odpowiedzialna za bieżące monitorowanie postępów zawodników, koordynację ich procesu szkoleniowego oraz utrzymywanie stałego kontaktu z trenerami w klubach, do których zostali wypożyczeni.
Źródło: Górnik Zabrze
Foto: Roosevelta81.pl


















