Załącznik Nr 1
do Zarządzenia Nr 68
Wójta Gminy Hyżne
z dnia 23 maja 2025 r.
OGŁOSZENIE
Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1491).
Wójt Gminy Hyżne
ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym poprzez organizację warsztatów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Hyżne, pn.:
„Aktywne Wakacje”
Konkurs jest adresowany do organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 oraz art. 11 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
I. Rodzaj zadania, terminy zleconego zadania oraz wysokość środków publicznych przeznaczonych na jego realizację:
- Zadanie dot. przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym poprzez organizację warsztatów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Hyżne, pn.: „Aktywne Wakacje”
- termin realizacji zadania – od 14 lipca 2025 r. do 29 sierpnia 2025 r.,
- wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania w 2025 r. – 18 000,00 zł (słownie: osiemnaście tysięcy złotych 00/100).
W/w zadanie mieści się w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 ust.1 pkt. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Cel zadania.
Celem w/w zadania publicznego jest ograniczanie ryzyka uzależnień u dzieci i młodzieży – uczniów szkół podstawowych, poprawa zdrowia i kondycji fizycznej i psychicznej poprzez organizację warsztatów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Hyżne w okresie wakacji.
II. Zasady przyznawania dotacji
Zasady przyznawania dotacji na realizację w/w zadania określają przepisy:
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1491),
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1530),
- Uchwała Nr XLVIII/376/22 Rady Gminy Hyżne w sprawie uchwalenia „Wieloletniego Programu Współpracy Gminy Hyżne z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2023-2025”,
- Uchwała Nr L/400/23 Rady Gminy Hyżne z dnia 17 lutego 2023 r. w sprawie zatwierdzenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Hyżne na lata 2023-2025.
- Zlecenie realizacji w/w zadania odbędzie się w formie wsparcia poprzez udzielenie dotacji na dofinansowanie realizacji zadań. Wymagany minimalny wkład własny oferenta to 10 % kosztów realizacji zadania publicznego.
- Przyznanie dotacji na realizację w/w zadania nastąpi na podstawie zawartej umowy z podmiotem, którego oferta zostanie wybrana w konkursie na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Przekazanie dotacji nastąpi jednorazowo w wysokości 100% kwoty przyznanej dotacji. Termin przekazania dotacji (środków) – do 21 dni od dnia zawarcia umowy.
- Dotacja zostanie przyznana na podstawie wybranej oferty i zawartej umowy z obowiązkiem rozliczenia się po wykonaniu zadania.
- Rozliczane będą wyłącznie koszty ponoszone od dnia zawarcia umowy do terminu zakończenia realizacji zadania określonego w podpisanej umowie.
- Sprawozdanie z wykonania zadania publicznego należy sporządzić w terminie 30 dni od dnia zakończenia realizacji zadania publicznego.
III. Terminy i warunki realizacji zadania:
- Termin realizacji zadania określa się od 14 lipca 2025 r. do 29 sierpnia 2025 r., (w ofercie należy wskazać dokładne terminy trwania 3 edycji 5-dniowych warsztatów, z założeniem, iż jedna edycja trwa nieprzerwanie przez 5 dni od poniedziałku do piątku).
- Przewidziana liczba oraz wiek uczestników (łącznie we wszystkich warsztatach): 45 – 60 osób – tj. 3 grupy liczące od 15 do 20 osób, w wieku 7-12 lat. W przypadku braku chętnych dopuszcza się możliwość wielokrotnego udziału tych samych uczestników w kolejnych edycjach warsztatów.
- Szczegółowe warunki realizacji zadania:
a) organizacja warsztatów profilaktycznych poprzez zorganizowanie zajęć np. sportowych, artystycznych, kulinarnych, językowych oraz wycieczek, wędrówek leśnych, itp. z dziećmi oraz młodzieżą zagrożonych dysfunkcją z terenu gminy Hyżne.
b) organizator jest zobowiązany do zapewnienia uczestnikom bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku oraz adekwatnej opieki wychowawczej,
w tym wykwalifikowanej kadry posiadającej odpowiednie uprawnienia,
c) oferent w trakcie wypoczynku zapewni uczestnikom pełne wyżywienie, a także sprawny i bezpieczny transport oraz ubezpieczenie.
d) Gmina Hyżne na potrzeby realizacji warsztatów udostępnia Centrum Integracji i Rozwoju Stara Mleczarnia w Hyżnem.
IV. Termin składania ofert
- Oferty należy składać na formularzu określonym w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U z 2018 r., poz. 2057), w zamkniętej kopercie z dopiskiem: Otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą „Aktywne Wakacje” w terminie do 16 czerwca 2025 roku, do godz. 08:00 osobiście lub za pośrednictwem poczty. Za datę złożenia lub wpływu uznaje się dzień wpływu do Urzędu Gminy w Hyżnem, 36-024 Hyżne 103. Na kopercie musi być umieszczony adres zwrotny oferenta.
- Oferta musi być podpisana przez osoby upoważnione do reprezentowania oferenta. Wymagane załączniki muszą być dołączone do oferty w formie papierowej, a dołączone kopie muszą być potwierdzone za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione do reprezentowania oferenta, na każdej stronie dokumentu. Ofertę należy wypełnić w każdym wymaganym polu i rubryce, a o ile wypełnienie nie dotyczy podmiotu, należy wpisać „nie dotyczy”.
- Oferty, które zostaną złożone po wyznaczonym terminie nie będą brane pod uwagę w konkursie i zostaną zwrócone oferentowi bez otwierania. Odrzuceniu podlegają również oferty:
a) nieprawidłowo lub błędnie wypełnione, o ile nie zostały poprawione w wyznaczonym terminie,
b) niezgodne ze wzorem,
c) złożone przez podmiot nieuprawniony,
d) nie dotyczące pod względem merytorycznym zadań wskazanych w ogłoszeniu o konkursie,
e) podpisane przez osobę nieuprawnioną.
4. Do oferty należy dołączyć:
a) kopię aktualnego wypisu z Krajowego Rejestru Sądowego, innego rejestru lub ewidencji, potwierdzające status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących,
b) statut,
c) oświadczenie oferenta, iż oferent oraz osoby zaangażowane do pełnienia funkcji opiekuńczo-wychowawczych o której mowa w ust. 1, nie zostały skazane za przestępstwa określone w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
d) oświadczenie oferenta, iż w przypadku wyboru oferty do realizacji zadania publicznego przed podpisaniem umowy dostarczy kopię informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego nie starszą niż 12 m-cy wobec osób które będą pełnić funkcje opiekuńczo-wychowawcze przy realizacji zadania publicznego.
5. Otwarcie ofert nastąpi 16 czerwca 2025 r. o godz. 1000.
6. Oferty podlegają sprawdzeniu pod względem formalnym, otwarcie ofert – etap I,
7. Oferty zweryfikowane pozytywnie pod względem formalnym są następnie rozpatrywane pod względem merytorycznym , rozstrzygnięcie – etap II,
8. Kryteria rozpatrywania ofert:
a) ocena możliwości realizacji zadania publicznego przez ubiegającą się organizację.
b) ocena przedstawionej kalkulacji kosztów realizacji zadania publicznego, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania.
c) ocena proponowanej jakości wykonania zadania i kwalifikacje osób przy udziale których oferent będzie realizować zadanie publiczne.
d) planowany przez wnioskodawcę udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł w tym wkład własny uczestników na realizację zadania publicznego,
e) planowany wkład rzeczowy i osobowy oferenta, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków,
f) analiza i ocena realizacji zleconych zadań publicznych zrealizowanych przez wnioskodawców w latach poprzednich, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość wykonania oraz sposób rozliczania otrzymanych na ten cel środków.
9. Komisja weryfikuje i opiniuje rozpatrzone oferty i sporządza protokoły – etap I, II, a następnie przekazuje je Wójtowi Gminy Hyżne.
10. Ostatecznego wyboru najkorzystniejszych ofert dokonuje Wójt Gminy Hyżne.
11. Wyniki konkursu ogłasza się poprzez wywieszenie na tablicy Urzędu Gminy Hyżne, na stronie internetowej Urzędu Gminy oraz w BIP-ie.
12. Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać pod numerem telefonu (17) 230 45 68 lub w pok. nr 11 Urzędu Gminy Hyżne.
V. Unieważnienie konkursu
- Wójt Gminy Hyżne może unieważnić otwarty konkurs ofert, jeżeli:
a) nie złożono żadnej oferty;
b) żadna z ofert nie spełniała wymagań formalnych zawartych w ogłoszeniu
VI. Informacja o zrealizowanych w roku poprzednim zadaniach publicznych tego samego rodzaju i związanych z nimi kosztami, w tym wysokość udzielonych dotacji:
- „Zimowo – na sportowo” – przekazano na realizację zadania publicznego środki finansowe w wysokości 3 000,00 zł
- „Marsz na Orientację” – przekazano na realizację zadania publicznego środki finansowe w wysokości 2 000,00 zł
- „Warsztaty profilaktyczne dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Hyżne” – przekazano na realizację zadania publicznego środki finansowe w wysokości 18 000,00 zł
VII. Postanowienia końcowe
Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do odwołania otwartego konkursu ofert bez podania przyczyny.