Ogromne zainteresowanie nowym świadczeniem

11 godzin temu

— Czasu jest na to całe pół roku. My będziemy tę rentę wdowią, tym osobom, którymi się ta renta należy, płacili dopiero od lipca. Wnioski można składać do końca lipca, a my wypłacimy w lipcu. Czyli naprawdę nie trzeba się spieszyć, nie trzeba dzisiaj stać godzinami u nas w kolejce. Można na spokojnie przyjść do nas na przykład wiosną, jak już będzie ładna pogoda i wtedy ten wniosek złożyć — informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. własną emeryturą lub rentą z tytułu niezdolności do pracy.

— Trochę z internetu, trochę z telewizji. Także dowiedziałam się i się ubiegam — mówi Danuta, mieszkanka Wrocławia ubiegająca się o świadczenie.

— To jest, takie dodatkowe świadczenie dla tych osób, które już, podkreślam, już mają uprawnienia do renty rodzinnej. My od kilku dni, od początku roku mamy tutaj dużo klientów, którzy przychodzą, dopytują o rentę wdowią. Pierwsze nasze pytanie: „Macie Państwo prawo do renty rodzinnej, po zmarłym współmałżonku?” Jak nie ma, to najpierw trzeba złożyć o tę rentę wniosek, a dopiero o rentę wdowią. Jest tak, o ile ktoś dostaje swoją emeryturę, to ma wybór. Może zatrzymać swoją całą emeryturę i dostać 15% tej emerytury, którą dostałaby osoba zmarła, gdyby żyła lub odwrotnie, czyli wziąć emeryturę na przykład żona po mężu i ze swojej emerytury 15%. Dlaczego tak jest? No bo zawsze się wybiera tą korzystniejszą, tę emeryturę, która jest dla nas wyższa — wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Do Zakładów Ubezpieczeń Społecznych od początku roku wpłynęło 53 tysiące wniosków o rentę wdowią. W samym Wrocławiu wpłynęło ich 1200, a na Dolnym Śląsku blisko 4000. Aby nie narażać się na niepotrzebne nerwy i tracić czas w kolejkach, Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, przypomina, iż wniosek można złożyć również w wersji elektronicznej.

— Ponieważ mamy tutaj do czynienia z osobami już w wieku czasami zaawansowanym, więc o ile ktoś do nas przyjdzie, a rzeczywiście notujemy, iż duży ruch teraz na salach obsługi klienta, to nasi pracownicy pomagają. Zarówno tłumaczą czy się ta renta należy, pokazują jak wypełnić wniosek i pomagają wypełnić ten wniosek — podkreśla Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

— Tak, tak, bo choćby się nie spodziewaliśmy, iż od razu nas ktoś przyjmie i wyjaśni nam pewne kwestie. Także to jest dobre i pomocne — pochwala pomysł Danuta, mieszkanka Wrocławia ubiegająca się o świadczenie.

— My, te wszystkie osoby, które ciągle mają wątpliwości pomimo tych publikacji prasowych o rencie wdowie i czy mi się renta wdowia należy, co powinnam zrobić, czy powinnam przyjść do ZUS, czy mogę to zrobić online, organizujemy spotkania osobiste, czyli można do nas przyjść na takie spotkanie przyjść, dyżury telefoniczne, ale także spotkania online. Będzie ich bardzo dużo. Teraz w styczniu ruszyliśmy z tym, bo widzimy taką potrzebę, ponieważ sporo osób dopytuje o rentę wdowią. Są to spotkania i konsultacje całkowicie bezpłatne. W najbliższym terminie tutaj we Wrocławiu seniorów wrocławskich zapraszamy do Wrocławskiego Centrum Seniora. Tam będzie można przyjść, będą nasi konsultanci, będzie można zadać pytanie, będzie się można dowiedzieć, czy rzeczywiście warto, żeby o rentę się starać — mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

— Zapisy na to spotkanie realizowane są albo bezpośrednio w punkcie informacyjnym Wrocławskiego Centrum Seniora przy Pl. Dominikańskim 6, bądź też telefonicznie pod numerem telefonu 71 344 44 44, bądź też mailowo na adres wskazany na stronie Wrocławskiego Centrum Seniora. Serdecznie zapraszamy —zachęca Kamila Polańska, WCRS-Wrocławskie Centrum Seniora.

Podsumowując, aby otrzymać rentę wdowią, należy spełnić pewne warunki.

— Pierwszy warunek — mieć prawo do renty po zmarłym współmałżonku, choćby o ile się tej renty nie bierze, ale trzeba mieć przyznane prawo. Drugi warunek, no trzeba mieć wiek emerytalny już osiągnięty i trzeci warunek złożyć wniosek do ZUS — wylicza Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

— Spokojnie, spokojnie raczej, jest czasu tyle, iż można nie spieszyć się i poczekać — mówi Alicja, mieszkanka Wrocławia ubiegająca się o świadczenie.

Idź do oryginalnego materiału