Oleszka w Questy – niewielka opolska wieś z własnym szlakiem odkrywców

3 miesięcy temu

Questing to sposób na aktywne i rodzinne spędzanie czasu z popularną grą terenową. Wędrując, rozwiązuje się zadania i zagadki, by na końcu trasy ułożyć hasło i zdobyć skarb, czyli pieczątkę do kolekcji – prawdziwą lub wirtualną w aplikacji mobilnej Questy. Aplikacja przywędrowała do nas z USA kilkanaście lat temu, ale jej mapa dynamicznie się rozrasta. Mamy ich w Polsce już tysiące. Najnowszy szlak w Questy właśnie powstał w Oleszce – „Najpiękniejszej Wsi Województwa Opolskiego 2023 roku”.

Oleszka to najmniejsza wioska w gminie Zdzieszowice, ale pięknie położona i z niezwykłymi ambicjami. Oficjalna inauguracja szlaku nastąpi na festynie 8 czerwca. Ale już można grać – z aplikacją mobilną na telefon Questy – wyprawy odkrywców. Lub można skorzystać z drukowanych ulotek przygotowanych przez sołectwo.

Oleszka w Questy. „Może więcej ludzi przyjedzie?”

– Gra powstała z myślą o turystach, którzy przemieszczają się tą trasą na Górę św. Anny. Przeznaczyliśmy na jej stworzenie część nagrody, jaką dostaliśmy za zdobycie tytułu „Najpiękniejsza Wieś Województwa Opolskiego 2023” – mówi sołtys wsi Anna Maria Knop.

– Stwierdziliśmy, iż nie powinniśmy „przejeść” tej nagrody, tylko zainwestować ją jak najlepiej w naszą miejscowość, w jej promocję. Nie da to nam zysków finansowych, bo udział w grze jest bezpłatny, ale rozsławimy naszą Oleszkę. Może więcej osób tu do nas przyjedzie? – zastanawia się.

Oleszka w Questy

Gra nazywa się „Oleszka dźwiękami poznana” i nawiązuje do motta wioski „Wieś jak z nut”. Okołogodzinna trasa gry to pętla o długości 3,5 km. Wiedzie przez wioskę, okoliczne łąki i lasy. Ma walory krajobrazowe i rekreacyjne. Po drodze trzeba wykonywać zadania, zdobywając kolejne „literki”, by ułożyć hasło. Stopień trudności jest przystosowany dla dzieci, które umieją czytać. Zadania opierają się głównie na spostrzegawczości.

Start jest przy kaplicy (w altanie): tam znajduje się kod QR do zeskanowania na telefon i są ulotki do pobrania. Trasę wyznaczyli sami mieszkańcy.

– Cała trasa została opisana wierszem, nie jest trudna, nasze dzieciaki już ją wypróbowały – mówi sołtyska. – To przede wszystkim propozycja weekendowa dla rodzin. Trasa jest bardzo malownicza, teren pagórkowaty, piękne widoki, a po drodze nasze charakterystyczne miejsca: kaplica Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, skwer upamiętniający śmierć kadeta Karola Chodkiewicza, zabytkowa studnia… Ale trzeba się też bacznie rozglądać i znaleźć odpowiedzi na zagadki. Na przykład podać cyfrę z krzyża przydrożnego. Używając aplikacji mobilnej można posłuchać też na trasie utworów muzycznych, bo jesteśmy wsią z muzycznymi tradycjami.

Poszerzenie oferty tras w regionie

Uroczyste otwarcie trasy zaplanowano na 8 czerwca w trakcie festynu rodzinnego, który rozpocznie się o godzinie 16.00 od mszy w kaplicy. W programie: występy mażoretek i lokalnych artystów, animacje i atrakcje dla dzieci, poczęstunek przygotowany rzez koło gospodyń wiejskich.

Na Opolszczyźnie wytyczone są też inne trasy questowe dostępne z aplikacją „Questy – wyprawy odkrywców”, które warto odwiedzić np.:

  • Spacerkiem przez Kluczbork,
  • Szlakiem Utopla i jego dzieci w Straduni,
  • Poznaj piękne Rzędowice,
  • Skarby Namysłowskich Lasów,
  • Przyrodnicza wyprawa między brzegami Widawy w Namysłowie,
  • Ścieżkami Średniowiecznego Namysłowa,
  • Wyprawa po Namysłowie, która o przyrodzie opowie, Szlakiem hutnika w Ozimku,
  • Wyprawa po zabytkowym parku w Pokoju,
  • Poszukiwania opolskiego dinozaura w Spóroku,
  • Ekologiczna wyprawa z widokami na Jeziora Turawskie,
  • Spacerkiem z Wincentym po Kielczy,
  • Bajkowa przygoda w Jasieniu.

Aplikacja „Questy – wyprawy odkrywców” jest bezpłatna.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału