Czy wiadomo, gdzie spodziewać się korków na Wszystkich Świętych? Co roku wzmożony ruch samochodowy z okazji tej uroczystości utrudnia kierującym przemieszczanie się, zwłaszcza gdy ich trasa przebiega obok cmentarza. Warto rozważyć drogę alternatywną lub skorzystać z komunikacji miejskiej.
REKLAMA
Zobacz wideo Na cmentarzach może niedługo zabraknąć miejsca
Korki 1 listopada
Dla wielu z nas codziennością są korki. 1 listopada jednak, a także bezpośrednio przed i po uroczystości Wszystkich Świętych, ruch na polskich drogach staje się nieporównywalnie większy, niż na co dzień. Polacy masowo ruszają na groby bliskich zmarłych, zarówno te, które znajdują się w miejscowości, w której mieszkają, jak i położone w dużej odległości od ich miejsca zamieszkania. Wzmożony ruch na drogach w okolicach 1 listopada jest więc nieodzownym zjawiskiem, prowadzącym, niestety, do powstawania korków. Zatory drogowe, co zrozumiałe, tworzą się na tych odcinkach tras, które przebiegają bezpośrednio przy cmentarzach, ale także na drogach wjazdowych i wyjazdowych do i z miast. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad stara się zapobiegać tworzeniu się zatorów, wprowadzając zmienioną organizację ruchu na tych fragmentach dróg krajowych, które biegną w rejonie cmentarzy. Najczęściej wiąże się to z zakazem parkowania. Podobne zmiany w organizacji ruchu wprowadzają również włodarze miast i gmin, na terenie których znajdują się cmentarze komunalne. Dodatkowo, z uwagi na wzmożony ruch kołowy, w czwartek 31 października w godzinach 18:00-22:00 oraz w piątek 1 listopada 2024 roku w godzinach 8:00-22:00 obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów oraz pojazdów transportujących artykuły gwałtownie psujące się, leki, środki medyczne, paliwa czy żywe zwierzęta).
Omiń korki we Wszystkich Świętych
Jak ominąć korki we Wszystkich Świętych? Utrudnień na drodze zupełnie nie da się uniknąć. Na drogach pojawia się znacznie większa liczba samochodów, niż zwykle, a wiele z nich prowadzą niedoświadczeni kierowcy, co mocno obniża komfort podróży. Na dodatek pogoda na przełomie października i listopada bywa kapryśna, rano widoczność ograniczają mgły, a popołudniami - wcześnie zapadający zmrok. W tym roku Wszystkich Świętych przypada w piątek, a zatem mamy do czynienia z początkiem długiego weekendu. Czy w takiej sytuacji da się uniknąć korków? Raczej nie, ale można spróbować je ominąć. Warto więc unikać dróg prowadzących bezpośrednio do cmentarzy oraz miejskich wylotówek. Dobrze jest też zapoznać się przed wyruszeniem w drogę ze zmianami organizacji ruchu, jakie zostały wprowadzone w rejonie, w który się wybieramy. Pomocne może być także wyszukanie alternatywnej, mniej popularnej trasy. W tym celu warto skorzystać chociażby z nawigacji samochodowej.
O której godzinie są największe korki we Wszystkich Świętych?
Wielu z nas zastanawia się, o której godzinie są największe korki we Wszystkich Świętych. Trudno jednoznacznie wskazać czas, kiedy natężenie ruchu jest największe. Polacy najczęściej wybierają się na cmentarze w czasie, gdy odprawiane są na nich msze z okazji uroczystości Wszystkich Świętych. Nabożeństwa takie realizowane są zwykle między 10:00 a 16:00, dlatego w tych godzinach można spodziewać się największych korków na drogach dojazdowych do cmentarzy. Co ciekawe, korki w okolicach nekropolii rozładowują się zwykle dopiero po godzinie 21:00. Stąd też na cmentarz najlepiej jest wybrać się we wczesnych godzinach porannych. jeżeli natomiast nie udajemy się na groby bliskich do innego miasta, skorzystajmy z komunikacji publicznej lub, jeżeli odległość na to pozwala, wybierzmy się na cmentarz piechotą. Spacer może okazać się najprostszą i najszybszą opcją, by zapalić znicze na grobach zmarłych.
Jak sprawdzić korki?
Jak sprawdzić korki, nie tylko we Wszystkich Świętych? W omijaniu korków i innych utrudnień na drogach może być pomocna nawigacja z dostępem do Internetu w telefonie, warto jednak dodatkowo zaopatrzyć się w jedną z popularnych wśród kierowców aplikacji ostrzegających przed korkami i innymi utrudnieniami na drodze. Dzięki prostym w użytkowaniu aplikacjom każdy kierowca ma szansę sprawdzić, gdzie aktualnie tworzą się korki i jak je ominąć.