Już po raz trzynasty Starosta Ostrowski Paweł Rajski wręczył Stypendia im. ks. Jana Kompałły dla najzdolniejszych uczniów ze szkół prowadzonych przez Powiat Ostrowski.
Stypendium to duże wyróżnienie bo nagrodzonych jest zaledwie 50 z ponad 7 tysięcy uczniów, którzy uczą się w szkołach powiatu ostrowskiego. Wśród nagrodzonych jest 28 dziewczyn i 22 chłopców. Większość, bo aż 34 otrzymuje stypendium pierwszy raz, 10 powtarza ubiegłoroczny sukces, a pięcioro, to już bardzo dobrzy znajomi, którzy odbiorą premię za wyniki po raz trzeci oraz jedna stała bywalczyni która pobiła rekord i odbierze stypendium po raz piąty.
„Spotykamy się tutaj z najzdolniejszą młodzieżą naszych szkół. Niektórych mamy okazję zobaczyć w gronie wyróżnionych już po raz kolejny, co świadczy o waszej determinacji i sukcesywnej, ciężkiej pracy. Jesteście dla nas powodem do dumy. Cieszę się, iż mogę dzisiaj Wam wręczyć dyplom oraz nagrodę finansową. Nie zapominajmy, iż wasze sukcesy mają również swoich mentorów, myślę o waszych opiekunach i nauczycielach. Do wszystkich nauczycieli kieruję serdeczne podziękowania za przygotowanie i opiekę. Jeszcze raz w imieniu własnym, władz powiatowych i Rady Powiatu Ostrowskiego wszystkim uczniom oraz dumnym rodzicom składam szczere gratulacje.”
Zgłoszone przez szkoły wnioski były przedmiotem analizy Kapituły Stypendialnej, której przewodniczy Wicestarosta Radosław Torzyński. Kapituła oceniała osiągnięcia w nauce, wyniki sportowe lub osiągnięcia artystyczne poszczególnych kandydatów. Zadaniem Kapituły było rozpatrzenie wniosków nominowanych przez dyrektorów szkół i placówek, które wcześniej zaopiniowane zostały przez Rady Pedagogiczne. Zgodnie z regulaminem, nagrodę stanowi kwota w wysokości 2.000 zł.
1. Zespołu Szkół Ekonomicznych
Karolina Krysiak – uczy się w klasie w zawodzie technik handlowiec. To dobra organizatorka. Wywiązuje się terminowo z podjętych przez siebie przedsięwzięć. Podczas trzech lat nauki w szkole dała się poznać, jako uczennica, która zawsze wzorowo wypełnia obowiązki wynikające ze Statutu Szkoły. Szanuje i rozwija jej dobre tradycje. Aktywnie uczestniczy w pracach na rzecz szkoły. Przejawia troskę o mienie szkoły, własność społeczną i indywidualną. Systematycznie wzbogaca swoją wiedzę. Potrafi korzystać z dostępnych źródeł informacji oraz uzasadnić swoje zdanie używając odpowiedniej argumentacji.
Kinga Matysiak – ukończyła klasę IV w zawodzie technik rachunkowości. Przez cztery lata edukacji wyróżniała się dociekliwością, ponadprogramową wiedzą oraz starannością w jej zdobywaniu i przyswajaniu. Znajdowała się w czołówce uczniów o najwyższej średniej. Kinga jest uczennicą zaangażowaną społecznie, czynnie uczestniczy w życiu klasy i szkoły, działa w samorządzie klasowym oraz w szkolnym kole Pomóż MI. W Konkursie ortograficznym o pióro Starosty zajęła 4 miejsce.
Katarzyna Pawlak –to osoba uzdolniona o szerokich horyzontach umysłowych. Uczy się w zawodzie technik rachunkowości. Aktywnie uczestniczy w życiu klasy, godnie reprezentuje szkołę w licznych konkursach przedmiotowych, tj. Turnieju talentów, pt. „Akademia księgowego”, Konkursie z rachunkowości – „Progress Accounting Competition”, Konkursie z wiedzy o przedsiębiorczości, Olimpiadzie statystycznej, Konkursie matematycznym, Konkursie z języka angielskiego – „Mistrz gramatyki”. Uczennica zajęła I miejsce w szkolnym konkursie – „Lider w zawodzie technik księgowy”.
Maja Franzke – ukończyła szkołę w zawodzie technik logistyk ze średnią 5,84 uzyskując najwyższe wyniki wśród społeczności uczniowskiej. Została pięciokrotną Laureatką Stypendium Starosty Ostrowskiego, a także Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uczennica uzyskała tytuł finalistki Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu we Wrocławiu. Maja dumnie nosiła tytuł Zawodowego Lidera Roku 2024 w zawodzie technik logistyk.
Jędrzej Kowalski – uczy się w klasie w zawodzie technik rachunkowości. Na swoim koncie posiada wiele wybitnych osiągnięć sportowych – uzyskał tytuł mistrza Europy w tańcu latynoamerykańskim, jest laureatem XX Ogólnopolskiego Turnieju Tańca, Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego, X Ogólnopolskiego Turnieju Tańca o puchar burmistrza miasta Jawora oraz Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyszącego o puchar burmistrza miasta Kępna. Ponadto uzyskał tytuł mistrza w Kickboxingu w walkach międzynarodowych European Cup Open International Kickboxing, a także został laureatem Międzynarodowego Turnieju Master Cup w układach formalnych.
2. Zespół Szkół Budowlano – Energetycznych
Karolina Jaśkiewicz – reprezentuje klasę o profilu technik architektury krajobrazu. Stawia sobie cele, do których dąży, wyróżniając się ogromną pracowitością i poczuciem obowiązku. Reprezentowała szkołę w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych przy Uniwersytecie Wrocławskim. Szczególnie zaangażowała się w projekt „Zwolnieni z teorii – pokoloruj łapę”, którego celem była pomoc dla schroniska dla zwierząt.
Marta Stasiak – to uczennica, która zgłębia tajniki architektury krajobrazu. Jej wiedza wybiega poza zakres podstawy programowej, ale potrafi się nią dzielić z koleżankami i kolegami z klasy. Warsztaty florystyczne, w których zawsze bierze udział, są okazją do zaprezentowania przez Martę ogromnej kreatywności i prawdziwej pasji. Osiągnięta wysoka średnia jest dowodem na to, iż można połączyć zainteresowania przedmiotami zawodowymi z wiedzą z przedmiotów ogólnokształcących. Marta działa w samorządzie uczniowskim i potrafi zmobilizować innych do szkolnych działań charytatywnych.
Patrycja Romanowska – jest uczennicą pracowitą i sumienną, wyróżnia ją zaangażowanie w pogłębianie wiedzy, zwłaszcza z przedmiotów zawodowych. Z dużą rzetelnością wypełnia powierzone jej zadania. Wykazała się ogromną wiedzą z dziedziny architektury krajobrazu i niezwykłą kreatywnością, przygotowując projekt, który zdobył I miejsce w konkursie dotyczącym zagospodarowania terenu przed budynkiem szkoły. Reprezentowała także szkołę w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych przy Uniwersytecie Wrocławskim, uzyskując 4 miejsce.
Adam Grobelny – to uczeń, który łamie stereotypy, budownictwo jest dziedziną, którą się pasjonuje, ale pochłania go także literatura europejska czytana w oryginale. Aktywnie reprezentuje szkołę w konkursach – brał udział w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w Wieluniu. Jest uczniem, którego cechuje sumienność, niezwykła dociekliwość i ogromna empatia, chętnie się angażuje społecznie, był koordynatorem akcji charytatywnej dla dzieci przebywających w ostrowskim szpitalu na oddziale pediatrii.
Olivier Migaj – osiąganie wyników sportowych na poziomie mistrzowskim wymaga wielu poświęceń, wyrzeczeń i determinacji. Olivier udowadnia, iż można pogodzić naukę z wyczerpującą pasją sportową. Trzyma się żelaznych zasad, dąży do wyznaczonych przez siebie celów, doskonali swoje umiejętności sportowe, zdobywając kolejne trofea, ale także w sposób rzetelny podchodzi do szkolnych obowiązków. Jest uczniem klasy o profilu budownictwo. W tym roku szkolnym, reprezentując barwy swojego klubu Frontlineacademy w dyscyplinie brazylijskiego ji-jitsu w kategorii no-go oraz kategorii gi, udało się uczniowi zdobyć wysokie miejsca : złote i srebrne medale na szczeblu międzynarodowym: w Mistrzostwach Europy w Rzymie Olivier zdobył srebrny medal, a w Międzynarodowych Mistrzostwach Genewa Open zdobył złoty i srebrny medal. Na szczeblu ogólnopolskim Olivier jest zdobywcą 12 złotych medali, 6 srebrnych i 4 brązowych.
3. Zespół Szkół Usługowych
Joanna Kędzierska – kształci się w zawodzie technik usług fryzjerskich. Fryzjerstwo jest dla Joanny nie tylko zawodem, który poznaje, ale i wielką pasją. W minionym roku szkolnym uczennica zdobyła I miejsce w IV konkursie fryzjerskim południowej Wielkopolski im. Mistrza Janusza Szymańskiego. Wywalczyła swój tytuł w konkurencji: „Fale hollywoodzkie na długich włosach”. Zwycięstwo w konkursie nie było przypadkiem, stanowiło uwieńczenie długiej, pracowitej drogi. Za swoją systematyczną pracę Joanna została wynagrodzona 2-tygodniowym stażem zawodowym w Irlandii, gdzie mogła rozwinąć swoje zawodowe umiejętności.
Anastasiia Melnichenko – uczy się w zawodzie technik stylista. Wybór takiego właśnie kierunku rozwoju zawodowego nie jest przypadkowy, ponieważ interesuje się modą, projektowaniem ubrań oraz świetnie szyje. Dowodem na nieprzeciętne uzdolnienia w tym zakresie jest udział w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Projektantów „Kreacje prowokacje” w Radomiu, gdzie Anastasiia zajęła III miejsce. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu i uszyciu trzech stylizacji oraz przygotowaniu mini pokazu.
Urszula Michalak jest bardzo ambitną, rzetelną i skromną uczennicą, doskonale pracuje w zespole, każde powierzone jej zadanie wykonuje z należytym zaangażowaniem. Zawód technik przemysłu mody, w którym się kształci traktuje z ogromną pasją. Ula ma niezaprzeczalny talent i duże umiejętności zawodowe co udowodniła swoim udanym debiutem na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Szyciu, które odbyły się w Krakowie. Uczennica zajęła wysokie III miejsce wykazując się kreatywnością, pracowitością i precyzją.
Julia Dera – uczy się w zawodzie fryzjer, uzyskała średnią ocen 5,62. Jest osobą pełną pasji i twórczej energii. Jej zamiłowanie do malowania, tworzenia rękodzieł i projektowania świadczy o jej kreatywności oraz zdolnościach manualnych. Ma talent do wizualnego wyrażania siebie i umiejętności tworzenia pięknych, unikalnych przedmiotów. Uwielbia pracować nad projektami, które pozwalają wykorzystywać wyobraźnię i umiejętności techniczne, co przynosi jej wiele satysfakcji. W minionym roku szkolnym zdobyła: I miejsce oraz nagrodę publiczności w „IV konkursie fryzjerskim południowej Wielkopolski im. Mistrza Janusza Szymańskiego” w konkurencji „Galaktyka we włosach”. Wyróżnienie w kategorii fryzjerskiej XXX edycji ogólnopolskiego konkursu „Mała Pętelka” im. Małgorzaty Zaręby w Poznaniu. I miejsce w finale regionalnym XXI edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych.
4. Zespół Szkół Technicznych
Aleksandra Grzela – uczennica klasy informatycznej, a rok szkolny 2023/24 ukończyła ze średnią 5,75. Brała udział w Olimpiadzie Innowacji Technicznej w Telekomunikacji i Informatyce oraz w innych konkursach z przedmiotów ścisłych, które pozwoliły jej poszerzać wiedzę oraz zdobywać praktyczne umiejętności. Cechuje się wysoką kulturą osobistą w stosunku do nauczycieli jak i rówieśników. Ola bierze aktywny udział w życiu klasy. Oprócz informatyki interesuje się również matematyką i nauką języków obcych.
Tomasz Kułton – uczeń klasy informatycznej. W minionym roku szkolnym osiągnął znakomite wyniki w nauce. Wyróżnia się aktywnością i zaangażowaniem w pracę na rzecz klasy i szkoły. Zawsze sumiennie wywiązuje się z powierzonych mu zadań i obowiązków. W życiu codziennym pochłania go nie tylko informatyka ale również szeroko rozumiana awiacja.
Szymon Kusiński, – to przykład wyjątkowego talentu i zaangażowania w naukę. Jego doskonałe wyniki w nauce i liczne osiągnięcia sprawiły, iż został uznany za najlepszego ucznia szkoły. Szymon wyróżnia się nie tylko w przedmiotach technicznych, ale także w innych dziedzinach, co czyni go wszechstronnie uzdolnionym uczniem. Aktywnie uczestniczy w konkursach, zdobywając nagrody na szczeblu lokalnym i krajowym, a jego pasja do nauki inspiruje zarówno kolegów, jak i nauczycieli. Dzięki swojej pracowitości i determinacji jest wzorem do naśladowania dla innych uczniów.
Krzysztof Kulak – uczeń klasy informatycznej. Uczęszcza też do szkoły muzycznej II stopnia, gdzie uczy się gry na saksofonie. Oprócz informatyki i muzyki interesuje go nauka języków obcych oraz etymologia. Jest osobą ambitną, kreatywną i sumiennie wykonującą zlecone zadania. Uczęszcza na konkursy z różnorodnych dziedzin, zarówno artystycznych, jak i zawodowych oraz ścisłych. Uzyskał tytuł laureata Olimpiady Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce w bloku programistycznym.
Hubert Brudło – posiada licencję zawodnika i trenuje biegi lekkoatletyczne od 2018 roku. Jest systematyczny, stawia sobie ambitne cele, do których osiągnięcia konsekwentnie dąży. Mierzy wysoko i nie poddaje się w przypadku niepowodzeń. Ma szereg osiągnięć na szczeblu krajowym, wojewódzkim i powiatowym. Jest tegorocznym Mistrzem Polski i zeszłorocznym vice Mistrzem Polski w sztafecie 4x400m. W wolnych chwilach gra na gitarze elektrycznej.
5. Zespół Szkół Transportowo – Elektrycznych CKU
Dawid Cieluch – uczeń piątej klasy na kierunku technik mechanik. Od pierwszej klasy pozostaje w czołówce uczniów z najwyższą średnią w szkole. W ostatnim roku zdobył kwalifikacje zawodowe z wynikiem 100% zdanej teorii. Uczeń nie tylko poszerzał swoją wiedzę ogólną i zawodową, brał też udział w konkursach szkolnych z różnych dziedzin: szkolnym konkursie historyczno- geograficznym „Moja mała ojczyzna”, szkolnych zawodach strzeleckich, zawodach z wyciskania sztangi leżąc oraz zdobył pierwsze miejsce w konkursie historycznym o powstaniu wielkopolskim. Dbał także o wszechstronny rozwój, rekreacyjnie uprawiając w czasie wolnym różne dziedziny sportu: trekking górski i biegi długodystansowe.
Jakub Paduch – absolwent technikum na kierunku technik elektryk. Od pierwszej klasy pozostawał w czołówce uczniów z najwyższą średnią w szkole. W ostatnim roku zdobył kwalifikacje zawodowe z zakresu eksploatacji maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych. Brał też udział w konkursach: szkolnym i diecezjalnym etapie Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie Kolbe i szkolnym konkursie matematycznym. Uczeń nie tylko poszerzał swoją wiedzę ogólną i zawodową, ale także realizował pasje związane ze sportem. Zdobył, jako reprezentant swojej klasy Mistrzostwo szkoły w FUTSAL-u.
Jakub Polak – ukończył szkołę na kierunku technik elektryk. Osiągał bardzo dobre wyniki zarówno z przedmiotów zawodowych, jak i ogólnokształcących. W ostatnim roku zdobył kwalifikacje zawodowe z zakresu eksploatacji maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych. Uczeń nie tylko poszerzał swoją wiedzę ogólną i zawodową, ale także realizował liczne pasje. Jego zainteresowania koncentrują się nie tylko wokół dziedzin związanych z nauką zawodu, jak elektronika i elektrotechnika, ale także dotyczą motoryzacji. Hobbistycznie zajmuje się naprawą starszych modeli samochodów, lubi też majsterkowanie.
Dawid Stodolny – absolwent technikum na kierunku technik elektryk. Od pierwszej klasy pozostawał w czołówce uczniów z najwyższą średnią w szkole. W ostatnim roku zdobył kwalifikacje zawodowe z zakresu eksploatacji maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych. Brał też udział w konkursach: szkolnym i diecezjalnym etapie Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie Kolbe i szkolnym oraz międzyszkolnym etapie konkursu matematycznego. Uczeń nie tylko poszerza swoją wiedzę ogólną i zawodową, ale także realizuje liczne pasje: obok zainteresowań związanych z kierunkiem kształcenia uprawia kolarstwo, chętnie czyta książki z dziedziny literatury faktu oraz rysuje ołówkiem, najchętniej martwą maturę. W czasie wolnym wybiera kryminały i fantastykę.
6. Zespół Szkół Ponadpodstawowych CKU
Julia Słowińska – Wzorowa uczennica. Aktywnie i bezinteresownie pracuje na rzecz szkoły, promuje szczególnie kierunek Technikum weterynarii, współpracowała przy projekcie: „Interaktywny gabinet weterynaryjny”. Uprawia jeździectwo, asystuje przy zabiegach weterynaryjnych. Inicjuje i współorganizuj wiele innych przedsięwzięć związanych z weterynarią: wizyt w schronisku dla zwierząt, prace w zaprzyjaźnionej stadninie dla koni, wycieczka do zoo połączona z warsztatami weterynaryjnymi.
Małgorzata Szmaj – jest uczennicą czwartej klasy technikum weterynarii, interesuje się zwierzętami, głównie końmi i ich leczeniem. Jako miłośniczka naszych braci mniejszych i tych większych posiada dwa własne konie oraz cztery kozy, którymi się sama opiekuje. Podczas praktyk szkolnych wykazała się dużą troską podczas opieki nad zwierzętami i ich leczeniem. Jest bardzo zaangażowana w to co robi i cechuje się dużą empatią. Uczennica jest uzdolniona plastycznie, współorganizowała jarmark Bożonarodzeniowy w naszej szkole. Chętnie bierze udział w konkursach językowych w szkole i poza nią. Angażuje się w pomoc charytatywną podczas różnych akcji w szkole.
Natalia Warga – uczennica klasy czwartej liceum zarządzanie kryzysowe. Aktywnie i bezinteresownie pracuje na rzecz klasy i szkoły. Angażuje się w liczne wyjazdy promujące ideę klas mundurowych. Jej celem zawodowym jest służba w polskiej policji, interesuje się kryminalistyką. Z pasją uczestniczy w zajęciach mundurowych, pilnie przygotowuje się z samoobrony, taktyk: zielonej, czarnej, czerwonej. Ma zmysł organizacyjny, dlatego chętnie angażuje się także w przygotowania wycieczek m.in. do Komendy Policji w Ostrowie Wielkopolskim.
Beata Rutka – bez wątpienia jest niezwykle zdolną, pracowitą i kreatywną uczennicą. Jest elokwentna i bardzo błyskotliwa. To „typ naukowca”. Wyróżnia się umiejętnością szybkiego przyswajania materiału podczas zajęć oraz umiejętnością tworzenia, wykorzystywania mnemotechnik. W tym zakresie jest bardzo pomysłowa i zaangażowana. Potrafi wyrazić własne zdanie z należytą kulturą osobistą i fenomenalną analizą danej sytuacji. Nauczyciele cenią ją za komunikatywność, sumienność i umiejętność pracy zespołowej. Od pierwszej klasy dotąd miała najwyższą średnią ocen w szkole, w obecnym zajęła drugie miejsce.
7. I Liceum Ogólnokształcące
Franciszek Nowak – średnia ocen 6,00 – otrzymał w bieżącym roku Stypendium Prezesa Rady Ministrów, jest uczniem wszechstronnie uzdolnionym, a jego główną pasją jest matematyka oraz języki obce. Tworzy projekty matematyczno-informatyczne w obszarze sztucznej inteligencji przygotowując szeroki artykuł o tej tematyce na zamówienie wydawnictwa „Promień”. W czasie wolnym interesuje się sportem, trenując tenis stołowy.
Olivia Czech Marzouk (czyt. Marzuk) – średnia ocen 5,93 to uczennica wszechstronnie uzdolniona, a jej główną pasją jest język angielski co przekłada się na udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego. Uprawia sport grając w szkolnej reprezentacji siatkówki. Oliwia jest bardzo aktywna w życiu społecznym szkoły i poza nią, jej pasją jest eksperymentowanie w kuchni specjalizując się w potrawach kuchni włoskiej.
Amelia Banasiak – średnia ocen 6,00 – jest uczennicą szczególnie uzdolnioną interesując się głównie przedmiotami humanistycznymi takimi jak historia, j. polski i j. obce. Uczestniczyła w olimpiadzie historycznej i j. angielskiego. Cechuje ją bardzo duża samodzielność w nauce oraz ogromne oczytanie w różnych rodzajach literatury. Uprawia aktywnie sport trenując siatkówkę w klubie sportowym Barycz.
Karol Schubert – średnia 6,00 – to przedmiotowy omnibus ze szczególnym naciskiem na matematykę i fizykę,. Zaowocowało to finałem konkursu matematycznego „KOMA” organizowanego przez Uniwersytet Wrocławski. Karol otrzymał zaszczytny tytuł Wybitnego Absolwenta Alma mater Ostroviensis. Jego pasją sportową jest piłka nożna, a grając w drużynie Huragan Szczury awansował z nią do klasy okręgowej.
Maria Gorzelak – średnia ocen 5,86 – to uczennica, która w roku szkolnym 2023/2024 zdobyła pierwsze miejsce w Ostrowskim Konkursie Matematycznym oraz w XX Powiatowym Konkursie Ortograficznym „O Pióro Starosty Ostrowskiego”. Otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie matematycznym „Kangur” oraz zakwalifikowała się do finału matematycznego .. KOMA” Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej pasją poza naukową jest projektowanie i wykonywanie biżuterii oraz szycie, haftowanie i tworzenie makramy.
8. IV Liceum Ogólnokształcące
Olimpia Eliks – jest wyjątkową osobą, która wyróżnia się wzorowym zachowaniem, wysoką kulturą osobistą i dużym zaangażowaniem w przedsięwzięcia, których się podejmuje. Jej postawa i osiągnięcia są godne naśladowania i stanowią wzór dla innych. Uczennica osiągnęła najwyższe wyniki w nauce, co świadczy o jej wyjątkowej pilności, systematyczności i inteligencji. Przez cały okres edukacji uczestniczyła z sukcesami w licznych konkursach językowych, w szczególności z języka niemieckiego. Wraz z grupą awansowała do Finału Ogólnopolskiego Olimpiady Zwolnieni z Teorii, zdobywając odznakę Brązowego Wilka dla najlepszego projektu w instytucji. Aktualnie jest studentką pierwszego roku lingwistyki stosowanej na UAM w Poznaniu.
Aneta Zielezińska – urodzona organizatorka, od trzech lat pełni funkcję przewodniczącej Samorządu Szkolnego. Jest inicjatorką wielu akcji i imprez na terenie szkoły i poza nią. Uczestniczka kongresu Samorządów Szkolnych w Poznaniu. Zaangażowana wolontariuszka pomagająca schroniskom dla bezdomnych, wspiera Dom Seniora oraz organizuje pomoc dla ludzi samotnych. Współorganizatorka Ironmana w Gdyni i Poznaniu oraz półmaratonu w Świdnicy. Aktywna w środowisku lokalnym, zaangażowania w organizację Dni Sośni, dożynek, festynów rodzinnych i jarmarków bożonarodzeniowych. Jej pasją jest śpiew, jest laureatką wielu wyróżnień na konkursach muzycznych i wokalnych.
Jakub Śmiechowski – tegoroczny maturzysta, niezwykle talent humanistyczny, recytator, miłośnik historii i języków obcych. Laureat wielu konkursów w tych dziedzinach na szczeblu powiatowym, rejonowym i wojewódzkim. Może pochwalić się m.in. dwukrotnym awansem do 2 etapu wojewódzkiego konkursu historycznego, dwukrotnie otrzymał również wyróżnienie w konkursie recytatorskim #Pan Tadeusz na szczeblu rejonowym, a jury Konkursu Tłumaczeniowego Szkół Ponadpodstawowych Ziemi Kaliskiej doceniło jego prace translatorskie, nagradzając go I miejscem i wyróżnieniem.
Andrzej Wachna – niezwykle uzdolniony uczeń, który w minionym roku uzyskał średnią 6,00. Inicjator i uczestnik wielu wydarzeń kulturalnych w szkole i poza nią. Aktywny działacz i członek Samorządu Szkolnego, Szkolnej Telewizji, Koła Teatralnego Harmider, konferansjer, aktor, scenarzysta i reżyser małych form teatralnych. Andrzej łączy wyjątkowe zdolności, wysoką kulturę osobistą i empatię z zaangażowaniem na rzecz szkoły i innych instytucji kultury.
Weronika Dudzińska – skromność, uśmiech i wysoka kultura osobista to cechy tej wyjątkowo utalentowanej lekkoatletki. Jest reprezentantką Klubu KS Stal LA, a wyniki w zawodach, które osiąga nieustannie zachwycają i są na najwyższym poziomie zajmując czołowe miejsca. Weronika jest mistrzynią Polski halową i wice mistrzynią na stadionie w biegach długich. Do najważniejszych osiągnięć można zaliczyć I miejsce w Halowych Mistrzostwach Polski na 2000 m we Wrocławiu oraz II miejsce Mistrzostwach Polski na 3000 m. we Włocławku. Swoją przyszłość wiąże ze sportem.
9. III Liceum Ogólnokształcące
Katarzyna Kania – uczennica klasy biologiczno-chemicznej. Nieustannie pracuje nad zdobywaniem nowej wiedzy i umiejętności, czego dowodem jest bardzo wysoka średnia ocen 5,54, zostając w ten sposób Prymusem Klasy. Największym osiągnięciem Kasi jest zdobycie tytułu Finalisty etapu centralnego 53. Olimpiady Biologicznej. Swoją przyszłość wiąże z jednym z kierunków medycznych. Bardzo interesuje ją neurologia, funkcjonowanie i sekrety ludzkiego umysłu. Zgłębia również wiedzę związaną z psychologią – brała udział w VI edycji Konkursu Wiedzy Psychologicznej, organizowanego przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, zdobywając 3. miejsce. Chętnie uczy się języków obcych, szczególnie języka angielskiego, z którego zdobyła dyplom FCE na poziomie B2.
Zofia Losy – trenuje lekkoatletykę w KS STAL LA, a jej trenerem jest Pan Michał Walczak. Największym osiągnięciem w karierze sportowej Zosi jest Złoty Medal Halowych Mistrzostw Polski w trójskoku w kat. U18, które odbyły się w lutym 2024 we Wrocławiu. Podczas tych samych mistrzostw zdobyła również brązowy medal w sztafecie 4×400 m mix. Na uwagę zasługują bardzo wysokie lokaty zdobyte na szczeblu wojewódzkim w różnorodnych dyscyplinach sportowych: skok w dal – 1 miejsce, sztafeta 4×100 m – 1 miejsce, trójskok – 1 miejsce Podczas 31 Memoriału Ludwika Szumlewskiego w Łodzi. Zosia pobiła swój rekord życiowy aż o 40 centymetrów i uzyskała kwalifikację na Mistrzostwa Europy U18 w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Z powodzeniem reprezentuje swoją szkołę w różnych zawodach sportowych i jest dumą III LO.
Franciszek Pawłowski – jest uczniem klasy o profilu biologiczno-chemicznym z rozszerzoną matematyką. To młody, bardzo obiecujący lekkoatleta. Za swoje sukcesy w chodzie sportowym został powołany do kadry narodowej. W aktualnym sezonie w województwie wielkopolskim nie ma sobie równych. W czerwcu br. w rozgrywanych we Włocławku Mistrzostwach Polski LZS Franciszek potwierdził swoją świetną formę, bijąc rekord życiowy o ponad 2 minuty i zajmując 4 lokatę. Kocha zwierzęta, jest wielkim fanem różnorakich doświadczeń chemicznych, a matematyka nie sprawia mu większych problemów. W ciągu roku szkolonego uczestniczy w wielu zgrupowaniach kadry narodowej i klubowych co umiejętnie łączy z nauką i trudnym profilem, który wybrał.
Michał Sokaluk –to niezwykle zdolny młody człowiek dążący wytrwale do wyznaczanych sobie celów, o wielu zainteresowaniach, w których dominują przedmioty ścisłe i przyrodnicze. Dał się poznać jako uczeń bardzo ambitny, o czym świadczy nie tylko niezmiennie co roku wysoka średnia ocen 5,38, ale także ogromny sukces w postaci zdobycia przez niego tytułu Finalisty etapu centralnego 53. Olimpiady Biologicznej. Jego praca badawcza na temat flory powiatu ostrzeszowskiego zyskała uznanie komitetu i zostanie włączona do ogólnopolskiej bazy danych. Jak przystało na ucznia klasy o profilu biologiczno-chemicznym, Michał interesuje się medycyną, a w przyszłości chciałby zostać chirurgiem.
Maria Chmielewska – uczennica klasy biologiczno-chemicznej, jest szczególnie uzdolnioną pływaczką, odnoszącą liczne sukcesy. Bardzo intensywnie trenuje, nie zapominając jednocześnie o obowiązkach szkolnych, osiąga bowiem bardzo wysokie wyniki w nauce. Jej szczególne osiągnięcia sportowe to: 2 miejsce w klasyfikacji generalnej w zawodach Otylia Swim Cup Kalisz organizowanych przez Fundację Otylii Jędrzejczak przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, 2 miejsce – 200m stylem zmiennym U17 i w kategorii open w Zimowych Mistrzostwach Okręgu Wielkopolskiego w Pływaniu w Poznaniu oraz 1 miejsce – 50 m stylem dowolnym w Letnich Mistrzostwach Okręgu Wielkopolskiego w Pływaniu organizowanych w Poznaniu.
10. II Liceum Ogólnokształcące
Grzegorz Hofmann – jest wszechstronnie utalentowanym uczniem. Uzyskał średnią w szkole – 5,79. Grzegorz mocno angażuje się w działalność charytatywną. Doszedł wraz ze swoim zespołem do finału olimpiady „Zwolnieni z teorii” w ramach której zorganizował zbiórkę na rzecz najuboższych dzieci z Madagaskaru. Akcja zakończyła się ogromnym sukcesem. Jest uczestnikiem i laureatem wielu konkursów i olimpiad, m.in. I miejsce w konkursie „Wiedza o ochronie środowiska i regionie” w XXV Pieszym Rajdzie Antonin – Przygodziczki oraz II miejsce w zmaganiach drużynowych w Ogólnopolskiej 40 Olimpiadzie Turystycznej w Zakopanem.
Marianna Kryjom – to bardzo wyróżniająca się uczennica o ogromnych umiejętnościach organizacyjnych. Jest uczestnikiem, koordynatorem lub organizatorem prawie wszystkich przedsięwzięć odbywających się w szkole, zarówno o charakterze artystycznym jak i sportowym czy charytatywnym. Wzorowo pełniła funkcję wiceprzewodniczącej klasy, a także osiągała znakomite wyniki w nauce, uzyskując drugą najwyższą średnią ocen w szkole.
Kordian Mikołajczak – doskonale odnajduje się w środowisku uczniowskim. Niezwykle aktywnie uczestniczy w życiu klasy i szkoły. Wzorowo wypełnia obowiązki ucznia jego średnia wynosi 5,69. Kordian jest bardzo ambitny, samodzielnie rozwija swoje zainteresowania, głównie o charakterze językowym i humanistycznych. Jest uczestnikiem i laureatem wielu konkursów i olimpiad, przeważnie dot. języka niemieckiego, zajmując wysokie lokaty. Do jego sukcesów można zaliczyć m.in. 3 miejsce w województwie a 39 w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego Sprachdoctor, a także wiele innych.
Łukasz Piec – uczeń wszechstronnie utalentowany i niezwykle pracowity. Aktywnie bierze udział w życiu klasy i szkoły. Jest laureatem licznych konkursów, zwłaszcza z zakresu nauk społecznych. III miejsce w konkursie o Unii Europejskiej „Ty jesteś Europą” zorganizowanym przez PunktEurope Direct Ostrów Wielkopolski, zakwalifikował się do III etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Uni Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Łukasz brał także udział w konkursach dotyczących wiedzy o Giełdzie, m.in. Internetowa Gra Giełdowa.
Marcin Raszewski – jest znakomitym sportowcem w dyscyplinie kick-boxing. Trenując zaledwie 3 lata stał się utytułowanym zawodnikiem na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobył tytuł Mistrza Polski Juniorów Kickboxingu Full-Contact, wywalczył brązowy medal na Mistrzostwach Europy Kickboxingu organizowanych w Turcji, zdobył tytuł Mistrza Polski Juniorów w formule Light Contact oraz złoty medal w Pucharze Świata juniorów w formule full contact.
11. Zespół Szkół Muzycznych
Ewa Obsadna – uczy się w klasie Pana Roberta Matuszewskiego. Od początku wykazywała duży talent do gry na saksofonie. Na przestrzeni lat dokonała bardzo dużego postępu gry na instrumencie co zaowocowało wieloma sukcesami ma konkursach Międzynarodowych i Ogólnopolskich. Do ostatnich jej osiągnięć należy wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej „Duetomania Młodych”. Jej zainteresowania oscylują wokół muzyki klasycznej jak i jazzowej.
Jakub Adamczak – to utalentowany młody pianista, który kształci się w klasie Pana Roberta Adamczaka. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym Szkoły Muzycznej i Ostrowa. Od wielu lat regularnie osiąga nagrody na Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych. Jednym z ostatnich sukcesów jest Złota Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznych „London Young Musican”. W kręgu jego głównych zainteresowań pianistycznych jest muzyka okresu romantyzmu a szczególnie utwory Fryderyka Chopina, które grywa z wielką pasją.
Młodzieżowy Dom Kultury
Wiktoria Kasałka – od najmłodszych lat uczęszcza z sukcesami na zajęcia plastyczne w Młodzieżowym Domu Kultury prowadzone przez Katarzynę Bielawską. Swój warsztat twórczy rozwija wykorzystując różnorodne techniki plastyczne od rysunku, pasteli i malarstwa po grafikę i rzeźbę. Autorka barwnego linorytu przedstawiającego pisankę który został doceniony i stał się ilustracją kartki świątecznej propagowanej przez Powiat Ostrowski. W ubiegłym roku otrzymała nagrodę w konkursie pt. „Stąpając po ziemi, dotykając nieba. Dzieje i kultura narodów Ameryki Północnej i Południowej” za portret rdzennego mieszkańca Ameryki, a w bieżącym jest zdobywczynią I nagrody w XIV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym Przyroda w kolorach 2024 Łuskoskrzydłe za pastel przedstawiający jedwabnika.
Oficjalną uroczystość, która odbyła się 7.10.2024 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, swoim występem tanecznym uświetnił jeden z tegorocznych stypendystów- Jędrzej Kowalski, młody tańczący sportowiec, uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych, który zaprezentował taniec: Cha Cha Cha, do utworu Cafe Latino – Oye Como Va oraz – Jive, do utworu Long – Tall Sally. Jest to wychowanek Studia Tańca Wypych z Kalisza.
Tegoroczną edycję Stypendiów Starosty prowadził Wojciech Kałuża- nauczyciel z IV LO w Ostrowie Wielkopolskim.
Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy