Onkologia bez granic – sanocka uczelnia miejscem międzynarodowej wymiany wiedzy i doświadczeń (VIDEO, ZDJĘCIA)

5 godzin temu

SANOK. W dniach 7–9 kwietnia 2025 roku w Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku odbyła się X Międzynarodowa Onkologiczna Konferencja Naukowa, która zgromadziła szerokie grono specjalistów z kraju oraz przedstawicieli ośrodków akademickich z sześciu państw europejskich.

Celem konferencji była wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie chorób nowotworowych z uwzględnieniem czynników ryzyka, profilaktyki, diagnozowania, profesjonalnej opieki, leczenia, rehabilitacji i działań edukacyjnych. Konferencję otworzył Rektor Uczelni dr hab. inż. Mateusz Kaczmarski, prof. UP, który powitał zgromadzonych i wyraził nadzieję, iż konferencja będzie czasem dzielenia się doświadczeniami z niezwykle trudnego zagadnienia jakim jest onkologia.

Wydarzenie stało się wyjątkową platformą wymiany doświadczeń, prezentacji najnowszych osiągnięć naukowych oraz nawiązywania międzynarodowej współpracy w zakresie onkologii.

Drugi dzień konferencji poświęcony był praktycznym aspektom terapii i diagnostyki nowotworów, a zwieńczyły go specjalistyczne warsztaty tematyczne, cieszące się dużym zainteresowaniem uczestników. Ich celem było pogłębienie wiedzy i umiejętności praktycznych w obszarach takich jak opieka nad pacjentem ze stomią, w tym profilaktyka najczęstszych powikłań, adekwatna pielęgnacja oraz budowanie relacji terapeutycznej, a także warsztaty poświęcone skutecznej i empatycznej komunikacji z pacjentem onkologicznym, gdzie omawiano m.in. strategie prowadzenia trudnych rozmów, sposoby radzenia sobie z emocjami pacjentów i rodzin, a także znaczenie jasnego przekazu w kontekście decyzji terapeutycznych.

Trzeci dzień konferencji wzbogaciły dwa ważne wydarzenia: sesja e-posterowa oraz sesja studencka. E-posterowa forma prezentacji okazała się nowoczesnym i efektywnym sposobem dzielenia się wynikami badań oraz innowacyjnymi projektami naukowymi, umożliwiając interaktywną dyskusję i wymianę doświadczeń. Sesja studencka natomiast dała możliwość młodym badaczom zaprezentowania swoich prac oraz zaangażowania się w naukowe środowisko onkologiczne.

Konferencja w Sanoku nie tylko umocniła pozycję Uczelni Państwowej jako ważnego ośrodka naukowego na mapie onkologii, ale również otworzyła nowe perspektywy dla współpracy międzynarodowej w walce z chorobami nowotworowymi. Projekt dofinansowany był ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II”.

[ngg src="galleries" ids="13793" display="basic_thumbnail"]

Materiały nadesłane

Idź do oryginalnego materiału