OPEC GRUDZIĄDZ konsekwentnie odchodzi od węgla. W Grudziądzu odbyła się seria spotkań na temat planowanej budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów. Specjaliści z OPEC-u i eksperci zewnętrzni prezentowali koncepcję budowy, omawiali technologię, jaka będzie zastosowana i korzyści, jakie spalarnia przyniesie.
Trzeba uczciwie powiedzieć, iż mimo wagi problemu, na spotkania przychodziło niezbyt wielu mieszkańców, a ci, którzy przybyli, dość często byli przeciwni budowie. Nie ufali przedstawianym argumentom. Niektórzy domagali się, by ITPO – jeżeli już ma powstać – to gdzieś z dala od miasta, może na terenie gminy.
Tu bardzo stanowczo sprzeciwił się prezydent Grudziądza Maciej Glamowski: – W żadnym wypadku nie będziemy „wypychać” ITPO poza granice miasta. Zasadniczą sprawą jest, czy instalacja będzie bezpieczna, gdziekolwiek miałaby powstać – mówił prezydent. – A specjaliści nam tłumaczą, iż nie stanowi zagrożenia, gdyż takich obiektów powstało już sporo w Polsce i funkcjonują bez problemu. jeżeli zaś miałaby stwarzać jakieś zagrożenie, to przecież nie można nalegać, by ją ulokować gdzieś w ościennej gminie i podrzucić ją innym. Sprzeciwiam się takiemu myśleniu.
Najstarsza instalacja w Polsce działa w Warszawie na Targówku od 2001 roku. Jest rozbudowywana do wielkości 320 ton na rok. Wszystkich w Polsce jest 9, a w Gdańsku i Olsztynie były w budowie.
Koncepcja jest taka, żeby Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów powstała przy OPEC-u Grudziądz. Takie są plany. To lokalizacja korzystna m.in. ze względów finansowych.
Fakt, iż ostatnio sprawa ucichła nie znaczy, iż miejska spółka odstąpiła od tej inwestycji. Po prostu procedury są czasochłonne.
OPEC GRUDZIĄDZ przez cały czas planuje budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów
Sylwia Sobolewska-Ryl, specjalista ds. marketingu i promocji OPEC GRUDZIĄDZ Sp. z o.o informuje, iż procedury trwają: – 31 sierpnia 2024 roku spółka OPEC GRUDZIĄDZ złożyła do Urzędu Miejskiego w Grudziądzu wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów w Grudziądzu” wraz z raportem oddziaływania inwestycji na środowisko.
Obecnie inwestycja znajduje się na etapie pozyskiwania wymaganych prawem uzgodnień i opinii organów administracyjnych. Jak pokazuje rzeczywistość, jest to proces czasochłonny.
– Budowa Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów jest jednym z elementów strategii rozwoju Grupy OPEC w kierunku dekarbonizacji: uniezależnienia się od paliw kopalnych na rzecz wykorzystania lokalnych zasobów. Już dziś z powodzeniem wykorzystujemy biomasę agro pochodzącą z okolicznych gospodarstw rolnych – objaśnia Sylwia Ryl. – Wykorzystanie odpadów, których nie da się już poddać odzyskowi, ale które mogą znaleźć zastosowanie jako odnawialne źródło energii, są ogromną szansą nie tylko z perspektywy Grupy OPEC, ale i miasta Grudziądza. Budowa Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów pozwoli na domknięcie lokalnego systemu gospodarki odpadowej. Zyskają na tym przede wszystkim mieszkańcy: wykorzystanie lokalnych zasobów paliwa ma na celu stabilizację kosztów ogrzewania i ochronę środowiska. Cieszymy się, iż sami grudziądzanie zauważają potrzebę tej inwestycji.
TEKST, FOT, WIDEO: MARYLA RZESZUT