Operatorzy numeru 112 przenoszą się do Bydgoszczy. Będą pracować w nowej siedzibie [ZDJĘCIA]

6 godzin temu

Już wkrótce, operatorzy numeru alarmowego 112 funkcjonować będą w nowej siedzibie. Ta znajdować się będzie w Bydgoszczy, o czym poinformowali przedstawiciele urzędu wojewódzkiego.

Do tej pory działania dyspozytorów i operatorów podzielone były między dwa największe miasta województwa: Bydgoszcz i Toruń. Teraz, nowoczesne Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz zintegrowana Dyspozytornia Medyczna w Bydgoszczy funkcjonować będą w nowej siedzibie – w Bydgoszczy, przy ul. Szubińskiej. – Inwestycja znacząco poprawi warunki pracy dla operatorów numerów alarmowych, dyspozytorów medycznych oraz pracowników technicznych, odpowiadając na potrzeby stale rozwijającego się systemu ratownictwa – informuje biuro prasowe urzędu wojewódzkiego.

Nowa siedziba dla operatorów numeru 112. Znamy statystyki za 2023 rok

W siedzibie w Bydgoszczy zapewnionych będzie blisko 150 stanowisk pracy, a obiekt ma blisko 1 150 metrów kwadratowych nowoczesnej przestrzeni, przy czym ok. 112 m2 przeznaczonych zostanie na sale operatorskie, a kolejne 97 m2 na sale dyspozytorskie. W budynku znajdują się także pomieszczenia socjalne, szkoleniowe czy konferencyjne, a także wyodrębnione miejsca dla pracowników administracyjnych oraz psychologów, którzy wspierają operatorów i dyspozytorów numeru 112. W siedzibie wdrożono zaawansowane systemy telekomunikacyjne, informatyczne i radiowe, w tym nowoczesną ścianę wizyjną, system nagłośnienia i rejestracji dźwięku oraz maszt antenowy zabezpieczający komunikację radiową. Tak wyposażona infrastruktura zapewni maksymalną gotowość i bezpieczeństwo transmisji danych, co jest najważniejsze w obszarze zarządzania zdarzeniami wymagającymi natychmiastowej reakcji.

Dyspozytornia Medyczna zlokalizowana w nowym obiekcie przy ul. Szubińskiej dysponuje 60 etatami. Zatrudnionych będzie 48 dyspozytorów medycznych. Jak przedstawiono, tylko w ubiegłym roku dyspozytorzy numeru alarmowego 112 odebrali blisko 340 tysięcy zgłoszeń, a dziennie dyspozytor odbiera średnio ponad 80 telefonów.

Ratownictwo medyczne w kujawsko-pomorskim. Dla województwa będą trzy nowe karetki

Równolegle poinformowano, iż do województwa trafią także trzy nowe karetki. Od stycznia 2025 r., uruchomione zostaną trzy kolejne zespoły typu „P”. Już wiadomo, iż jeden z nich funkcjonować będzie w Bydgoszczy (teren osiedla Leśnego i Myślęcinka), a kolejne dwa – w Toruniu (na osiedlu Na Skarpie) oraz w gminie Złotniki Kujawskie. – Obecnie w województwie posiadamy 95 zespołów ratownictwa medycznego – precyzują służby wojewody i przytaczają statystyki za minione dwanaście miesięcy, które jasno pokazują, iż ZRM miał bardzo pracowity 2023 rok. – Ratownicy interweniowali łącznie 191 706 razy, co przekłada się na ok. 2 039 wyjazdów na jeden zespół – dodają.

Idź do oryginalnego materiału