Opolanie sprawdzali kondycję swoich serc

3 godzin temu
Fot. Radio Doxa

„Dzień Serca. Opolska Ścieżka Profilaktyki Sercowo-Naczyniowej” – to hasło akcji, którą Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zorganizował dziś (28.09) na Placu Kopernika. Chętni mogli sprawdzić kondycję swojego serca i układu krążenia, wykonać badania przesiewowe i skonsultować ich wyniki ze specjalistami. To trzecia edycja tego wydarzenia.

– Chcemy zachęcić naszych pacjentów do tego, aby wkraczając na ścieżkę profilaktyki sercowo-naczyniowej, poznali, jakie jest ich ryzyko sercowo naczyniowe. Do tego potrzebne jest oznaczenie poziomu cholesterolu, wiek, płeć, ciśnienie tętnicze, czy chorują na cukrzycę. Na tej podstawie studenci wydziału lekarskiego oznaczają ryzyko zgonu z powodu zawału lub udaru mózgu w perspektywie dziesięciu lat. Nie chodzi o to, aby kogokolwiek straszyć. To wszystko po to, aby to ryzyko zminimalizować – mówi Piotr Feusette, dyrektor do spraw lecznictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

– Bardzo fajna akcja. Powinno się tego typu wydarzenia organizować częściej, bo widać, iż zainteresowanych jest sporo – mówi jeden z uczestników.

– Często korzystam z tego typu badań, żeby dać dobry przykład dziecku – dodaje jedna z kobiet biorących udział w akcji.

– Profilaktyka jest najważniejsza. Musimy włożyć bardzo dużo wysiłku w to, żeby nasi pacjenci zmienili coś w swoim życiu, żeby zlikwidowali czynniki ryzyka takie jak palenie papierosów, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, nadciśnienie, brak ruchu, zła dieta i tak dalej. Trudniejsza jest profilaktyka pierwotna, czyli zachęcenie do wizyt u lekarza osób, które dotychczas do lekarza nie chodziły – uważa Marek Gierlotka, kierownik Kliniki Kardiologii USK w Opolu, dyrektor instytutu nauk medycznych.

Podczas wydarzenia można skorzystać z porad kardiologów, neurologów, diabetologów, chirurga naczyniowego, neurologa, lipidologa i dietetyka klinicznego. Akcji towarzyszy pokaz pierwszej pomocy. Współorganizatorami „Dnia Serca” są wydział lekarski Uniwersytetu Opolskiego, Opolski Oddział Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Miasto Opole. Przedsięwzięcie wsparł finansowo Samorząd Województwa Opolskiego.

Piotr Feusette, uczestnicy akcji, Marek Gierlotka:

autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału