Będzie wiele niespodzianek – zapowiadają organizatorzy.
Wydarzenie zostało zorganizowane po raz pierwszy w 1963 roku z inicjatywy dziennikarzy Programu III Polskiego Radia oraz ówczesnego burmistrza Opola – Karola Musioła. Wtedy też miastu nadano tytuł Stolicy Polskiej Piosenki.
Jubileuszowy festiwal odbędzie się od 9 do 11 czerwca w Amfiteatrze Tysiąclecia. Oprócz występów znanych gwiazd, konkursu debiutów i premier jest przygotowywanych wiele dodatkowych atrakcji.
– Wszystkich niespodzianek nie zdradzimy, natomiast chcielibyśmy w sposób ramowy określić, co wokół tego festiwalu będzie się działo – mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.
– Zaczynamy już Dniami Opola, które odbędą się w maju i będą przebiegać pod hasłem jubileuszu festiwalu. Zorganizowaliśmy wiele ciekawych przedsięwzięć i projektów m.in. o ciekawych postaciach związanych z KFPP – opowiada Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej w Urzędzie Miasta Opole.
– Muzeum obchody jubileuszu rozpocznie już 11 maja otwarciem wystawy czasowej pt. „60 razy Opole – Festiwal Legenda”- dodaje Kaja Marchel, kierownik Działu Organizacyjno-Informacyjnego z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
– Mogę jeszcze zdradzić, iż w tym wyjątkowym roku dla Opola i Festiwalu w naszej Alei Gwiazd Polskiej Piosenki pojawią się nowe nazwiska. Pierwsza z nich w trakcie Dni Opola – podsumowuje Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji w Urzędzie Miasta Opola.
Dodatkowo podczas festiwalu w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną autorstwa Ryszarda Łabusa, dokumentująca występy gwiazd.
Pojawi się także wystawa plenerowa poświęcona Florianowi Jesionowskiemu, twórcy opolskiego Amfiteatru. Na przystankach zostaną zaprezentowane ilustracje poświęcone festiwalowi wykonane przez studentów Wydziału Sztuki w ramach tegorocznej edycji Ilustraganu. Natomiast Muzeum Polskiej Piosenki oferuje udział (od 16 do 17 maja) w konferencji naukowej pt. „Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu – muzyka, słowa, konteksty”, której gościem specjalnym będzie Artur Orzech.
W planach organizatorów są także: wystawa plenerowa pt. „Słynna opolska publiczność”, Kawiarenki z Gwiazdami, odsłonięcie muralu poświęconego Zbigniewowi Wodeckiemu oraz film dokumentalny na temat historii opolskiego festiwalu.
Jednocześnie Miasto Opole oraz Telewizja Polska zapraszają do udziału w ogólnopolskim konkursie na plakat 60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Zgłoszenia realizowane są do 4 maja. Prace można przesyłać na maila [email protected]. Łączna pula nagród wynosi 20 000 zł.
Organizatorami wydarzenia jest Polskie Radio, Telewizja Polska, Urząd Miasta Opole i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Maciej Wujec, Magdalena Matyjaszek, Kaja Marchel, Łukasz Śmierciak:
Autor: Sara Rostkowska