Na galę w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu zaproszono wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju programu. Głównie byli to radni miasta Opole, ale także mieszkańcy miasta, którzy przesyłali wnioski. Uroczystość była okazją do podziękowań dzięki rzeczowych upominków dla autorów pomysłów, które zebrały najwięcej głosów w trakcie poprzednich 9 edycji. Warto przypomnieć, iż projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego opierały się na m.in. odkomarzaniu czy rewitalizacji przestrzeni miejskich.
– gwałtownie zleciało. Mam wrażenie, iż za szybko. Ostatnio porządkowałem zdjęcia i znalazłem wśród nich ulotkę, jedną z tych, które roznosiliśmy jako Stowarzyszenie Opola w 2014 r. W ten sposób zachęcaliśmy do poparcia pomysłów budżetu obywatelskiego. Było to m.in. oświetlenie parku na osiedlu Armii Krajowej i parę innych pomysłów – wspomina Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
– Imponujące są statystyki ze wszystkich dziesięciu edycji. Przez ten okres czasu mieszkańcy i mieszkanki Opola zadecydowali o kwocie 45 mln zł. Natomiast obywatele złożyli ponad 1300 projektów – podsumowuje Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Urzędzie Miasta w Opolu.
– Przez te lata złożyłem kilka lub choćby kilkanaście projektów. Aczkolwiek zwycięskie wnioski, które sobie przypominam to dwa na stworzenie ścieżek rowerowych w centrum miasta, na które było zapotrzebowanie – opowiada Waldemar Matuszek, radny miasta Opole.
Natomiast od piątku (22 września) można oddawać swoje głosy na wybrane projekty zgłoszone do X edycji Budżetu Obywatelskiego. Więcej informacji znajduje się na stronie www.bo.opole.pl
Arkadiusz Wiśniewski, Dorota Piechowicz-Witoń, Waldemar Matuszek:
Szersza relacja:
autor: Sara Rostkowska
GALERIA: