Opolski Festiwal Fotografii 2024 nosi w tym roku motyw przewodni „Niecodzienność”. Jak tłumaczą jej twórcy z Fundacji 2.8., medium fotografii ma zdolność przenoszenia nas w świat autentycznych chwil, które zwykle umykają naszej uwadze. Dlatego też prezentowane wystawy są prawdziwymi opowieściami o życiu codziennym, które w swoim realizmie odsłaniają coś nieoczekiwanego.
Opolski Festiwal Fotografii 2024 – „Niecodzienność”
– Zdjęcia, które prezentujemy w tym roku pokazują codzienność życia bohaterów. Ale to właśnie dzięki fotografii stają się niecodzienne. A szczególnie widać to po latach – mówi Michał Grocholski z Fundacji 2.8, który od 14 lat imprezę tworzy z innymi opolskimi fotografami – Sławomirem Mielnikiem i Sławojem Dubielem.
Festiwal startuje w piątek 13 września. W związku tym przez dwa dni – od piątku do soboty – otwartych zostanie dziesięć z piętnastu wystaw. Rozpoczęcie imprezy, tradycyjnie już odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 17.30. Tam zobaczmy prace Kacpra Nowaka, studenta fotografii PWSFTviT w Łodzi oraz wystawę książek fotograficznych przygotowaną przez Waldemara Śliwczyńskiego.
Zaraz po tym, o godz. 18, w sąsiednim Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych, dostępna będzie wystawa Agnieszki Sadowskiej, fotoreporterki białostockiego oddziału Gazety Wyborczej, która od początku dokumentuje kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Fotografka zdobyła Grand Press Photo Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej w 2023 r.
W sobotę doskonale tytułową „niecodzienność” ukażą kultowe już fotografie gwiazdy tegorocznego festiwalu – Wojciecha Plewińskiego.
– Na jego pracach widzimy m.in. Annę Dymną, Krzysztofa Komedę, czy Marylę Rodowicz. Artysta fotografował ich często w prozaicznych sytuacjach, np. podczas spektaklów. Te zdjęcia nabierają innej historii przez to, iż patrzymy na nie po tylu latach – dodaje Grocholski.
Wojciech Plewiński zaliczany jest do grona najważniejszych polskich fotografów powojennych. Kojarzony jest głównie z okładkowymi zdjęciami młodych kobiet w tygodniku „Przekrój”. Ma ich na koncie ponad 500 (!). Dał się poznać także jako znakomity fotograf teatralny – robił zdjęcia do ponad 800 spektakli.
Artysta skończył niedawno 96 lat i będzie także gościem Opolskiego Festiwalu Fotografii. Publiczność spotka się z nim w sobotę (14.09). Od godz. 13.00 w Muzeum Śląska Opolskiego odbędą się spotkania także z innymi gwiazdami imprezy, które tego samego dnia od godz. 18.30 otworzą swoje wystawy.
Wśród nich jest Tomasz Lewandowski pochodzący z Nysy, a mieszkający w tej chwili w Zgorzelcu, który zaprezentuje ekspozycję „Domy z betonu” z przykładami budownictwa masowego w Polsce z lat 1960–1990, czy Wojciech Wilczyk, który fotografuje polskie murale a pokłosiem tej pasji jest projekt „Słownik polsko-polski”.
Liczne kadry z Górnego Śląska
Zobaczymy też fotografie składające się na wystawę „Inny nie obcy” na temat Romów na Górnym Śląsku w latach 1991-2023, której autorem jest Arkadiusz Gola, fotoreporter „Dziennika Zachodniego”. Fotografował rodziny Romskie m.in. w Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Bytomiu, Tarnowskich Górach.
Zaplanowano także spotkanie z Eweliną Lasotą, kuratorką wystawy Tyskiego Klubu Fotograficznego „Kron”. Członkowie tego klubu na przełomie lat 70. i 80. XX wieku dokumentowali Śląsk, m.in. kolonie robotnicze i familoki, często tuż przed wyburzeniem. Robili zdjęcia hałd i terenów przemysłowych na terenie Górnego Śląsk. W Opolu zobaczmy na tej wystawie blisko 70 prac ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, które podjęło się próby opracowania dorobku „Kronu”. Szczegółowy festiwalu program TUTAJ.
Festiwal fotografii to już cenna marka
Przypomnijmy, iż w ubiegłych edycjach festiwalu w Opolu mogliśmy podziwiać twórczość prawdziwych gwiazd rodzimej fotografii. Na przykład Chrisa Niedenthala, Tadeusza Rolkego, Krzysztofa Millera, Wojciecha Gudzowatego, Zofii Rydet, Bogdana Dziworskiego czy Wojciecha Grzędzińskiego. Większość z nich była również gośćmi imprezy.
Jako jeden z nielicznych miejskich imprez, festiwal fotografii od początku otrzymuje dofinansowanie z dwóch źródeł: od marszałka województwa i prezydenta miasta. W tym roku kwoty te wynoszą kolejno: 15 tys. zł i 5 tys. zł.
„O!Polska” objęła nad 14. Opolskim Festiwalem Fotografii patronat medialny.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.