Opolski Festiwal Fotografii: wystawy, spotkania i spacer fotograficzny

3 tygodni temu
Opolski Festiwal Fotografii, organizowany przez Fundację 2.8, już na stałe wpisał się w kulturalny pejzaż miasta. Dla miłośników fotografii to wyjątkowy czas – pełen inspirujących kadrów i twórczych spotkań. W tym roku OFF świętuje swoją 15. edycję, a na jej rozpoczęcie, po raz pierwszy, nie trzeba było czekać aż do jesieni. Festiwal wystartował 27 czerwca i potrwa do listopada. My przyglądamy się wybranym wystawom w ramach festiwalu. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.offoto.pl.
Czas przełomuPrzeniesienie Festiwalu z jesieni na początek lata to nie tylko zmiana w kalendarzu – to symboliczny gest, który dobrze współgra z motywem przewodnim tegorocznego OFF, jakim jest Przesilenie. To symbolika czasu przełomu, światła i cienia, w którym coś się kończy, by mogło zacząć się nowe. Fotografia doskonale oddaje te momenty – zatrzymuje to, co ulotne, na granicy ruchu i bezruchu. Właśnie takie zatrzymane chwile znajdziemy na festiwalowych wystawach.


fot. Karolina Jonderko - Kolekcja Wrzesińska


Kolekcja WrzesińskaWystawa prezentuje wybór prac z wieloletniego projektu artystycznego, w ramach którego wybitni polscy fotografowie, zapraszani do Wrześni na rezydencje artystyczne, tworzyli osobiste interpretacje lokalnej przestrzeni i jej mieszkańców. Ekspozycja przedstawia różnorodne spojrzenia na społeczność, tradycję i przemiany zachodzące w codziennym życiu Wrześni, która staje się symbolicznym miejscem opowieści w ujęciu społecznym i kulturowym.
Tu jest wojnaNa wystawie zobaczymy wstrząsające fotografie Wojciecha Grzędzińskiego, którym towarzyszą teksty Pawła Reszki - dziennikarza, publicysty i korespondenta wojennego. Obaj autorzy od ponad dekady relacjonują przemiany oraz wojnę w Ukrainie. Dokumentując zarówno codzienność na linii frontu, jak i życie daleko poza nią, w centrum opowieści zawsze stawiają człowieka.


fot. Eva Rubinstein Tree Mirror


Elegie. Fotografie z lat 1967-1990 Fotografie Ewy Rubinstein, z jej charakterystycznym widzeniem detalu, naznaczone są samotnością i refleksją nad przemijaniem. Choć zdjęcia często przedstawiają puste wnętrza i przestrzenie, emanują obecnością człowieka, zapraszając widza do tworzenia własnych historii ożywiających te pozornie martwe kadry.
Powidoki, pieśni Ekspozycja Rafała Siderskiego to fotograficzny zapis podróży, którą autor odbył wraz z poetką i ultramaratonką Małgorzatą Lebdą, gdy ta w ciągu 28 dni przebiegła Wisłę pokonując dystans 1113 km. Ta artystyczna wyprawa nie była jedynie dokumentacją sportowego wyczynu, ale głębokim spotkaniem z rzeką jako żywym organizmem. Zdjęcia są malarską próbą uchwycenia natury, jej niebezpieczeństw, zmagań i piękna.


fot. Rafał Swosiński


Wambierzyce – zatrzymując się po drodze u Macieja H. Wystawa Rafała Swosińskiego prezentuje efekty jego wieloletniego związku z tytułową miejscowością, do której przez lata odbywał coroczne pielgrzymki fotograficzne, dążąc do uchwycenia niezwykłej aury tego miejsca. Wystawa jest podróżą przez wambierzycki krajobraz w ujęciu fizycznym i metafizycznym, a refleksja o przemijaniu dodaje pracom głębszego, filozoficznego wymiaru.


fot. benedykt Rogala - Pokaż się


Pokaż się To wystawa będąca efektem konkursu, którego laureatem został Benedykt Rogala z zestawem Tu kiedyś była nasza łąka. Artysta dokumentuje drogę swojej matki, która wraca do miejsc znaczących w jej życiu – czasem bolesnych, czasem wypełnionych pięknem, gdzie kończyły się i zaczynały nowe rozdziały jej historii. Wystawa jest opowieścią o relacji, przemijaniu, pamięci i momentach przełomowych w życiu.
Fujifilm Moment Street Photo Awards Wystawa prezentuje wybór zdjęć spośród blisko 3,5 tysiąca prac nadesłanych przez 707 autorów z różnych zakątków świata. To unikalna okazja do obcowania z najlepszymi przykładami fotografii ulicznej.
Negative Space Wystawa Kacpra Bijosia to intrygująca próba uchwycenia momentu zawieszenia między przeszłością a teraźniejszością oraz między funkcją a formą. Punktem wyjścia twórcy jest zanikająca praktyka konstruowania strachów na wróble. Tradycyjne sylwetki strachów we współczesnym krajobrazie, autor interpretuje jako echo dawnych praktyk, jednocześnie zwracając uwagę na zmieniający się stosunek człowieka do natury.
Wydarzenia towarzysząceW programie OFF znajduje się również wystawa książek fotograficznych przygotowana przez Rafała Siderskiego oraz wystawy towarzyszące zrealizowane przez Fotoklub Opole i studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Festiwalowi towarzyszą spotkania autorskie, oprowadzania kuratorskie po wystawach, warsztaty, a także spacer fotograficzny po Opolu. Program dostępny jest na stronie www.offoto.pl.
Idź do oryginalnego materiału