

Opole jest dziś stolicą skoku wzwyż. Na Stadionie Opolskich Olimpijczyków odbywa się Opolski Festiwal Skoków. To 19. edycja tego wydarzenia. Sportowe zmagania rozpoczął konkurs skoku wzwyż kobiet i mężczyzn w kategoriach poniżej 18 i poniżej 20 roku życia oraz zawody mały Olimpijczyk, w których startowały dzieci z opolskich przedszkoli. Trwa rywalizacja w konkursie skoku wzwyż kobiet i mężczyzn w kategorii senior.
– To impreza najwyższej rangi w Opolu. Wyżej od rangi silver jest tylko diamentowa liga. Konkurujemy, bo w tym samym dniu realizowane są mistrzostwa pionu LZS-u w Białymstoku, więc część zawodniczek, osób reprezentujących kluby i federacje startuje tam, ale myślę, iż w tej chwili mamy liderów. To, co najważniejsze – pogoda dopisała. Rywalizacja zapowiada się bardzo ciekawie. Mamy przedstawicieli wielu krajów. Wśród pań – Węgierka, Słowenka, Turczynka, jest dziewczyna z Finlandii, Austrii. Poziom międzynarodowy. Pierwsze sześć pań zdobędzie punkty do kwalifikacji do udziału w mistrzostwach świata. Podobnie panowie. Oczywiście są tez nagrody finansowe. Jesteśmy blisko publiczności, bo na bieżni, co jest trochę nietypowe – są dwie skocznie, lewa i prawa strona, czyli lewa noga i prawa. I myślę, iż to się podoba zarówno zawodnikom, a jeszcze bardziej publiczności – mówi Janusz Trzepizur, koordynator wydarzenia, wiceprezes Fundacji Polskie Skoki.
– Fenomenalne skoki. Wszystko, co się tutaj dzieje jest bardzo ciekawe. Duże sportowe emocje – to jest to na co możemy liczyć – uważa Filip Rak, olimpijczyk z Paryża 2024, który przyglądał się wyczynom zawodników.
– Lekkoatletyka nie jest sportem zespołowym, nieczęsto gości na stadionach, ale to my zdobywamy medale. dziś liczymy na rekordy. Co prawda ciężko pobić rekord, który wynosi w przypadku stadionu Opolskich Olimpijczyków 2,40 m, ale myślę iż na wyniki powyżej 1,95 m możemy liczyć – dodaje Janusz Trzepizur.
Opolski Festiwal Skoków potrwa do godziny 19.00 i zakończy się dekoracją zwycięzców oraz konkursem dla publiczności.
Radio Doxa objęło zawody patronatem medialnym
Janusz Trzepizur, Filip Rak:
Autor: Anna Kurc















