Widowiskowy wjazd króla Władysława Jagiełły w towarzystwie rycerzy przyciągnął wielu turystów na Święty Krzyż. Mimo niepogody i ulewy, turystów i mieszkańców regionu cieszyła ta historyczna inscenizacja. Przybyłym podobały się zwłaszcza konie, na których jechali rycerze, a także kostiumy.
– To było moje marzenie, żeby zobaczyć ten pokaz – mówił nam kilkunastoletni Janek. Z kolei małżeństwo Teresa i Jan podkreślali, iż lubią wydarzenia o historycznym charakterze, a stylizacje bohaterów na dawne czasy robią na nich wrażenie. Imprezę popsuła jednak pogoda.
Rekonstrukcja obejmowała tematyką pielgrzymkę króla Władysława Jagiełły na Święty Krzyż przed bitwą pod Grunwaldem. Ojciec Rafał Kupczak, superior klasztoru przypomina, iż król pielgrzymował na Święty Krzyż co najmniej 10 razy.
– Przed bitwą pod Grunwaldem był tu w czerwcu, i od strony Słupi wchodził na górę pieszo. Kroniki podają, iż był na Świętym Krzyżu dwa dni, a po dotarciu na szczyt cały swój czas poświęcił na modlitwę i rozdawanie jałmużny. To ona w dawnych czasach świadczyła o wielkości króla – mówi zakonnik.
Superior zwraca też uwagę na kreację króla podczas rekonstrukcji. Władysław Jagiełło został przedstawiony nie jak wielki król, w majestatycznym stroju, ale jak pielgrzym – w szarej sukmanie. W inscenizacji pojawili się także rycerze, którzy wsławili się w bitwie pod Grunwaldem – Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima, Mszczuj ze Skrzynna herbu Łabędź, czy Dobiesław z Oleśnicy herbu Dębno.
Tomasz Pleban, starosta kielecki zaznacza, iż widowiska historyczne na Świętym Krzyżu to już tradycja.
– Najważniejszym naszym celem jest promocja tego miejsca. Piękny klasztor położony w malowniczym otoczeniu powinien być miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i my taką imprezą chcemy się do tego przyczynić. Na Świętym Krzyżu cały czas organizowane są różne wydarzenia, co z pewnością uatrakcyjnia to miejsce. Chcemy zachęcić wszystkich turystów do tego, by tu zaglądali zawsze, gdy przebywają w Górach Świętokrzyskich – mówi.
Impreza obfitowała w atrakcje o tematyce rycerskiej. Można też było obejrzeć turniej rycerski, pokaz łucznictwa, gonitw rycerskich oraz musztry bojowej.