Orędzie Marszałka Sejmu

2 tygodni temu
czwartek, 2 maja 2024 20:10

2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polonii i Polaków za Granicą, marszałek Sejmu Szymon Hołownia wystąpił ze świątecznym przesłaniem do Polek i Polaków.

– Już od dwudziestu lat 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. 2 maja przypada też co roku Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W tym dzisiejszym spotkaniu się świąt jest głęboki sens. Każda Polka i każdy Polak, których los rzucił tysiące kilometrów od Ojczyzny, doskonale wie, iż Polska, w najgłębszym, poruszającym serce, sensie, jest tam, gdzie są Polacy. Tam, gdzie razem wpatrują się w biało-czerwoną, oddają jej honory, wobec niej śpiewają nasz hymn. Dokładnie o tym mówią przecież jego pierwsze słowa. Polska – to Polki i Polacy! „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – powiedział marszałek Sejmu.

– Śpiewamy te słowa z całych sił. Ja, czyniąc to zastanawiam się jednak ostatnio, co owo „my” dla nas znaczy. Czy nie za często przez ostatnich trzydzieści lat dawaliśmy posłuch tym, którzy wmawiali nam, iż owo „my”, to na pewno nie „oni”? Ludzie innych poglądów, wrażliwości, głosujący na inną partię? – mówił Hołownia. Jak zaznaczył, różnice, np. w wyznawanej wierze, w podejściu do historii, czy poglądach na to, jak wychować dzieci, są naturalne. – Nienaturalne jest to, iż pozwalaliśmy, by z tych różnic ktoś cynicznie robił sobie sposób na popularność, trampolinę do władzy i wpływów – ocenił Marszałek Sejmu. – Dziś zaś od tego, jak zrozumiemy to „my” z polskiego hymnu, zależy więcej niż kiedykolwiek wcześniej – zaznaczył. Jak podkreślił, w czasach, gdy za naszymi granicami trwa wojna, nie ma miejsca na wewnętrzne wojny. – Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy. Na dzieci lepszych i gorszych rodziców, na tych, co stali nie tam gdzie stać powinni, na różne sorty, na ciemnogród i oświeconych, na Polskę A i B. Wystarczy! - wskazał Hołownia.

Zdaniem Marszałka Sejmu z wyzwaniami naszych czasów, takimi jak pandemia, zmiany klimatyczne czy wojna, poradzimy sobie, „jeśli tylko za drogowskaz przyjmiemy biało – czerwoną”. – Uwaga: nie białą, i nie czerwoną. Nasza flaga zszyta jest z bardzo przecież różnych od siebie kolorów. Bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków – zaznaczył.

Jak zauważył Hołownia, ostatnio coraz częściej polska flaga towarzyszy nie tylko ważnym wydarzeniom, ale także codzienności – wywieszana jest na co dzień przed domami, firmami, szkołami. – To dobry znak. To znak, iż wszyscy chyba czujemy, iż idzie „czas flagi”. Taki, w którym powinniśmy jeszcze częściej brać ją do rąk w domach, mieszkaniach, miejscach pracy. Żeby przypominała nam, iż dziś potrzebujemy nie tylko pięknych słów, ale wspólnej konkretnej roboty - projektów, zadań, które będą zszywać nas jako społeczną i narodową wspólnotę – podkreślił Marszałek Sejmu. – Różnice między nami nie znikną, ale jeżeli skupimy się na wspólnych celach, może się okazać, iż stają się szansą, dla Polski i dla nas, pozwalają stać się lepszymi, bardziej wrażliwymi ludźmi – zaznaczył.
.
Marszałek Sejmu zapowiedział, iż każdego miesiąca flaga powiewająca nad budynkiem Sejmu będzie przekazywana instytucji odpowiedzialnej za nasze bezpieczeństwo: jednostce wojskowej, straży pożarnej, czy policji. – Tak, by ludzie służby czuli na co dzień, iż są w samym sercu naszej republiki. A my, posłanki i posłowie, żebyśmy pamiętali, iż wszystko co zrobimy, musi być służbą ludziom - nie partiom, karierom czy ideologiom – zaznaczył Hołownia. Polskie flagi od trafią też do szkół, które Marszałek Sejmu odwiedza, prowadząc lekcje obywatelskie dla uczniów.

– Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej życzę wszystkim Państwu, w kraju i zagranicą, dumy i euforii z naszej polskiej wspólnoty i z naszych wspólnych osiągnięć. Wierzę, iż wspólnie jesteśmy w stanie sprostać niespokojnym czasom i sprawić, iż Polska wyjdzie z nich silniejsza i szczęśliwsza. Ona naprawdę nie zginie, kiedy my żyjemy – podkreślił marszałek.

Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie z przywołaniem nazwiska autora. Zezwolenie to nie dotyczy jedynie elementów odrębnie zastrzeżonych.
  • Powiększ zdjęcie

‹›×
    Idź do oryginalnego materiału