Orzeczenia o niepełnosprawności. Ważność bez względu na wiek będzie przedłużona

3 godzin temu
Zdjęcie: Co z ważnością orzeczeń o niepełnosprawności? (autor: pexels)


O podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych poinformowało we wtorek biuro prasowe kancelarii prezydenta.

W lipcu Sejm uchwalił nowelizację ustawy umożliwiającą zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż sześć miesięcy. Jednoczesnym warunkiem jest złożenie przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia w okresie jego ważności.

Z noweli wynika jednak, iż zachowanie ważności orzeczenia jest ograniczone przez wiek osoby z niepełnosprawnością – jest ono możliwe nie dłużej niż do dnia ukończenia przez nią 16 lat. Oznacza to, iż osoby, które skończą 16 lat, stracą ważność orzeczeń po 30 września 2024 r., a tym samym utracą swoje świadczenia.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi wnieśli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy rozwiązującej ten problem. Sejm uchwalił ją 25 września.

Regulacja zakłada zachowanie orzeczenia o niepełnosprawności, bez względu na wiek, do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż sześć miesięcy. W noweli przewidziano działanie przepisów z mocą obowiązywania od 30 września. W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę, iż problem dotyczy około 5400 osób.

Z przepisów przejściowych noweli wynika, iż przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wyda zaświadczenie określające nowy termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności.

Idź do oryginalnego materiału