Osiedle Rypinek. Ul. Przemysława II i ul. Giełdowa. Nadano nazwy nowych dróg publicznych

2 dni temu

W związku z budową nowych dróg publicznych, Komisja Prawa, Porządku Publicznego oraz Samorządu Osiedlowego Rady Miasta Kalisza zaproponowała nadanie nazwy „ul. Przemysła II” dla nowo powstałej drogi, która przebiega od ronda na skrzyżowaniu ulic Budowlanych i Polnej do ronda na skrzyżowaniu z ulicą Księżnej Jolanty. Rada Osiedla Rypinek zaakceptowała tę propozycję.


W dniu 10 maja 2024 roku Zarząd Spółki Giełda Kaliska, działając w imieniu lokalnej społeczności, w tym sprzedających i kupujących na giełdzie, zgłosił propozycję nadania nazwy „ul. Giełdowa” nowej drodze na osiedlu Rypinek. Uchwałą z dnia 18 listopada 2024 roku Rada Osiedla Rypinek wyraziła zgodę na tę nazwę. Komisja Prawa, Porządku Publicznego oraz Samorządu Osiedlowego Rady Miasta Kalisza pozytywnie zaopiniowała wniosek o nadanie drodze publicznej nazwy ul. Giełdowa.

Zgodnie z uchwałą przegłosowaną podczas XIII Sesji Rady Miasta Kalisza, nowo powstała droga łącząca rondo na skrzyżowaniu ulic Budowlanych i Polnej z rondem na skrzyżowaniu z ulicą Księżnej Jolanty otrzyma nazwę ul. Przemysła II, natomiast droga łącząca rondo na skrzyżowaniu ulic Księżnej Jolanty i Przemysła II z Giełdą Kaliską będzie nosić nazwę ul. Giełdowej.

Przemysł II (1257–1296) był przedstawicielem wielkopolskiej dynastii Piastów. Wychowywał się na dworze stryja, Bolesława Pobożnego, a w 1276 roku objął księstwo poznańskie. Po śmierci stryja w 1282 roku, przejął także księstwo kaliskie. W 1294 roku zdobył Pomorze Gdańskie, stając się najpotężniejszym z książąt piastowskich. W 1295 roku, z inspiracji arcybiskupa Jakuba Świnki, koronował się na króla Polski w Gnieźnie. Był pierwszym polskim władcą, który w swojej pieczęci używał orła z koroną. Koronacja miała wielkie znaczenie polityczne, stanowiąc podstawę do zjednoczenia ziem polskich i restytucji Królestwa Polskiego.

Ulica Giełdowa została nazwana nawiązując do swojej funkcji oraz lokalizacji, co ma ułatwić dojazd do Giełdy Kaliskiej, stanowiąc istotną oś komunikacyjną w tym obszarze.


PZA

Idź do oryginalnego materiału