Przed nami ostatnie tygodnie bezpłatnych badań dla osób, które skończyły 40 lat. Z programu Profilaktyka 40 Plus można skorzystać do 31 grudnia 2024 r. Jest to program pilotażowy Ministerstwa Zdrowia finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego ma swoją datę końcową. Ruszył w lipcu 2021 r. Skorzystać z niego mogą Polki i Polacy po 40. roku życia. Górna granica wieku nie istnieje.
W województwie podlaskim, według danych GUS, uprawnionych do badania jest około 618 tys. mieszkańców. Do tej pory jednak skorzystał co 4 uprawniony (w sumie przeszło 148 tys. osób), z czego większość stanowią kobiety – blisko 88 tysięcy.
Jak skorzystać z programu Profilaktyka 40 Plus?
Co ważne, oprócz ukończonego 40. roku życia, warunkiem udziału w programie jest posiadanie aktywnego ubezpieczenia oraz e-skierowania. Skierowanie na badania generujemy sobie sami – wystarczy wypełnić specjalną ankietę, która znajduje się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mojeIKP.
Konkretne badania, dostępne w ramach programu Profilaktyka 40 Plus, zależą od wyników ankiety. Podział na pakiety dla kobiet i mężczyzn uwzględnia również czynniki ryzyka obu płci. W pakiecie bezpłatnych badań dla kobiet znajdują się między innymi: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, czy krew utajona w kale. W pakiecie bezpłatnych badań dla mężczyzn jest również oznaczenie z krwi PSA, czyli badanie w kierunku raka prostaty.
- Przed nami ostatnie tygodnie bezpłatnych badań dla osób, które skończyły 40 lat. Z programu Profilaktyka 40 Plus można skorzystać tylko do końca tego roku.
- Do tej pory w województwie podlaskim co czwarta uprawniona osoba wykonała taki pakiet badań.
- Wynik badań z pakietu Profilaktyka 40 Plus pokażą nam, w jakiej kondycji jest nasz organizm – skierowanie na badanie generujemy sami – wystarczy wypełnić ankietę w IKP.
Gdzie na badania?
Pacjenci mają prawo wyboru laboratorium spośród placówek widniejących na mapie na stronie pacjent.gov.pl, w województwie podlaskim NFZ zakontraktował ponad 90 takich miejsc.
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania#mapa
Istnieje możliwość powtórzenia badania po upływie roku od wykonania go po raz pierwszy. Skierowanie generowane jest automatycznie po upływie 12 miesięcy. Nie trzeba ponownie wypełniać ankiety.
Szczegółowe informacje o programie Profilaktyka 40 PLUS można znaleźć tutaj: https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-profilaktyka-40-plus
Izabella Przewłocka
rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia