Ostatni moment, żeby wskoczyć na podium zdrowia z „Profilaktyką 40 PLUS”

5 godzin temu

Zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia, dlatego tak ważne jest, aby dbać o siebie, odpowiednio się odżywiać, być aktywnym fizycznie i wykonywać badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie schorzeń to przecież większa szansa na skuteczne leczenie – zachęca Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ. I przypomina, iż bezpłatne badania w programie Profilaktyka 40 PLUS obowiązują tylko do końca roku 2024.

Gdzie można wykonać badanie?

– Liczba placówek jest przez cały czas duża, bo ponad 190 na Podkarpaciu. Nie obowiązuje rejonizacja, zatem można wybrać dowolny punkt w Polsce, a jest ich prawie 3 tysiące! Wykaz wszystkich można znaleźć w wyszukiwarce „Gdzie się leczyć” lub na bezpłatnej i czynnej całą dobę infolinii NFZ pod numerem 800-190-590 – wyjaśnia rzecznik.

Zapisać się na badanie jest bardzo prosto

Najprostszy sposób to Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub jego mobilna wersja, czyli aplikacja mojeIKP. Oczywiście można to zrobić również bezpośrednio w placówce, która realizuje ten program.

Co jest potrzebne do wykonania badania? jeżeli to pierwsze badanie należy wypełnić ankietę (w IKP, mojeIKP lub bezpośrednio w placówce, która wykonuje te badania), a w rejestracji pokazać dokument tożsamości. jeżeli to kolejne badanie, wystarczy sam dokument tożsamości. Drugie badanie może być wykonane, jeżeli od pierwszego minął co najmniej rok.

– Co ważne z programu można skorzystać, mając przynajmniej 40 lat. Nie ma natomiast górnej granicy wieku. Najstarsi pacjenci, którzy zrobili badania w programie mieli ponad 100 lat! – mówi Rafał Śliż.

Zdrowie ważniejsze niż statystyki

Podkarpacie jest w tej chwili na 4. miejscu w Polsce pod względem liczby osób, które już wykonały badanie oraz na 5. miejscu pod względem liczby osób, które zainteresowały się tym badaniem na poważnie, czyli wypełniły ankietę pozwalającą wygenerować bezpłatnie e-skierowanie.

Jak jest różnica w tych liczbach? Niemal 52 tysiące osób z naszego województwa wypełniło ankietę i wygenerowało skierowanie. Na co czekają, aby badanie wykonać? Nie wiadomo. Kolejnym krokiem jest przecież tylko wybranie placówki i wykonanie badania, co zajmie najwyżej kilka minut.

– Gdyby wszystkie te osoby wykonały badania, Podkarpacie byłoby na PIERWSZYM miejscu w Polsce. Jednak nie statystyki są najważniejsze, a nasze zdrowie – zachęca Rafał Śliż.

Idź do oryginalnego materiału