To najobszerniejsza prezentacja dorobku Chełmońskiego od lat i jedna z najważniejszych wystaw przygotowanych przez poznańskie muzeum w ostatniej dekadzie. Udostępniona publiczności w czerwcu, okazała się nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale też społecznym, dzienne kolejki sięgały choćby dwóch tysięcy odwiedzających, a instytucja zmuszona była do wprowadzenia limitów wejść.
Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeami Narodowymi w Warszawie i Krakowie, a jej przygotowanie poprzedziły kilkuletnie badania interdyscyplinarne. Efektem tych prac jest prezentacja około 150 dzieł, w tym pejzaży, scen rodzajowych, portretów, które pozwalają zobaczyć nie tylko mistrzostwo warsztatowe Chełmońskiego, ale i jego ewolucję artystyczną na przestrzeni dekad.
– To nie tylko ekspozycja, ale też ogromny wysiłek badawczy i konserwatorski – podkreślają organizatorzy.
Dzięki wspólnemu projektowi specjalistów z trzech miast udało się dotrzeć do dzieł wcześniej nieznanych oraz uzupełnić wiedzę o biografii malarza, który swoją sztuką dokumentował życie polskiej wsi, naturę i codzienność przełomu XIX i XX wieku.
Z uwagi na ogromne zainteresowanie zwiedzających, Muzeum Narodowe w Poznaniu zdecydowało się wydłużyć godziny otwarcia wystawy w ostatni weekend jej trwania. W sobotę i niedzielę (12 i 13 lipca) ekspozycja będzie dostępna od godziny 10:00 do 18:00. Następnie wystawa zostanie przeniesiona do Krakowa, gdzie od 8 sierpnia będzie prezentowana w tamtejszym Muzeum Narodowym.
Po zakończeniu wystawy poświęconej Chełmońskiemu, Muzeum Narodowe w Poznaniu zapowiada kolejne duże wydarzenie. Już na początku września rozpocznie się ekspozycja poświęcona tematowi wnętrz w malarstwie polskim XIX, XX i XXI wieku. Będzie to przekrojowa prezentacja ukazująca, jak zmieniał się sposób przedstawiania przestrzeni domowej, od realistycznych scen po współczesne, symboliczne ujęcia.