W czwartkowe popołudnie Centrum Medyczne Log-Med skierowało do nas swoje oświadczenie w sprawie kontroli wewnętrznej, przeprowadzonej w sprawie ujawnionych nieprawidłowości w Przedszkolu nr 15 w Gnieźnie.
Sprawa, o której informowaliśmy dwa tygodnie temu i początkowo dotyczyła dzieci z Przedszkola nr 15 przy ul. Chudoby, wzbudziła spore zainteresowanie mieszkańców naszego regionu, ale nie tylko. Przedstawiały ją również media ogólnopolskie, opisując całą sytuację w podobny sposób. Od tej pory pojawiły się informacje o zgłoszeniach spraw z innych placówek, ale także o kontroli pełnionej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dzisiaj na redakcyjną skrzynkę wpłynęło oświadczenie firmy Log-Med, która w sprawie prowadziła swoje wewnętrzne postępowanie wyjaśniające. Pismo liczy cztery strony (poniżej cała treść), ale w uproszczeniu potwierdza ona dwa wątki w sprawie ze strony podmiotu – brak uszczegółowienia rodzicom lub opiekunom prawnym informacji na temat formy zajęć prowadzonych przez psychologów oraz błędne wpisy w dokumentacji medycznej, dotyczący udzielenia świadczenia z zakresu chirurgii. Dodajmy bowiem, iż w jednym z przypadków dzieci wpisany był przez psychologa… operacja usunięcia hemoroidów.
Niemniej, najbardziej interesująca może być część dotycząca wpisów o zaburzeniach, które były poczynione na Internetowych Kontach Pacjenta: – W związku z powyższym, pozostaje kwestia podnoszonych przez rodziców/opiekunów prawnych zarzutów, mających polegać na wpisywaniu do dokumentacji medycznej dzieci informacji, mających świadczyć o zdiagnozowaniu u nich konkretnych jednostek chorobowych. Wyjaśniamy, iż rozpoznania o kodach: „F43.2 – zaburzenia adaptacyjne” oraz „Z03 – obserwacja medyczna i ocena przypadków podejrzanych o chorobę lub stany podobne”, stanowią nomenklaturę medyczną zgodną z klasyfikacją ICD-10, stosowaną m.in. przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych nie mają możliwości wprowadzania zmian w nazewnictwie ww. rozpoznań. Zamieszczenie przedmiotowych wpisów w dokumentacji medycznej, miało miejsce w następstwie obserwacji prowadzonych przez panie psycholog podczas cyklicznych zajęć realizowanych w Przedszkolu nr 15. Wskazujemy ponadto, iż kod F43.2 nie wskazuje zaburzenia czy choroby psychicznej, zaś dzieci z Przedszkola nr 15 nie były objęte leczeniem, ale wsparciem i działaniami profilaktycznymi. Brak przekazania ww. informacji podczas wspomnianych spotkań z rodzicami, skutkować mógł powstałymi na tym tle wątpliwościami w zakresie interpretacji zamieszczonych w dokumentacji rozpoznań – zawarto w oświadczeniu.
Poniżej prezentujemy całość skierowanego do nas pisma – do wiadomości zainteresowanych rodziców oraz mieszkańców.