W kilku miejscowościach naszego powiatu odbyły się dziś oficjalne obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – święto radości, ale i refleksji, dumy z bycia częścią polskiej wspólnoty narodowej oraz społeczności osób, które mimo różnych poglądów politycznych łączy historia, tradycja, wyznawane wartości i miłość do Ojczyzny.
Największą frekwencją cieszyły się obchody w Oświęcimiu. Oprócz mieszkańców stolicy powiatu uczestniczyło w nich także sporo osób z ościennych miejscowości. Nie brakło też gości z zagranicy.
Wśród licznych delegacji, które złożyły wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza byli oczywiście przedstawiciele władz Powiatu Oświęcimskiego – starosta Andrzej Skrzypiński, przewodniczący rady powiatu Kazimierz Homa, oraz członkowie zarządu powiatu – Teresa Jankowska i Jerzy Mieszczak. Obecni byli parlamentarzyści – posłowie ziemi oświęcimskiej Dorota Niedziela i Marek Sowa.
Po uroczystej mszy św. odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych uformowany patriotyczny korowód na czele z niesioną głównie przez dzieci i młodzież wielką biało-czerwoną flagą ruszył ulicami Rynku Głównego w stronę Grobu Nieznanego Żołnierza. Po drodze, pod Pomnikiem Niepodległości kwiaty złożyli starosta Andrzej Skrzypiński, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek.
Po odśpiewaniu przez uczestników uroczystości Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.
– Konstytucja 3 Maja 1791 roku była wybitnym dziełem polskiej myśli politycznej i patriotycznej. Wyrazem wielkiej wiary w Polskę, jej wielkość i siłę. Konstytucja otwierała Polskę na przyszłość. (…) Stała się dla następnych pokoleń patriotycznym drogowskazem i wzorem, a jej wolnościowe przesłanie podrywało Polaków do kolejnych powstań o odzyskanie niepodległości z myślą, iż hańbą nie jest przegrać, ale poddać się bez walki. Niestety, tym wielkim dziełem Polska nie cieszyła się długo. Dokument nazywany przez samych autorów „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny” przetrwał zaledwie 14 miesięcy. (…) Konstytucja 3 Maja jest dowodem ogromnej siły światłych i odważnych ludzi. Wskazuje, iż wypracowane dobro nie ginie, iż najważniejsze wartości w końcu zwyciężają – powiedział oświęcimski włodarz.
Prezydent Oświęcimia podkreślił, iż tegoroczne uroczystości mają dodatkowy wymiar.
– 20 lat temu, 1 maja 2004 roku dołączyliśmy do Unii Europejskiej , w której m.in. właśnie Konstytucja 3 Maja daje nam poczucie, iż w zjednoczonej Europie mamy swój ogromny wkład. Z perspektywy tych 20 lat obecności w UE widzimy, ile korzyści przyniosła nam ta decyzja. To wiele inwestycji, swoboda podróżowania w ramach wspólnoty europejskiej – przypomniał Janusz Chwierut.
Uchwalenie 233 lata temu pierwszej w Europie, a drugiej na świecie (po USA) ustawy zasadniczej było próbą ratowania i reformowania chylącej się ku upadkowi pod ciosami sąsiednich potęg Rzeczypospolitej. Choć ostatecznie nieudaną, to w kolejne pokolenia Polaków wlała nadzieję na odrodzenie polskiej państwowości.
Konstytucja 3 Maja wprowadzała trójpodział władzy. Zwiększała uprawnienia mieszczan, zapowiadała poprawę warunków życia chłopów, likwidowała konfederacje i niszczące państwo liberum veto. Zmieniała także ustrój z monarchii parlamentarnej na monarchię konstytucyjną.
Fot. RafLor (Bogata fotogaleria z uroczystości dostępna jest na profilu Powiatu na Facebooku)