
Oświęcim zbliża się do wielkiej sportowej inwestycji. Nowoczesne lodowisko, które ma stać się sercem lokalnego hokeja i łyżwiarstwa, właśnie otrzymało zielone światło na budowę. Miasto staje przed wyzwaniem finansowym, ale perspektywy są obiecujące!
- Oświęcim przygotowuje się do przebudowy hali lodowej
- Nowa hala lodowa stanie się wizytówką miasta i centrum sportowego życia
Oświęcim przygotowuje się do przebudowy hali lodowej
Po wielu miesiącach intensywnych prac projektowych i konkursowych, dokumentacja techniczna dotycząca rozbudowy i modernizacji hali lodowej w Oświęcimiu jest już gotowa. Co więcej, miasto uzyskało prawomocne pozwolenie na budowę, co otwiera drogę do realizacji tego ważnego przedsięwzięcia. Teraz najważniejszym krokiem jest zabezpieczenie środków finansowych na inwestycję.
Prezydent Janusz Chwierut podkreśla, iż choć zdobycie funduszy będzie największym wyzwaniem, to miasto jest dobrze przygotowane do tego zadania. – „Osiągnęliśmy kolejny kamień milowy na drodze przebudowy lodowiska. Czekamy jeszcze na kosztorys robót inwestycyjnych, ale prawomocne pozwolenie umożliwia nam rozpoczęcie inwestycji” – mówi włodarz Oświęcimia.
Nowa hala lodowa stanie się wizytówką miasta i centrum sportowego życia
Projekt zakłada rozbudowę istniejącego obiektu o dodatkową taflę lodową z trybunami na 290 miejsc, która będzie służyć zarówno młodzieżowym drużynom, jak i amatorom łyżwiarstwa. Cały kompleks po przebudowie zajmie niemal 17 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i zachowa charakterystyczne stalowe dźwigary, będące symbolem oryginalnej architektury.
W nowej hali znajdą się komfortowe miejsca dla kibiców – ponad 3200 siedzeń, loże VIP oraz skyboxy. Dodatkowo przewidziano bogate zaplecze sanitarne i gastronomiczne oraz wygodne szatnie blisko tafli lodowej. Na piętrze powstaną biura Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz spółki Oświęcimski Sport wraz z salą konferencyjną.
Kompleks zostanie wyposażony w nowoczesną infrastrukturę komunikacyjną – trzy zjazdy z ulicy Szustera, parkingi dla różnych grup użytkowników oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Wokół obiektu pojawi się też nowa zieleń i elementy małej architektury, które podkreślą estetykę miejsca.
Prace budowlane mają być prowadzone etapami tak, aby nie zakłócać treningów hokeistów i łyżwiarzy. Najpierw powstanie nowa tafla rezerwowa wraz z zapleczem – planowane jest ukończenie tego etapu w ciągu dwóch lat. Dopiero potem rozpocznie się modernizacja istniejącej hali.
„Udało się nam spłacić 40 mln zł kredytu i nie ukrywam, iż na to największe przedsięwzięcie ostatnich dekad realizowane przez oświęcimski samorząd zaangażujemy środki własne oraz weźmiemy kredyt. Jego wysokość zależy od pozyskania środków ministerialnych” – podkreśla prezydent Janusz Chwierut.Miasto planuje aplikować o wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu dedykowanego inwestycjom o szczególnym znaczeniu dla sportu. Decyzje dotyczące finansowania mają zostać podjęte jeszcze w tym roku, co pozwoli ogłosić przetarg na wykonawcę przed końcem 2025 roku.
Na podstawie: Urząd Miasta w Oświęcimiu