Otwarcie działalności gospodarczej przez internet. Ile to zajmuje?

bochniazbliska.pl 4 godzin temu

Jeżeli właśnie planujesz założyć swoją działalność i zastanawiasz się, jak zrobić to przez internet – sprawdź nasz ekspresowy poradnik. Dzięki niemu dowiesz się, ile czasu zajmie Ci cała procedura i co trzeba zrobić, by zostać przedsiębiorcą. Zapraszamy!

Firmę online założysz szybciej, niż myślisz

Kiedyś proces zakładania firmy obejmował przejazd do urzędu, wizytę na miejscu, wypełnianie formularza z urzędnikiem – czyli kilka godzin. w tej chwili można zrobić to online, dzięki czemu proces skrócił się tak naprawdę do kilkunastu minut.

Realnie, to znaczy z przygotowaniem się, nie zajmie Ci to więcej niż godzinę – to tylko kilka kroków. Najpierw musisz założyć konto na stronie CEIDG.gov.pl i wypełnić formularz rejestracji działalności. To kilkanaście okienek, w których podajesz swoje dane osobowe – NIP, PESEL, stworzoną przez Ciebie nazwę firmy, dane teleadresowe, a także wybrany sposób rozliczenia podatków i kody PKD.

Już na tym etapie warto przemyśleć fakturowanie, czyli w jaki sposób będziesz wystawiać faktury klientom – na przykład poprzez aplikacje online.

Ile trwa proces i co się dzieje po wysłaniu wniosku?

Proces rejestracji i uprzedni research zamkniesz w godzinie, natomiast wniosek zostaje automatycznie przesłany do ZUS, GUS i urzędu skarbowego – nie musisz robić nic więcej. Pozostaje Ci tylko zgłosić się do ZUS jako płatnik składek, czego nie zrobi za Ciebie system – to również zajmie kilka minut.

NIP i REGON zostają Ci przypisane automatycznie. Wpis do rejestru przedsiębiorców trwa maksymalnie kilka dni, ale często zdarza się, iż zaledwie kilka godzin później Twoja firma istnieje już oficjalnie. Czynności firmowe możesz zacząć wykonywać od momentu przesłania wniosku – czyli natychmiast!

Jesteś od dzisiaj przedsiębiorcą i możesz zacząć sprzedawać swoje towary i usługi, ale upewnij się, iż Twoja działalność nie wymaga żadnych stosownych pozwoleń ani koncesji, jak np. odbiór sanepidu!

Księgowość po starcie – zlecać? Nie zlecać?

O samodzielnej księgowości możesz przeczytać na przykład tutaj: https://www.ingksiegowosc.pl/samodzielna-ksiegowosc. Jest to proces relatywnie prosty, o ile Twoja firma to jednoosobowa działalność gospodarcza z prostym sposobem rozliczeń, np. ryczałtem.

Jeśli zaś wystawiasz dużo faktur, przewidujesz skomplikowane i częste rozliczenia VAT albo zatrudniasz pracowników, zdecydowanie warto skorzystać z usług biura księgowego. Jeśli jednak czujesz się na tyle pewnie, by od startu robić wszystko samodzielnie, zawsze możesz spróbować tego rozwiązania, a dopiero później podjąć decyzję, czy nie wolisz postawić na ekspercką pomoc.

Księgowy to wygoda i komfort – pamięta o terminach, przypomina Ci o dokumentach, dba o to, by Twoje rozliczenia i podatki były wysłane na czas i zgodnie z prawem. Istnieją systemy księgowe online, w których poza dostępem aplikacji masz także możliwość wykupienia usługi księgowej, dzięki czemu wszystko jest ze sobą perfekcyjnie zgrane. Życzymy powodzenia!

Idź do oryginalnego materiału